Anasayfa » 81 il Gezilecek Yerler » Ülkemizin En Güzel Barajları

Ülkemizin En Güzel Barajları

Ülkemizin Bilinmeyen Güzelliklerini Sizlerle Paylaşmaya Devam Ediyoruz Bu Gün Ülkemizin En Güzel Barajlarını Sizler İle Paylaşıyoruz.

Atatürk Barajı

Şanlıurfa İli, Bozova İlçe Sınırında Bulunan Atatürk Barajı Ve Gölü, 1983-1992 Yılları Arasında Fırat Nehri Üzerinde Enerji Ve Sulama Amaçlı İnşa Edilmiştir.

8 Türbine Sahip Barajın Yüksekliği 169 Metredir. Bu Baraj Ülkemizin Tarım Ve Enerji Sektöründe Önemli Bir Yere Sahiptir. Ayrıca Ulaşımda Da Önemli Bir Yere Sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

Deriner Barajı

Dsi Genel Müdürlüğü Tarafından İnşa Edilen Deriner Barajı, 392 Metre Olan Maksimum İşletme Seviyesine Ulaştı. Deriner Barajı, Türkiye’nin En Yüksek, Dünyanın İse Altıncı Yüksek Barajı Olma Özelliğini Taşıyor. Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden Yapılan Açıklamaya Göre, Çoruh Nehri Üzerinde Yer Alan Ve İlk Kilit Baraj Olan Deriner Barajı, Türkiye’nin En Yüksek, Dünyanın İse Altıncı Yüksek Barajı Olma Özelliğini Taşıyor.

 

 

 

 

 

 

Hitit Barajı

Çorum’un Alacahöyük Köyünde Hititler Tarafından Yaklaşık 4 Bin Yıl Önce İnşa Edildiği Tahmin Edilen Ve Anadolu’nun En Eski Barajı Olarak Değerlendirilen Hitit Barajı, Devlet Ve Su İşleri (Dsi) Genel Müdürlüğü’nün Hazırladığı ‘Arkeopark’ Projesiyle Turizme Kazandırılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Karacaören Barajı

1989 Yılında Yapımı Tamamlanmış Olan Karacaören Baraj Gölü, Aksu Çayı Üzerinde Bulunmaktadır.

Yapılış Amacı İse; Bölgedeki Sulamayı Ve Enerji Üretimini Sağlamaktır. Karcaören Baraj Gölü, Isparta-Burdur Sınırlarını Kapsamaktadır. Bölge, Kızılçam Ve Anıt Ağaçlara Sahiptir Ve Bölgenin Görülmeye Değer En Güzel Köşelerinden Birini Oluşturmaktadır. Bu Sebepten Dolayı, Yıl İçerisinde Birçok Yerli Ve Yabancı Turistlerin Yoğun İlgisini Görmektedir. Gölde, Su Sporları Yapılabilmekte Ve Çevresinde Salaş Balıkçı Lokantaları Bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Karakaya Baraj Gölü
Atatürk Barajı’ndan Sonra Türkiye’nin İkinci Büyük Barajı Olan Karakaya Barajı, Malatya İl Sınırları İçerisinde Bulunmaktadır.

Baraj Yapımında Meydana Gelmiş Olan Karakaya Baraj Gölü İse Yakın Bir Zamanda Kültür Ve Turizm Koruma Ve Gelişim Bölgesi Olarak Kabul Edilmiştir. Karakaya Baraj Gölü’nün Çevresinde Turistik Tesisler Bulunmakla Birlikte Feribot İşletmesi Çalışmaları Da Yapılmıştır. Bu Arada Türkiye’nin En Uzun Demiryolu Köprüsü De Baraj Gölünün Üzerinde Bulunmaktadır.

Bu Çalışmalar Sayesinde Önemli Bir Turizm Noktası Olma Yönünde Önemli Adımlar Atılmıştır. Malatya’ya Bir Seyahat Planlıyorsanız Karakaya Baraj Gölü Yakınında Bulunan Otellerin Birinde Konaklayarak, Bölgede Birkaç Gün Zaman Geçirebilirsiniz. Malatya’daki Günpınar Şelalesi’ni De Ziyaret Ederek Şehrin Bilinmeyen Yerlerini Keşfetmeyi Unutmayın.

 

 

 

 

Keban Barajı

Doğu Anadolu Bölgesi; Elazığ İli, Keban İlçe Sınırında Bulunan Keban Barajı, Gezilip Görülmeye Değer Bir Yapay Göldür. Bu Baraj Gölü Türkiye’nin Yapay Göller İçinde En Büyük İkinci Gölüdür. Murat Vadisi Boyunca Uzanan Bu Barajın Uzunluğu 125 Kilometredir. Keban Barajında Üretilen Elektrik Üretimi Bakımında Çok Önemli Bir Yere Sahiptir. Elektrik Üretimin Yanı Sıra Balık Üretimi Avcılık Da Yapılmaktadır. Bu Gölün Kenarında Mesire Yerleri De Bulunur. Buraya Yaz Mevsiminde Birçok Ziyaretçi Piknik Yapmak Amacı İle Gelmektedir. Bu Göl Üzerinde Üç İlçeye Feribot Seferleri Yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

Ankara Sarıyar Barajı
Ankara Merkezine 165 Km Uzakta Olup Nallıhan Yolu Üzerindedir. Sakarya Nehri Üzerinde İnşa Edilmiştir. Kurulmasının Amacı Hidroelektrik Enerji Elde Etmek.

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyhan Barajı

Eski Adana’nın 15 Kilometre Kuzeyine 850 Bin Dönüm Araziyi Ve Adana Şehrini Seyhan Nehri’nin Sebep Olabileceği Zararlardan Kurtarmak Amacı İle 1956 Yıllında Yapılan Bir Barajdır.

Yapımı 974 Gün Sürmüştür. Barajın Gövde Hacmi 7.500.000 M³’Dür. Bu Barajın Yapımında Önemli Rol Oynayan Önemli Sebeplerden Biri De Elektrik Üretimi Ve Çukurova’nın Pamuk Üretimini Arttırmaktır.

Bu Baraj 2006 Yıllından Berri Türkiye Offshore Şampiyonası’na Ev Sahipliği Yapmaktadır. Ayrıca Seyhan Baraj Gölü’nde Uluslararası Standartlara Sahip Kürek Ve Kano Yarışma Parkurları Da Yer Almaktadır. Seyhan Baraj Gölünün Çevresinde Bulunan Mekânlarda Keyifli Zamanlar Geçirebilirsiniz.

Buraya Her Yıl Çok Sayıda Yerli Ve Yabancı Turist Akın Etmektedir. Çok Amaçlı Olarak Kullanılan Bu Baraj Gezilip Görülmeye Değer Bir Yerdir.

Yorum yapın