Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Volvo’nun Sağlamlık Testi Gerçek’mi

0

Volvo’nun Sağlamlık Durumunun Bir Efsane Mi Yoksa Gerçek Mi Olduğunu Göz Önüne Koyan Bilgileri , Sizler İle Paylaşmak İstedik

Ön Bilgi Olarak, Volvo’nun Hikayesi Öncelikle Sadece Trafikteki Arabalar Değil Tır, İş Makinası, Otobüslere De Dayanmakta. Hatta Bu Kişiler İşi Büyütmüş Ve Uçak Parçalarıyla İlgili Çalışmalar Bile Yapmışlar, Yapıyorlar. Finans Piyasasında Bile Yer Almaktalar Fakat Bunun Konumuzla İlgisi Yok.

Antik Mitolojide Dayanıklılığı Simgeleyen Çelik Şerit Firma İçin Özel Olarak Seçilmiş Kurulurken. Yani İlk Baştan Kolları Bu İş İçin Sıvamış Bu Amcalar,

1944 Yılında İşe Koyularak Bir Çok Güvenlik Çalışmaları Yapmış Bu Kişiler. Aynı Zamanda Bir Efsaneyi De Yaratmışlar.

1944 – İç Koruma Kafesinin Bulunması

İç Koruma Kafesi Deyince Akla Nascar Ve Ralli Araçları Gelir Genelde. O Demir Şeyi Buluyor Ve İlk Kafesli Araç Üretimini Yapıyorlar Hiç Hız Kesmeden.

1944 – Lamine Cam’ın Bulunması.

Lamine Cam Nedir: İki Veya Daha Fazla Cam Plakanın Özel Bağlayıcı Polivinil Butiral (Pvb) Tabakalar Yardımıyla, Isı Ve Basınç Altında Birleştirilmesi İle Üretilir. Darbe Aldığında Dağılmayarak Cam Kırılmasından Kaynaklanan Riskleri, Kırılma Halinde Parçaları Yerinde Tutarak En Aza İndirger. Cam Kırılmasından Kaynaklanan Riskleri, Kırılma Halinde Parçaları Yerinde Tutarak En Aza İndirger. Kaza Nedeniyle Oluşacak Yaralanmaların Engellenmesinin Yanı Sıra, Dışarıdan Gelecek Darbelere Karşı Can Ve Malın Korunması Amacıyla Da Kullanılır.

İlk Ve Başarılı Atılımını Lamine Cam İle Yapan Volvo, O Zamanlardaki En Güçlüler Olan, Piyasanın Abileri Olan Bmw Ve Mercedes Harici Olarak, Güvenlik Nedeniyle Devletlerin Tercih Ettiği Markalardan Birisi Haline Geliyor.

1950’Li Yıllarda Ön Camın Buzlanması Sorununa El Atıp, O Konuyu Da Hallediyorlar. Evet, Ön Camın Donmuyorsa Volvo Mühendisleri Sayesinde. Yine O Yıllarda “Böyle Olur Mu Ki La” Diyip Ön Paneli Dolduruyorlar. Sonra Deniyorlar Ve Diyorlar Ki “Çokta İyi Oldu, Çokta Güzel Oldu Taaam Mı?” Evet, Ön Paneli Doldurup Kaza Anında Ki Hasarı Dönemin Şartlarının Minimumuna İndiriyorlar.

1958 – Emniyet Kemeri’nin Bulunması.

Evet, Emniyet Kemeri. Hepimizin Hayatını Kurtaran, Takla Atarsak Arabanın İçinde Top Gibi Sekmemizi Engelleyen, Frene Asılınca Direksiyona Öpücük Kondurmamızı Engelleyen Emniyet Kemerini De Volvo Buluyor. Nils Bohlin İsimli Volvo’nun Mühendisine Teşekkür Ediyoruz. Bir Yıl İçinde Volvo Hiçbir Araçta Bulunmayan Emniyet Kemerini, Üç Noktalı Şekilde Tüm Modellerinde Standart Halde Kullanmaya Başlıyor. Haliyle Sektöre Bir Devrim Yapıyor Zeka Pıtırcığı Nils Bohlin Abimiz.

1960 Ve 70’Li Yıllara İlerliyoruz Ve Volvo Da Bizimle İlerliyor.

Bu Yıllar Arı Gibi Çalışan Mühendisler Bebek Koltuğunu Keşfediyorlar. Dünya’da İlk Kez Üretiyor, Deniyorlar, Oluyor. Bitti Mi, Bitmedi!
Güvenlikli Kapı Kilitlerini Üretiyor . Arabayı Çalmasınlar, Giderken Kapı Açılmasın Falan Diyerek. Bmw İle Drift Yaparken Arabadan Düşen Kardeşimizi Görseler “Boşa Mı Uğraştık” Diye Zerzenişte Bulunabilirler, Orası Ayrı.
Sonra Birisi Çıkıp Diyor Ki “Lan Bu Öne Koyduğumuz Kemerleri Arkaya Niye Koymuyoruz, Arkadakiler İnsan Değil Mi Aq?” Diğerleri Onaylıyor Ve Arka Koltuklara Da Emniyet Kemeri Sistemi Geliyor, Hayırlı Olsun.
Evet Şimdi Sırada Herkesin Sevmediği Ama Aslında Bizi Çok Sevdiğinden Öyle Yırtınan, Biip Biip Öten Sistem Var. Emniyet Kemeri Hatırlatıcısı. Bunu Bulan Da Onlar.
Hiç Hız Kesmeden Çocuklar Konusunda Bir Güzellik Daha Yapıp, Çocukların Güvenliğini Arttıran “Çocuk Minderi” Denen Şeyi Buluyorlar.
Bitti Mi, Bitmedi…
Ön Kısıma Ve Arka Kısımlara Darbe Anında Katlanıp Enerjiyi Emebilen Katlanılabilir Bölgeler Koyuyorlar.
Beni En Çok Heyecanlandıran, Hala Çözemediğim Olay Var Şimdi: Darbe Emebilen Direksiyonu Buluyorlar.
Bir Direksiyon Nasıl Darbe Emer Hala Bilmiyorum, Bununla İlgili Bilgi Verecek Kadar Hazır Hissetmiyorum…

1970’De Volvo Kaza Araştırma Ekibini Kuruyorlar. Bu Ekip Deli Gibi Çalışıyor Darbeler Üzerine. Darbe Enerjisini Emen Tamponları Buluyorlar.
80-90’Lı Yıllardaysa Su Altı Koruma Sistemini Geliştiriyorlar.
Yetmiyor, Memlekete Giderken 10 Saat Araba Kullanacaklar İçin “Omurga Koruma” Üzerine Çalışıyorlar. Arka Koltuklara Da Yoğunlaşıyorlar Ve Güçlendirilmiş Arka Koltukları Sürüyorlar Piyasaya. Güncel Durum İtibariyle Piyasanın Çok Üzerinde Olan Güçlendirme Çalışmalarıyla, Kazalarda Ölüm, Sakat Kalma, Yaralanma Durumlarını Diğerlerine Göre Oldukça Az Seviyeye Düşürüyorlar.

1984 Yılında Hepimizin Çiçeği, Hayat Kurtaran Abs (Air Brake System-Ani Fren Yapınca Tekerleklerin Kilitlenmesini Önleyen Fren Sistemi) Yi Buluyorlar.

1986’Da Arabanın Arka, Ortasında Bulunan Kırmızı Fren Lambasını Kullanmışlar. Yüksekte Olsun, Görsünler, Arkadan Patlatmasınlar Arabamıza Diye. Bugün Standart Hale Gelmiş Durumda.

1987’ De Hava Yastığını Buluyorlar. Sürücü İçin Buluyorlar Tabi İlk Başta. Daha Sonra Geliştirip, Yanımızdaki’ne Koyuyorlar. Daha Sonra Arka İçin, Sonra Kapılara Yan Hava Yastıklarını Koyuyorlar. Tabi Hemen O Yıllar İçinde Değil, Biraz Vakit Geçiyor. Bunu Bulan Mühendis, Bizim Ülkedeki Kaza Yapacağını Anlayınca Yastık Patlamasın Diye Kontak Kapatan Hasta Ruhluları Görse Ağlar Ve Patentini Alıp Kaçardı Diye Düşünüyorum…

1991’De Yandan Darbe Koruma Sistemi (Sıps – Side İmpact Protection System)’İ Geliştiriyorlar. Sıps Sayesinde Yandan Gelen Bir Darbede Oluşan Enerji Kapıdan Uzaklaştırılıp, Güvenlik Kafesine Aktarılıyor. Böylelikle İçer’dekiler Daha Az Kuvvete Maruz Kalıp, Daha Az Hissediyorlar.

90’Lı Yıllardan Sonraysa Park Sensörleri, Park Freni, Sürücü Dikkat Kontrol Sistemleri, Akıllı Sürücü Bilgi Sistemi, Fren Destekli Çarpma Uyarısı, Kapılardaki Hava Perdesi Sistemleri, Ters Dönüşlerde Aracın Konumunu Sabitleyebilen Kontrol Sistemi, Boyun Zedelenme’lerini Engelleme Taktikleri Ve Son Yıllarda Ağzımızda Sakız Olan City Safety Sistemini Buluyorlar.

City Safety: 35 Km Hızın Üzerindeyken Aniden Önümüzde Beliren, Yavaşlayan, Duran, Kaza Yapan Araçları Fark Edip Frenleme Yapan Sistem.

2003 Yılında Darbe Kuvvetini Azaltan Yeni Bir Ön Yapı Bulup, Tanıtıyorlar.
2004 Yılında Su Tutmayan Camı Buluyorlar.

Buluyorlar, Buluyorlar…

Volvo’nun Sağlamlığı Bir Şehir Efsanesi Değil Gördüğünüz Üzere. Bunun İçin Sürekli Çabalayan Bir Firma Olmuşlar. Logosuna Kadar “Sağlamlık, Dayanıklılık”Mottosu İşlemiş Bu Adamların.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap