Anasayfa » EĞİTİM » Yaş Kesen Baş Keser İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Yaş Kesen Baş Keser İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

yaş kesen baş keser ile ilgili kompozisyon, yaş kesen baş keser ile ilgili kompozisyon örnekleri, yaş kesen baş keser ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 yaş kesen baş keser ile ilgili kompozisyon, 2021 yaş kesen baş keser ile ilgili kompozisyon örnekleri, yaş kesen baş keser ile ilgili kısa kompozisyonlar, yaş kesen baş keser ile ilgili kompozisyon ödevleri, yaş kesen baş keser ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size yaş kesen baş keser ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. yaş kesen baş keser ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, yaş kesen baş keser ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Yaş Kesen Baş Keser İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Yaş Kesen Baş Keser İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Ağacın çeşit çeşit yararları vardır. Bunları düşünmeyip sadece odununu sağlamak için ağaçkesen, insan canına kıymış gibi büyük bir suç işlemiş olur. Ağaçlar ve onların birliğinden oluşan ormanlar dünya ve insanlar için yaşamsal önem taşıyan canlılardır. Tabiatın müthiş uyumunun en büyük, en değerli parçalarındandır. Ağaçların insanlığa faydaları saymakla bitmez. İlk olarak hepimizin bildiği gibi ağaçlar hem oksijen üretip hem karbondioksit tüketerek biz insanların en büyük ihtiyacını karşılamaktadır.

Aynı şekilde saymaya devam edersek örneğin; yakacak gerekliliği için ağaçlar belirli ve yine gerekli miktarda kullanıldığında birçok insan için diğer yakacaklara oranla daha sağlıklı bir şekilde en iyi imkanı da sunacaktır. Devam ettiğimizde özellikle okul çağında birçok öğrenci için başta defter ve kitaplarımız için kağıt sağlar. Ardından kalem, sıra gibi birçok gerekli malzemenin de ham maddesini ağaçlar oluşturmaktadır. Fakat özellikle teknolojinin geçen yıllar ile birlikte gelişmesi ve bunun getirisi olarak sanayileşmenin, bilinçsiz betonlaşmanın artması ile de son yıllarda kesilen ağaçların sayısı oldukça fazla. Sanayi, barınma gibi alanlarda işe yarar gibi gözükse de ağaçları kesmek mantıklı bir şekilde düşünüldüğünde biz insanlar için ne kadar zararlı olduğu ve büyük bir tehlike arz ettiği apaçık ortadadır.

Öncelikli olarak bir ağacın iki insanın ömrü boyunca aldığı nefesi ürettiğini düşündüğümüzde her bir ağaç kesildiğinde iki insanın nefesi elinden alınıyormuşçasına düşünülmelidir ve yapılan nankörlük bir şekilde durdurulmalıdır. Özetle atasözümüz “Yaş kesen baş keser.” her bir ağacın biz insanlar için başımız kadar değerli olduğunu vurgulamaktadır ve ağaçları bazı gerekli koşullar dışında kesmenin insanların canlarını almak kadar büyük bir suç olduğuna karşılık gelmektedir.

Yaş Kesen Baş Keser İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Ağaçlar, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için hayati öneme sahiptir. Onlar, doğadaki karbondioksidi emerek bizim yaşam kaynağımız olan oksijeni üretmekle görevlidir. Yoklukları durumunda insanlar ve hayvanlar da yok olmaya mahkum olacaktır. Ağaçların, ormanların insanlar için faydaları büyüktür. Sadece oksijen üretimi konusunda değil, hayatımızın neredeyse her alanında onlardan yararlanırız. Kullandığımız kitaplar, defterler, ısınmak için yaktığımız odunlar ve daha birçok şey onlardan üretilmektedir.

Bu kadar değerli bir hazine olan ağaçları kesmek, ormanlara zarar vermek gaflettir. ”Baş kesmek” ifadesi durumun mahiyetini anlatabilmek için mecazi kullanılmıştır; ancak şu şekilde düşünmek de yanlış olmaz. Bir insanı öldürürseniz, sadece ona zarar vermiş, yalnız onu öldürmüş olursunuz. Ancak ormanlara zarar verirseniz, tüm insanlığı öldürmüş olursunuz; zira ormanlar tüm insanlar için bir yaşam kaynağıdır. Orman bakımından zengin olan bölgelerin insanının daha sağıklı olduğu bilinmektedir. Ormanlar aynı zamanda ülkelerin süsüdür. Kısaca ifade etmek gerekirse ağaçlardan ve ormanlardan her konuda istifade etmekteyiz.

Önemi bu kadar büyük olan ağaçlara zarar vermek, onların yok olmasına sebep olmak, akıl ve vicdan sahibi kimselerin yapabileceği bir şey değildir. İlle de ağaç kesmek gerekiyorsa bile kurumuş, yaşlanmış olanlarının kesilmesi ve kesilen her ağaç için yenilerinin dikilmesi çok önemlidir. Ağaçları korumak sadece orman koruma görevlilerinin görevi olmamalıdır. Bizler de üzerimize düşeni mutlaka yapmalı, kaçak olarak ağaç kesenleri gerekli yerlere ihbar etmeli, ormanlık alanlarda ateş yakarak piknik yapanları kendi imkanlarımızı ölçüsünde mutlaka uyarmalıyız.

Yaş Kesen Baş Keser İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

 

Yorum yapın