Anasayfa » Osmanlı Padişahları » YAVUZ SULTAN SELİM HAYATI (1512 – 1520) Osmanlı Devleti

YAVUZ SULTAN SELİM HAYATI (1512 – 1520) Osmanlı Devleti

yavuz sultan selim, yavuz sultan selim kimdir, yavuz sultan selim önemli olaylar, yavuz sultan selim hakkında bilgiler, yavuz sultan selim ne zaman öldü

Sevgili okurlar, sizlere Osmanlı padişahlarından biri olan Yavuz Sultan Selim hakkında bilgiler vereceğiz. Peki Osmanlı Devleti Padişahı Yavuz Sultan Selim kimdir, Yavuz Sultan Selim hakkında bilgiler nelerdir? Hepsi ve daha fazlası hakkında yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yavuz Sultan Selim Kimdir? 

Yavuz Sultan Selim ilk Türk İslam halifesidir. Osmanlı imparatorluğunun 9. padişahıdır. 1470 yılında Amasya’da dünyaya gelmiştir. Babası II. Bayezid annesi ise Gülbahar Hatun’dur. Ayşe Hafta Sultan ve Ayşe Hatun adında iki eşi vardır. Bu evliliklerden 10 tane çocuğu dünyaya gelmiştir. Yavuz Sultan Selim Anadolu’da birliği sağlamayı başarmış olan ilk padişah olarak bilinmektedir. Padişahlık döneminde pek çok toprağı Osmanlı devletine katmıştır. Bu dönemde Osmanlı devletinin yüz ölçümü oldukça genişlemiştir.

Yavuz Sultan Selim Osmanlı imparatorluğunun ticaret ağını da genişletmiş bir padişahtır. Bundan dolayı döneminde Osmanlı imparatorluğu iyice büyümüş ve gelişmiş bir devlet olmuştur. Yavuz Sultan Selim babası olan II. Bayezid’e darbe yaparak tahta çıkmış bir padişahtır.

Yavuz Sultan Selim Önemli Olaylar?

I. Selim padişah olmadan önce 13 yıl boyunca Trabzon Sancak Beyliğini başına getirildi. Henüz 17 yaşındayken üstlendiği bu görevi 1510 yılına kadar başarıyla yerine getirdi. Sultân Bayezid-î Velî, 1512 yılında beyin kanaması geçirince tahta çıktı.

16. yüzyılın başından ilk yıllarından itibaren Osmanlı İmparatorluğunun Anadolu topraklarındaki egemenliği tehlikedeydi. Bu bölgede hak iddia eden Safevi Devleti’ni yıkmak isteyen Yavuz Sultan Selim, 1514 yılında İran Seferine çıktı. Sefer sırasında uzun bir bekleme süresi yaşandığı için Osmanlı askerleri geri dönmek istedi. Buna rağmen 23 Ağustos 1514 tarihinde Şah İsmail’in başında olduğu Safevi ordusu ile savaşa girildi. Yalnızca bir gün süren savaş Osmanlı Devletinin kesin zaferiyle sonuçlandı.

Çaldıran Savaşının en önemli sonuçlarından biri Alevi – Sunni çatışmasını alevlendirmiş olmasıdır. Bununla birlikte Osmanlı İmparatorluğu bu savaştan sonra tüfek başta olmak üzere birçok yeni icadı savaşlarda kullanmaya başladı.

Yavuz Sultan Selim, bir sonraki yıl Bitlis, Hasankeyf ve Cizre’yi de ülke topraklarına kattı. 24 Ağustos 1516 yılında Memlük Devleti ile Osmanlı Ordusu, Suriye’de karşı karşıya geldi. Tarihi kayıtlara Mercidabık Muharebesi olarak geçen savaşın nedeni, Mısır Seferine çıkan Osmanlı Ordusunun Suriye’den geçmesine izin verilmemesidir. Önce Mercidabık sonra Gazze Muahrabelerini kazanan Yavuz Sultan Selim, hiç ara vermeden Mısır Seferine devam etti.

16. yüzyılda başlayan Celali İsyanları, I. Selim döneminde de devam etmiştir. Padişah, isyanı bastırması için Şehsüvaroğlu Ali Bey’i gönderdi. Sert önlemler alan Osmanlı ordusu, ayaklanmanın daha fazla büyümesine engel oldu.

Yavuz Sultan Selim sadece 8 yıl tahtta kalmış olmasına rağmen, Osmanlı İmparatorluğu, en parlak dönemlerinden birini onun hükümdarlığında yaşamıştır. Onun döneminde halifelik ilk kez Abbasilerden Türklere geçmiştir. Osmanlı Devletinin sınırları ise 5.200.000 kilometrekareye çıkmıştır.

1520 yılında padişahın sırtında Aslan Pençesi adıyla bilinen bir çıban çıktı. Çorlu karargahında iken rahatsızlan I. Selim, 22 Eylül 1520 tarihinde vefat etti.

Yavuz Sultan Selim Ne Zaman Öldü?

Selim, bilinen adıyla Yavuz Sultan Selim (Osmanlı Türkçesi: سلطان سليم اول‎ Sultan Selīm-i Evvel; 10 Ekim 1470 – 22 Eylül 1520), 9. Osmanlı padişahı ve 88. İslam halifesidir. Aynı zamanda ilk Türk İslam halifesi ve Hâdim’ul-Harameyn’uş-Şerifeyn (Mekke ve Medine’nin Hizmetkârı) unvanına sahiptir.

“YAVUZ SULTAN SELİM HAYATI (1512 – 1520) Osmanlı Devleti” üzerine 4 yorum

Yorum yapın