Anasayfa » Genel » Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler Nelerdir?

Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler Nelerdir?

tatil, yaz tatili, yaz tatiline çıkarken yanımıza alınacaklar, yaz tatiline çıkarken yanımıza neler almalıyız, tatilde yanımıza almamız gerekenler, seyahat, yaz tatili araçları

Sevgili takipçilerimiz, hepinizin iple çektiği, derin bir nefes olarak nitelendirdiğiniz tatil konusuna değinmek istiyoruz. İnsanlar tatile çıkarken yanlarında neler almalı, tatil seyahatlerinde yanımıza almamız gerekenlerin listesi nelerdir ve tatilde hangi eşyalarımızı yanımıza almalıyız gibi soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler

Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler Nelerdir?

Kafanız rahat bir şekilde, keyif ve huzur dolu bir tatil için yanınıza alacaklarınızı planlamanız oldukça önemli. Güzel bir tatilin olmazsa olmazları arasında öncelikle bavul hazırlığı geliyor. Bavul hazırlığı yaparken dikkat edilmesi gereken birçok önemli kriter var; tatil yeri, konaklayacağınız mekân, tatil süresi, ulaşım ve hava koşulları olarak özetleyebiliriz. Tatile giderken alınacaklar listesini netleştirmeden önce kesinlikle ne tür bir tatil istediğinize, nasıl bir tatil yapacağınıza karar vermelisiniz.

Çünkü yapacağınız tatilin türü ile tatile giderken alınması gerekenler farklılık gösteriyor. Bu durum özellikle tatile giderken alınması gereken kıyafetleri baştan sonra değiştiriyor diyebiliriz. Tahmin edeceğiniz üzere yaz tatili için farklı, kamp tatili için farklı ve kış tatili için farklı kıyafet ve ekipmanlar gerekli oluyor.

Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler

Bunları yanınıza almadan tatile çıkmayın.

  • Yüzme kıyafeti.
  • Çeşitli boyutlarda havlular.
  • Güneş kremi ve koruyucu (Uzmanlar 30 ile 50 faktör aralığı öneriyor)
  • Güneş gözlüğü
  • Şapka.
  • Rahat bir terlik ya da sandalet.
  • Plaj çantası
  • Plaj şemsiyesi.

Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler

Tatile çıkmak her ne kadar hayatımızdaki en eğlenceli aktivitelerden biri olsa da bir çok insan tatile çıkmadan önce göz önünde bulundurması gereken çok fazla detay olduğunu unutup bu tatilin bir kabus haline gelmesine sebep oluyor. Bunları bu yazıda başlık başlık derleyip, neler yapılması gerektiğini, tatile çıkarken bilinmesi gerekenleri ve en iyi tatil tavsiyelerini sizlere aktarıyoruz.

1. BİR LİSTE YAP

Stressiz bir tatilin yolu bu basit listeden geçer. Öncelikle asıl gerekenler ile arzu ettiklerini birbirinden ayır ve bavul kısıtlamaları hakkında gerçekçi ol. Eğer bu liste için ilhama ihtiyacın varsa, aşağıdaki maddeler senin için iyi bir başlangıç olabilir…

2. İLK YARDIM ÇANTASINI UNUTMA

Öncelikle küçük bir ilk yardım çantası hazırlamayı unutma! Sadece en gerekli olan ve ihtiyaç duyacağın ilaçları yanına almalısın. Çünkü kimse tatilden soğutan bir baş ağrısı, mide bozulması ya da ikisini birden tatil esnasında istemez.

Kendi ülkende rahatsızlıkların için ilaçlarını kolayca alabilirsin ama gittiğin ülkede bu ilaçlar sadece reçeteyle veriliyor olabilir. Tabii ki bunlar alerji ve astım ilaçları için de geçerli, o yüzden ilaçlarımızı getiriyoruz.

Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler

3. SIVI LİMİTLERİNİ BİL

Bunun ne olduğunu hepimiz biliyoruz ama hâlâ belirsizlik mevcut, üstüne bir de birisi havaalanı güvenliğinden sıvı geçirmeye çalıştığındaki durumu düşün.

Birçok kişi için sıkıntı olmasına rağmen, Pan-Avrupa bagaj kısıtlamaları el çantasında taşınan tüm sıvıların sıvı başına 100 ml’den fazla olamayacağını ve küçük şeffaf çantaya (uygun bir ücretle havaalanından alınabilir) sığması gerektiğini belirtiyor. Eğer daha büyük birşey taşıyorsan onu check-in yapacağın bavuluna yerleştir.

Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler

4. İSİM ETİKETLERİ İŞİNİ KOLAYLAŞTIRIR

Eğer kırmızı bültenle aranan gizemli biri değilsen, seyahat ederken kimliğini gizlemene gerek yok. Çoğu bavul standart olarak isim etiketiyle gelir, senden veya havayolundan kaynaklanan herhangi bir bavul kaybolma riskine karşı isimleri doldursan iyi olur.

Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler

5. BAGAJ KISITLAMALARINI İYİ İNCELE

El bagajı ve check in bagajı sınırlamalarına havalimanın uyumlası gerekenlerin başında geliyor. Eğer havayolu şirketi “23 kg” diyorsa, limitin 23 kg’dır, 36 kg değil! Havaalanına gitmeden önce çantalarını tart ve limit dahilinde olduğundan emin ol, yoksa ekstra valiz parası vermek zorunda kalabilir ya da daha kötüsü miras kalmış manevi değeri olan eşyalarını bırakmak zorunda kalabilirsin.

Hepimiz zaten dolmuş bavula fazladan kazak yerleştirmeye çalışmışızdır, ama kısıtlamalar keyfi değil amaç hepimizin güvenliğini sağlamak.

Yaz Tatiline Çıkarken Alınması Gerekenler

Benzer konulara buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın