Yeşil Perde Nedir?

Yeşil Perde Nedir?

15 Ocak 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

Yeşil Perde, Yeşil Perde nedir, Yeşil Perde ne için kullanılır, Yeşil Perde hakkında bilgiler, Yeşil Perde ne işe yarar, Yeşil Perde nasıl kurulur

Günümüzde En Çok Kullanılan Film Tekniklerinden Biri Olan Yeşil Perde(Green Box) Nedir, Ne İşe Yarar, İlk Ne zaman Kullanıldı, Neden Yeşil Perde Gibi Sorulara Cevap Vermek Ve Yeşil Perde Hakkında Bilgi Vermek İstiyoruz.

 

Yeşil Perde Nedir?

Yeşil Perde tekniği sinema ve reklam filmlerinde kullanılan en son teknolojilerdendir. Yeşil veya mavi perde önünde çekilen video arka plan değiştirilerek istenilen yere montajlanabilir. Mavi perde ise yeşil perde ile aynı görevi görmesine rağmen günümüzde kullanımı giderek azalmaktadır. Perde renginin yeşil olmasının sebebi ise yeşilin en düşük ton olması, ışığı en iyi şekilde emmesi ve insan tenine zıt bir renk olmasından kaynaklanmaktadır.

Bunun yerine plastik bir obje konulsa aynı görevi görmez. Bu yöntemin en basit filmlerde veya reklâmlarda bile kullanıldığını görmekteyiz. eşil bir fon önünde gerçekleştirilen çekimlerden elde edilen görüntülerden, yeşil fonun silinerek, yerine istenen görüntülerin eklenmesi tekniğine, “yeşil perde(chromakey) tekniği” denir. Fonda tek bir renk olması, o görüntünün silinmesini kolaylaştırır. Böylece iki farklı görüntü rahatça birleştirilebilir.

Yeşil Perde Ne İşe Yarar?

Yeşil bir fon önünde gerçekleştirilen çekimlerden elde edilen ham görüntülerdeki yeşil fon, post-prodüksiyon aşamasında, özel bilgisayar programları kullanılarak silinir. Silinen görüntünün yerine konulmak istenen görüntüler giydirilir. Böylece sahne, olması gerektiği yere oturtulmuş olur. Bu teknik sayesinde pahalı, tehlikeli veya fantastikliği nedeni ile çekimi yapılması mümkün olmayan sahnelerin, zamandan ve paradan tasarruf edilerek elde edilmesi sağlanmış olur. Üstelik tekniği uygulamak çok basittir. Amatörler bile nasıl yapıldığı ile ilgil videoları izleyerek tekniği kullanabilirler.

Fon Neden Yeşildir?

Fonun yeşil olma nedeni, yeşilin en düşük ton olması ve ışığı çok iyi emmesidir. Bununla birlikte yeşil insan vücudunda olma ihtimali en az olan renktir. Ten rengi ve saç renginde yeşile rastlanması pek olası değildir ancak çekilen görüntülerde yeşil renk varsa, bu durumda çekimlerde ikinci tercih olan mavi fon kullanılır.

Bu yöntemin henüz geliştirilmiş bir teknoloji olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, zira teknik ilk kez 1940 yılında, “Bağdat’ın Hırsızları” adlı bir Hollywood yapımında kullanılmıştır.

Yesil Perde Nedir

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
  1
  Share