Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Yılbaşında Evde Oynanacak Çok Güzel Oyunlar VE Açıklamaları

Yılbaşında Evde Oynanacak Çok Güzel Oyunlar VE Açıklamaları

TABU OYUNU
KÖŞE BUCAK OYUNU
HADİ BAAKALIM OYUNU

TABU XL OYUN KURALLARI

TABU oYUNU
TABU oYUNU


OYUNUN AMACI

Takım arkadaşlarınıza kelimeleri 4 farklı şekilde (Klasik Tabu, 15 Kelime, Tabu Çizgi ve Kuklalı Tabu) anlatarak bitiş hanesine ilk ulaşan takım olmak.

Klasik Tabu ile başlayıp, daha sonra geldiğiniz hanelerin rengine göre değişik şekillerde oynayacaksınız. Takımınızın bildiği her kelime için oyun alanında bir hane ilerleyin. Takımınızın doğru bildiği kelimeleri unutmayın; her an hafızası daha kuvvetli olan takımın puan alacağı bir hafıza hanesine gelebilirsiniz.

OYUNA HAZIRLIK

Oyunu kurarken yardımcı olması için oyun alanının resminden faydalanabilirsiniz.

1- İki takıma ayrılın. Takımların oyuncu sayılarının eşit olması zorunlu değildir.

2- Oyun alanını düz bir zemine koyun.

3- İlk oyunda kartların köşesinde A yazan bölümlerindeki kelimelerle oynayın ve oyun boyunca bu bölümden devam edin. Sonraki oyunlarda farklı bölümlerdeki (B, C, D) kelimelerle oynayın ve oyun sonuna kadar aynı bölümden ilerleyin.

4- Kart destelerini ayrı ayrı karıştırarak oyun alanındaki yerlerine (kartlarla aynı renkte olan köşeler) oynayacağınız yüzleri kapalı olarak koyun (ilk oyunda A/B yüzü aşağıya bakacak).

5- Takımınız için bir piyon seçin ve her iki piyonu da başlangıç hanesine koyun.

6- 15 Kelime işaret piyonunu 15 Kelime yolunun başındaki boş daireye koyun.

7- Tabu kuklasını, çizim defterini, kurşun kalemi ve kum saatini oyun alanının yanına koyun.

8- Hangi takımın başlayacağına ve ilk kimin anlatıcı olacağına karar verin. Bir takımdaki tüm üyeler sırayla anlatıcı olmalıdır.

PRATİK KURALLAR

1- Sıra takımınızdayken soru kelimesini anlatması için bir oyuncu seçin. Bu oyuncu karşı takımın yanına oturmalıdır. Not: Sırayla tüm takım üyeleri anlatıcı olmalıdır.

2- Karşı takımdan bir oyuncu kum saatini, bir diğeri de Tabu kuklasını alır.

3- Geldiğiniz hanedeki kategoriden bir kart seçin (başlangıçta Klasik Tabu oynamalısınız). O kategori için geçerli kurallara uyun. 2 dakikalık oyunlar için kum saatini ilk boşaldığında ters çevirin.

Klasik Tabu : Soru kelimesini takım arkadaşlarınıza anlatın, ama Tabu kelimeleri kullanmayın. Yoksa karşı takım düdüğü öttürür! (süre 1 dakika)

15 Kelime : 15 ipucu kelime kullanarak olabildiğince çok soru kelimesi anlatmaya çalışın! (süre 2 dakika)

Tabu Çizgi : Yaratıcı olun, soru kelimelerini çizerek anlatın! Konuşmak yasak! (süre 2 dakika)

Kuklalı Tabu : Tabu kuklası ne yapıyor acaba? Kelimeleri takımınıza anlatmak için Tabu kuklasını kullanın. (süre 1 dakika)

4- Takım üyeleri, tahminlere başlayın!

5- Süre bitince (ya da 15 kelime hakkınız bittiyse) durun.

6- Bildiğiniz her kelime için bir puan alın. Sıranız sona erdiğinde takım piyonunuzu aldığınız puan kadar hane ilerletin (Klasik Tabu oynarken karşı takım da piyonunu kullandığınız her Tabu kelimesi kadar ilerletir).

7- Oynanan kartların arasında takımınızın bildiği kelimelerin kartlarını kapalı olarak orta alana koyun.

8- Bitiş hanesine gelen ilk takım oyunu kazanır!

OYUNUN İÇİNDEKİLER

Oyun alanı, 1 dakikalık kum saati, Tabu kuklası (içinde Tabu düdüğüyle), 102 kırmızı Klasik Tabu kartı, 50 yeşil 15 Kelime kartı, 50 sarı Tabu Çizgi kartı, 50 mavi Kuklalı Tabu kartı, 2 takım piyonu, 15 kelime işaret piyonu, çizim defteri ve kurşun kalem.


HADİ BAKALIM KELİME OYUNU
HADİ BAKALIM KELİME OYUNU
“En Eğlenceli Kelime Oyunu” sloganıyla piyasaya çıkan Hadi Bakalım, son derece basit ve gerçekten eğlenceli bir oyun. Samatlı Oyuncak tarafından ülkemize getirilen oyun 2 – 8 kişi arasında oynanabiliyor.

Her ne kadar kutusunda 8+ yaş olarak belirtilse de, 6-7 yaşındakilerin de rahatlıkla oynayabileceğini düşünüyorum. Oyunun kuralları gerçekten çok basit. Detaylar aşağıda ama kısaca şöyle özetlenebilir: Bir soru kartı okunuyor (örnek: “Bir Renk”), tüm oyuncular sırayla soruya uygun bir cevap veriyor. Tek kural, aynı harfle başlayan cevap veremiyorsunuz. İlk oyuncu “Beyaz” dediyse B harfine basıyor, sonrakiler “Bordo” ya da “Bej” diyemiyor, söylenmemiş bir harfle başlayan cevap bulmak zorundalar. Cevap veremeyen eleniyor ve son kalan oyuncu puanı alıyor.

Birçok kutu oyunun aksine, gerçekten az kural var. Oyunun kaçta biteceğine siz karar veriyorsunuz. Bir cevabı doğru kabul edip etmeme yine oyuncuların çoğunluk kararına bırakılmış. Kalabalık oynamadım hiç ama 7-8 kişi oynandığında da iki kişi ile olduğu kadar, belki daha fazla eğlenceli olacağını tahmin ediyorum. Bu haliyle genç – yaşlı, az kişi ya da kalabalık, her durumda keyifle oynanacak bir oyun görüntüsünde.

Toplam 72 soru var, bu yüzden biraz idareli kullanmanız gerekebilir. Birkaç gün üstüste oynarsanız aynı sorular tekrar geldiğinde önceki cevapları hatırlayabilirsiniz. Ama bu durumda da kendiniz mevcut sorulara benzeyen yeni sorular ekleyebilirsiniz.

Hadi Bakalım’ın mekanizması da güzel tasarlanmış, pratik ve kullanışlı. Oyunu aldığınızda iki adet de kalem pile ihtiyacınız olacağını unutmayın (1,5 V AA).

Hadi Bakalım oyunu sadece çocuklar değil, yetişkinlerin de keyifle oynayabileceği bir kelime oyunu. Eşimle test ederken çok eğlendik. Özellikle çocuklu ailelere tavsiye ederim, ailece oynarken hiç sıkılmayacaksınız.

Hadi Bakalım Kelime Oyunu Nasıl Oynanır?

 

İçindekiler

Hadi Bakalım zaman ayarlı oyun ünitesi, 36 soru kartı (72 soru), açıklamalar.

Oyunun Amacı

Kazanmak için en fazla kartı topla.

Oyuna Hazırlık

Oyun ünitesini ters çevirin. Soru kartlarını bölmesinden çıkartın ve oyun ünitesini açın.

Soru kartlarını karıştırın ve bir deste halinde oyun ünitesinin yanına koyun.

Oyun Kuralları

Oyuna yaşı en büyük oyuncu kart destesinin en üstündeki kartı çekip üzerinde yazanı sesli okuyarak başlar. Oyuncu kartı okur okumaz ünitenin ortasındaki süre butonuna basarak sonraki oyuncu için süreyi başlatır. Oyun sırası saat yönünde devam eder.

Sıra size gelince doğru bir cevap vermek için 10 saniyeniz var. Vereceğiniz cevap hangi harf ile başlıyorsa oyun ünitesinde o harf tuşuna basmanız gerekiyor.

Dikkat!

Seçtiğiniz cevabın ilk harfine daha önce basıldıysa o harfi kullanamazsınız.

Cevabı verdiğinizde önce kullandığınız harf tuşuna, sonra da ortadaki süre butonuna basın. Böylece sıranız sona erer ve sonraki oyuncunun oyun süresi başlar.

Örnek: Karttaki soru “Bir spor dalı” olsun. Henüz basılmamış, yani kullanabileceğiniz harfler T,R,D ve B olsun. Basketbol cevabını verirseniz B harfine basıp sonraki oyuncunun süresini başlatmak için süre butonuna basabilirsiniz.

Oyuncular sıra kendilerindeyken sadece bir cevap verebilir. Aklınıza birden fazla cevap geliyorsa diğer cevapları kullanmak için sıranın tekrar size gelmesini beklemeniz gerekecek. Tabii sıra yeniden dize geldiğinde o harf tuşuna henüz basılmadığını umalım!

Süresi sona ermeden cevap veremeyen oyundan elenir. Oyun tek bir oyuncu kalıncaya kadar aynı soru ile devam eder ve kalan son oyuncu oyunu kazanır.

Bu Kurallara Dikkat!

Sıra sizdeyken başarılı olmanız için yapmanız gereken 3 şey var: Henüz basılmamış harflerden biriyle başlayan doğru cevabı vermek, söylediğiniz harfin düğmesine basmak ve butona basarak diğer oyuncu için süreyi başlatmak. Bunlardan herhangi birini yapamazsanız başarısız sayılırsınız.

Süre sona ermeden önce henüz basılmamış harflerden biriyle başlayan bir cevap veremezseniz o turdan elenirsiniz.

Oyunda kalan oyuncuların çoğunluğu verdiğiniz cevaba itiraz ederse ya hemen onları ikna etmeye çalışın ya da süreniz sona ermeden başka bir cevap düşünün. Üzgünüz, çoğunluğun dediği olur!

Dikkat!

Verdiğiniz cevap oyuncuların çoğunluğu tarafından reddedilirse ancak siz de bu arada bir harf düğmesine bastıysanız oyundan elenirsiniz. Bastığınız harf artık kullanılmış sayılır ve o şekilde kalır.

Sizden önceki oyuncu cevap bulamadıysa ve sürenin bittiğini gösteren ses çaldıysa sıra size geçince önce süre butonuna basarak sürenizi başlatın ve aynı karttaki soru ile oyuna devam edin.

Oyunda kalan son oyuncu o turu kazanmış sayılır ve kazandığı turun soru kartını kendi önüne koyar.

Harflerin Hepsi Basılı Ama Hala Bir Kazanan Yok mu?

Öncelikle tebrikler, gerçekten sıkı kelime oyuncularıymışsınız!

Bu durumda kazananı belirlemek için bir final turu yapılır. Yeni bir soru kartı alarak yeniden oynamaya başlayın.

Ama bu sefer sizin kadar sıkı oyuncular için işleri biraz zorlaştıralım; sıra sizdeyken 1 değil 2 doğru cevap vermeniz ve 2 harf düğmesine basmanız gerekiyor. Finalde son kalan oyuncu hem önceki tur kartını hem de final turu kartını alır.

Kazanan

Oyunu bitirmeye karar verdiğinizde önünüzdeki kartları sayın, en çok kartı olan oyunu kazanır

KÖŞE BUCAK TÜRKİYE OYUNU

KÖŞE BUCAK TÜRKİYE OYUNU

Düş Enstitüsü tarafından yayımlanan Köşe Bucak Türkiye, tamamen yerli yapım bir kelime oyunu. Dört kişiyle ve eşli oynanan oyunda Türkiye coğrafyası ve genel kültür bilginizi test edip yeni şeyler öğreniyorsunuz.

Köşe Bucak oyununda kelimeleri anlatarak, yazarak ve ortağınızla beraber sayarak puan toplamaya çalışıyorsunuz. Oyunda Türkiye’nin her bölgesine ait 840 adet kelime kartı ile birer adet sayma ve yazma listesi var. Oyun tablası üzerinde ilerleyerek bir bölge seçiyor ve o bölgeye ait kelime kartlarından çekip ortağınıza anlatıyorsunuz. Kelime anlatırken Tabu oyunundaki gibi yasak kelimeler yok; kartta yazan kelimeyi söylemeyin yeter.

Kelimeler coğrafya, tarih, kültür, doğal hayat, yer ve kişi kategorilerinde. Hedef kartınızın üzerinde dört bölge ve o bölgeleri tamamlamak için hangi kategoriden kaç kelime bilmeniz gerektiğini gösteren sayılar var. Bir oyuncu hedeflerini tamamladığında her iki takım da kazanmış olduğu puanları hesaplıyor ve daha çok puan alan oyunu kazanıyor.

Say Bakalım kısmında “Kadın yazarlarımızdan 15 kişi sayınız”, “Deyimlerimizden 15 adet sayınız” gibi hedefler var. Ortağınızla sırayla birer tane sayarak hedefi tutturursanız puan alıyorsunuz.  Yaz Bakalım alanında ise “Kaplıcalarımızı yazınız”, “Resmi tatillerimizi yazınız” şeklinde görevler mevcut. Siz yazdıktan sonra ortağınız aynı soruya cevaplar veriyor ve sizin cevaplarınızdan 4 tanesini bilirse puan alıyorsunuz.

Oyunun yapımcısı olan Düş Enstitüsü, firmalar için takım aktiviteleri, oyunlar ve motivasyon artırıcı aktiviteler düzenliyor. Köşe Bucak Türkiye oyunu asıl faaliyet alanlarının dışında olmasına rağmen, tasarım ve içerik olarak oldukça kaliteli bir iş çıkarmışlar. Oyun her yaş grubu için uygun; ailece oynayıp genel kültürünüzü yarıştırmanızı tavsiye ediyorum.

 

Yorum yapın