Yüksel Yıldırım Kimdir?

Yüksel Yıldırım Kimdir?

17 Kasım 2020 0 Yazar: Mernuş Dündar

Yüksel Yıldırım, Yüksel Yıldırım Kimdir, Yüksel Yıldırım Nereli, Yüksel Yıldırım Kaç Yaşında, Yüksel Yıldırım Evli Mi, Yüksel Yıldırım Çocuğu Var Mı, Yüksel Yıldırım Hayatı, Yüksel Yıldırım  Biyografisi

Bugün sizlere, Yüksel Yıldırım hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Yüksel Yıldırım Kaç Yaşında?

Yüksel Yıldırım Kimdir?

Yüksel Yıldırım, Mayıs 1961’de Sivas’a bağlı Hafik ilçesinde doğmuş ve İsmail adı verilmiştir. İlçede bakkal ve manifatura dükkânı ile bir han sahibi olan babası Garip, Samsun’da bulunan akrabalarının ortak iş yapma teklifini kabul ederek dükkânlarını ve hanını satarak 1963’te ailesiyle birlikte Samsun’a göçmüş, demir ile çimento ticaretine atılmıştır.

6 yaşına geldiğinde okula yazdırılmak istenmesine karşın yaşı küçük olduğundan bu yapılamamış, bunun üzerinde Sivas’ta muhtar olan dayısının kendisine yeni bir nüfus cüzdanı çıkarmasıyla 6 yaşında okula başlamıştır. Bu yeni hazırlanan nüfus cüzdanında doğum tarihi 1 Ocak 1960 olarak gösterilmekte, ad hanesinde ise Yüksel yazmaktaydı. İlk eğitimini Gazi İlkokulunda, orta eğitimini Mihatpaşa Lisesinde ve liseyi ise 19 Mayıs Lisesinde tamamladıktan sonra 1978’de İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesine kaydını yaptırdı 4,5 yıllık üniversitenin arından dil eğitimi almak için San Francisco’ya yerleşti, 1985’teyse 4 yıl sonra bitireceği Oregon Eyalet Üniversitesinde robotik üzerine yüksek lisans yapmaya başladı.

Amerika’da bulunduğu süreçte evlenerek Zeycan Rochelle ve Jasper Sinan olmak üzere iki çocuk babası oldu.

İş Yaşamı

Eğitimini sürdürürken yaptığı iş başvurularından sonuç alamaması üzerine Çinli ve Hint arkadaşlarının tavsiyesiyle Robert ön adını aldı ve bu şekilde PACECO adlı firmada iş buldu. Beş yıl burada çalıştıktan ve evlendikten sonra ailesinin ısrarı ve askerlik yükümlülüğü nedeniyle Türkiye’ye döndü. Askerliğini tamamladıktan sonra aile şirketi adına Rusya’dan kömür ithal ederek kısa sürede Amerika’daki yıllık gelirinin üzerinde kazanç sağlamasının üzerine mesleği mühendisliği bırakarak ticarete atıldı. 1995 yılında İsmail Erkurt Tutu’nun aracılığıyla o sırada kulüp başkanı olan İsmail Uyanık ile tanıştı ve 1998’e kadar Samsunspor yönetiminde yer aldı. Bu yıllarda Rusya’daki ticari ilişkilerini geliştirdi ve kömür ticaretini büyüterek yanına hurda ticaretini de ekledi.

Rusya’yla ticarette kömürü taşımak için YILMAR şirketiyle gemicilik sektörüne de giren Yıldırım’ın YILYAK firması Türkiye’deki en büyük kömür firması olurken 1997’de çimento, 2001’de ise demir ticaretinden kârlılığın azalması nedeniyle çekildi. Türkiye’de kömür sektörünün büyüyüp kârların artmasıyla anlaşmalı olduğu Rus firması YILYAK ile ortaklığını bozarak tek başına pazarda yer almaya başlamış, buna karşı cephe almalarının ardından Rus kömür üreticileri YILYAK’a kömür satışını durdurmuştur. Yıldırım buna cevaben Çin’den kömür ithal ederek işlerini sürdürmüştür. Sedef Limanı ile Alemdar Limanı’nı satın alarak limancılık işine YILPORT markasıyla giriş yapan Yıldırım; Gemlik Gübre Fabrikası satın alımı ile YILFERT’i kurarak gübre, Eti Krom özelleştirmesi ile de YILMADEN’i kurarak madencilik sektörüne girmiştir.[

İki kardeşi ile birlikte 5 holdinge bağlı 30’un üzerinde firmanın yöneticisi olan Yüksel Yıldırım, Forbes verilerine göre $500 milyonluk kişisel servetiyle Türkiye’nin en zengin insanları arasında olup 2017 yılında Shechtman Uluslararası Liderlik Ödülü’nü almıştır.

Yüksel Yıldırım Kaç Yaşında ve Nereli?

Yüksel Yıldırım, Mayıs 1961’de Sivas’a bağlı Hafik ilçesinde doğmuş ve İsmail adı verilmiştir. İlçede bakkal ve manifatura dükkânı ile bir han sahibi olan babası Garip, Samsun’da bulunan akrabalarının ortak iş yapma teklifini kabul ederek dükkânlarını ve hanını satarak 1963’te ailesiyle birlikte Samsun’a göçmüş, demir ile çimento ticaretine atılmıştır.

Yüksel Yıldırım Serveti Ne Kadar?

İki kardeşi ile birlikte 5 holdinge bağlı 30’un üzerinde firmanın yöneticisi olan Yüksel Yıldırım, Forbes verilerine göre $500 milyonluk kişisel servetiyle Türkiye’nin en zengin insanları arasında olup 2017 yılında Shechtman Uluslararası Liderlik Ödülü’nü almıştır.

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
  1
  Share