Yürüme Tarzı Kişilikle İlgili Ne Anlatıyor?

0

Yürüme Tarzı Kişilikle İlgili Ne Anlatıyor?

İnsanların Yürüme Şeklinden Kişiliğini Okuyabilir Miyiz? Bu Tür İnançların Çoğu Yanlış Olsa Da Yürüyüşümüz Saklamaya Çalıştığımız Şeyi Ele Veriyor Olabilir?
Birinin Kovboy Filmlerinin Ünlü Aktörü John Wayne Gibi Yürüdüğünü Görsek Onun Sert Bir Adam Olduğu Sanısına Kapılabiliriz. Yani O İnsanı Tanımasak Da Yürüyüşüne Bakarak Kişiliği Hakkında Sonuçlara Varırız İster İstemez.

Psikologların Uzun Yıllar İncelediği Veriler, Gerçekten De Yürüyüş Tarzından Ortak Yargılara Vardığımızı Gösteriyor. Peki Bu Yargılar Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?
Yürüyüş Ve Kişilik Konusunda Yapılan Araştırmalara Bakalım. 1935’De Alman Psikolog Werner Wolff Beş Erkek Ve Üç Kadınla Bir Deney Yapmış, Tulum Giyerek Katıldıkları Bir Halka Fırlatma Etkinliğinde Onların Haberi Olmadan Video Görüntülerini Çekmişti. Daha Sonra Video Montajlanarak Kişilerin Tanınması Engellenmiş Ve Görüntüler İzletilerek O İnsanların Kişilikleri Hakkında Yorum Yapmaları İstenmişti.katılımcıların İzledikleri Kişilerin Yürüyüşüne Bakarak Onların Kişilikleri Hakkında Ortak Yorumlar Yaptıkları Görüldü. Örneğin Deneklerden Biri Hakkında Şunlar Söylenmişti: “Gösterişli, Ama Temeli Yok”, “Ne Pahasına Olursa Olsun Dikkat Çekmek İsteyen Biri”, “Hava Atmak Ve Hayranlık Uyandırmak İsteyen Biri”, “Aslında Özgüvenli Değil, Ama Dışarıya Tersini Yansıtmak İstiyor”, “Sıkıcı, Silik, Güvensiz”.
Katılımcıların Yürüyüşe Bakarak Bu Kadar Benzer Sonuçlara Varması Şaşırtıcıydı. Ancak Bu Deneye Katılanlar Birbirini Tanıdığı İçin Yürüyüşten Başka İpuçlarını Da Esas Alıyor Olabilirdi. Bu Nedenle Sorunluydu.

Modern Deneyler Daha Güvenilir. Dijital Teknoloji İnsan Yürüyüşünü Siyah Zemin Üzerinde Hareket Eden Işıklı Noktalara Dönüştürüp Diğer Özelliklerin Tümüyle Göz Ardı Edilmesini Sağlayabiliyor.
Amerikalı Psikologlar, 1980’ lerde Bu Yöntemi Kullanarak Yaptıkları Deneylerde Elde Ettikleri Verilerden Hareketle Yürüyüşleri İki Genel Kategoriye Ayırdılar. 1) Daha Çok Gençlere Özgü Ritimli, Kalçalardan Sallanan, Kolların Daha Belirgin Sallandığı Ve Daha Sık Adım Atılarak Yürüme, 2) Daha Az Esnek Ve Yavaş, Biraz Daha Öne Doğru Eğilerek Yürümek. Ancak Bu Sınıflama Yaşa Göre Değil Aslında. Genç Biri Yaşlı Gibi Yürüyebileceği Gibi Tersi De Oluyor. Ayrıca Gençler Gibi Yürüyenlerin Daha Mutlu Ve Güçlü Olduğu Farz Ediliyor.
Bu Tür Araştırmalar İnsanların Yürüyüşe Bakarak Kişilikle İlgili Sonuç Çıkarmasının Yaygın Olduğunu Gösteriyor, Ama Varılan Sonuçların Doğruluğuna Dair Bir Şey İfade Etmiyor.bu Amaçla Birkaç Yıl Önce Yapılan İngiltere-İsviçre Ortak Çalışmasında İnsanların Kendileriyle İlgili Değerlendirmeler İle Başkalarının Kendi Yürüyüşlerinin Ekrandaki Dijital Yansımasına Bakarak Yaptığı Değerlendirmeler Karşılaştırıldı.Burada Da Biraz Daha Farklı İki Tür Yürüme Tarzından Söz Ediliyordu: 1) Yayılan Ve Gevşek Yürüme Tarzı: Bu Tarz Maceracılık, Dışa Dönüklük, Güvenilirlik Ve Sıcaklık Gibi Kişilik Özelliklerine Özgüydü.

2) Yavaş Ve Rahat Tarz: Duygusal İstikrara İşaret Eden Yürüyüş.
Ancak Gözlemcilerin Değerlendirmesinin Yanlış Olduğu Görüldü. Bu İki Yürüme Tarzı Bu Özellikleri Yansıtmıyordu; En Azından Yürüyenlerin Kendi Değerlendirmeleri Esas Alındığında.
Bütün Bu Araştırmalar Gösteriyor Ki İnsanların Yürüyüşlerini De Yüzleri, Giyimleri, Aksanları Gibi Kişilik Özelliklerine Dair İpuçlarından Biri Olarak Görüyoruz. Yüzlere İlişkin Değerlendirmelerimiz Oldukça Doğru Sonuçlar Verse De Aynı Şey Yürüyüş Konusunda Söylenemez, En Azından Çoğu İçin.ama Yürüyüş Konusunda İnsanların Hassas Noktalarına Dair Varılan Yargılarda Daha Fazla Doğruluk Payı Olduğu Görülüyor.

Örneğin, Eski Araştırmalarda Elde Edilen Sonuçlar, Kollarını Daha Az Sallayan Ve Yavaş Yürüyen İnsanların Daha Korunmaya Muhtaç Olduğunu Gösteriyordu. 2006’Da Japonya’da Yapılan Bir Araştırmada Erkeklere, Görüntüleri Ekrana Noktalı Işıklar Halinde Yansıtılan Kız Öğrencilerden Hangilerine Uygunsuz Bir Şekilde Konuşmaya Ya Da Dokunmaya Yeltenecekleri Sorulmuştu.
Bu Öğrencilerin Sadece Yürüyüşüne Bakarak Yaptıkları Kişilik Değerlendirmelerine Göre Korunmaya Muhtaç, İçe Kapanık Ve Duygusal Dengesizlik Gösterdiğine İnandıkları Kişilere Bu Şekilde Yönelmeyi Seçtikleri Ortaya Çıktı.

Cezaevlerinde Psikopat Özellikleri Taşıyan Mahkumların Da İnsanların Yürüyüşüne Bakarak Hangilerinin Daha Önce Saldırıya Uğramış Olduklarını Kestirme Konusunda Başarılı Olduklarını Gösteriyordu. Örneğin Seri Katil Ted Bundy De “Kurbanını Sokaktaki Yürüyüşüne Göre Seçtiğini” Söylüyordu. Bu Araştırmalar Ayrıca Yürüyüş Tarzını Değiştirerek Farklı Bir İzlenim Bırakmanın Mümkün Olup Olmadığı Sorusunu Da Gündeme Getiriyor. Bazıları Daha Öz Güvenli Bir Kişilik Mesajı Vermek İçin Hızlı Ve Kolları Daha Belirgin Sallayacak Şekilde Yürümenin Öğrenilebileceğine İnanıyor. Kadınların Kendilerini Güvende Hissetmediği Yerlerde İçgüdüsel Olarak Bu Şekilde Yürümeyi Seçtiği Belirtiliyor.
Ancak Psikologlar Bu Yürüme Tarzlarının Öğretilebileceğin’den Emin Değil. Bu Nedenle Farklı Bir İzlenim Yaratmak İçin Kendini Fazla Zorlamanın Da Yanlış Anlamalara Yol Açabileceği Belirtiliyor.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.