Zeki İnsanların 10 Özelliği

Zeki İnsanların 10 Özelliği

23 Nisan 2019 0 Yazar:

Zeki insanlar

Zeki İnsanlar Hakkında Yapılan Araştırmalar Bize Göstermiştir’ki Zeki İnsanların Dahili Bilenen 10 Özelliği Vardır Bizlerde Bu 10 Özelliği Sizler İçin Yazdık.

1-Dikkatleri Kolayca Dağılmaz
Daha Uzun Süre Odaklanabilen Ve Dikkat Dağıtıcı Şeyleri Önemsemeyen İnsanlar Genelde Daha Zeki Olabiliyorlar Bununla İlgili 2013 Yılında Şöyle Bir Deney Yapılmış Yüksek Aq Ye Sahip İnsanların Bir Resmin Arkaplan’ındaki Hareketleri
Fark Etmesinin Daha Uzun Zaman Aldığı İki Çalışmayı Anlatıyor Bunu Sebebi İse Zeki Kişinin Resimde Kendine Önemli Gelen Kısma Odaklanıp Geri Kalanları Göz Ardı Etmesi Sayılabilir.

2-Gece Kuşu Olurlar
Bir Araştırmaya Göre Ne Kadar Zeki İseniz Gece Uyanık Kalmaya O Kadar Meyilli Olursunuz 2009 Yılında Yayımlanan Bir Araştırmada Binlerce Genç Yetişkinin Iq Su İle Uyku Alışkanlıkları Arasındaki Bağ İncelendi Sonuç Olarak Daha Zeki Bireyler Hem Hafta İçi Hem Haftasonları’nda Daha Geç Yatıp Geç Kalktıkları Anlaşıldı

3-Oldukça Uyumlu Olurlar
Bazı Araştırmalar Zeki İnsanların Esnek Olduklarını Ve Farklı Koşullara Kolayca Ayak Uydurduklarını Söylemektedir Araştırmacılardan Biri Şöyle Demiştir.
“Karşılaştıkları Zorluklara Kısıtlamalara Rağmen Ne Olursa Olsun Zeki İnsanlar Uyum Sağlayabilir”Zeka Çevreyle Daha İyi Baş Edebilmek İçin Kişinin Kendi Davranışlarını Değiştirebilmesi İle Veya Bulunduğu Ortamda Değişiklikler Yapabilmesi İle İlişkilidir.

4- Ne Kadar Bilmediklerini Bilirler

Zeki İnsanlar Bilmedikleri Bir Konu Hakkında Konuşmak Yerine Bilmediklerini Kabul Ederler Zeki Olan İnsanlar Bilmiyorum Demekten Korkmazlar Zira Bilmedikleri Şeyi Öğrenebileceklerini Bilirler Journal Of Personality Adlı Yabancı Bir Dergide Bu Sözü Destekleyici Bir Çalışma Yapmıştır.çalışmaya Göre Kişinin Zekası Ne Kadar Düşük İse Kişi Kendi Bilişsel Yeteneklerini Olduğundan Daha Fazla Görmeye O Kadar Meyilli Olurlar.

5- Dinmek Bilmeyen Bir Meraka Sahip Olurlar

Einstein’İn Şöyle Bir Sözü Vardır Benim Özel Bir Yeteneğim Yok Sadece Tutkulu Bir Meraklıyım “Başka Bir Yazar İse “ Zeki İnsanların Sıradan İnsanların Yanından Geçip Gittiği Şeyler İle İlgilendiklerini Söyler İngiltere’de Yapılan Bir Araştırma 50 Yıl Boyunca Gözlemleyen Bilimciler Iq Seviyesi Daha Yüksek Olan 11 Yaşındaki Çocukların 50 Yaşındayken Tecrübelere Ve Deneyime Diğer Yaşıtlarına Göre Daha Açık Olduklarını Göstermiştir.

6-Açık Görüşlü Olurlar

Zeki İnsanlar Kendilerini Yeni Fikirlere Ve Fırsatlara Kapatmazlar Donna F Hamlet Zeki İnsanlar Başkalarının Fikirlerini Gözden Geçirmeye Ve Kabul Etmeye İsteklidir Demiştir.psikologlar Farklı Bakış Açıları Arayan Açık Görüşlü İnsanların Üniversiteye Giriş Ve Zeka Testlerinde Daha Yüksek Puan Almaya Meyilli Olduğunu Söylüyorlar Aynı Zamanda Zeki İnsanların Hangi Bakış Açılarını Benimseyecekleri Konusunda Dikkatli Oldukları Söylenmektedir.

7-Kendi Kendilerine Vakit Geçirmeyi Severler

Yurt Dışında Zeki İnsanların Daha Bireysel Olmaya Meyilli Oldukları Söylenmektedir Yapılan Bir Araştırmada İnsanlar İle Sosyalleşmenin Zeki İnsanlara Normal İnsanlar Kadar Zevk Vermediği Belirtilmiştir.

8-Eğlenceli Olurlar

Zeki İnsanların Mizah Duygusunun Daha Gelişmiş Olduğu Söylenmektedir New Mexico Üniversitesi Araştırmacıları’da Bu Fikre Katılmaktadır Sebep Olarak İse Profesyonel Komedyenlerin Sözel Zekasının Ortalamadan Daha Yüksek Olduğunu Ortaya Koymaktadır.

9-İşleri Ertelerler

Zeki İnsanların Sıradan İşleri Ertelemeye Daha Meyilli Olduğunu Zira Yapacak Daha Önemli İşleri Olduğu Söylenmektedir Wharton Üniversitesi Psikologlarından Adam Grant İşleri Ertelemenin Yeniliğin Anahtarı Olduğunu Ve Tanınmış Çoğu Dahinin’de Böyle Şeyler Yaptığını Söylemektedir.

10-Büyük Sorulara Kafa Yorarlar

Zeki Bireyler Evren Ve Hayatın Anlamı Gibi Büyük Meseleler İle İlgilenir Zeki İnsanların Kaygılı Olmaya Daha Meyilli Olmalarının Sebeplerinden Biride Yaşadıkları Varoluşsal Kafa Karışıklığı Olabilir.

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 2
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares