Anasayfa » EĞİTİM » Anadolu Selçuklu Devleti Hakkında Bilgiler, Anadolu Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu, Anadolu Selçuklu Devleti Özellikleri Nedir?

Anadolu Selçuklu Devleti Hakkında Bilgiler, Anadolu Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu, Anadolu Selçuklu Devleti Özellikleri Nedir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan anadolu selçuklu devleti hakkında bilgiler nedir, anadolu selçuklu devleti nerede kuruldu, anadolu selçuklu devleti buluşları ve anadolu selçuklu devleti tarihi hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Anadolu Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu?

Anadolu Selçuklu Devleti Hakkında Bilgiler

Selçukluların Anadolu’da kurduğu devlettir. Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi 1071’deki Malazgirt Savaşı’ndan sonra hızlandı. Selçuklu komutanı Kutalmışoğlu Süleyman Şah (I. Süleyman Şah), Anadolu’daki fetihleri batıya yayarak 1075’te İznik’i Bizans’tan aldı ve burayı başkent yaparak bağımsızlığını ilan etti. Böylece kurulan Anadolu Selçuklu Devleti, İlhanlıların son Anadolu Selçuklu sultanını tahttan indirdikleri 1318’e kadar varlığını sürdürdü.

Oğuz Türklerinin Üçoklu Kınık boyuna mensup Selçuklu hükümdar ailesinden Süleyman Şah tarafından, Anadolu’da kurulmuştur. Malazgirt Zaferiyle, Anadolu kapılarını Türklere açan Sultan Muhammed Alparslan, bu savaşa katılan kumandan ve Türkmen reislerine Anadolu’yu Türkleştirme ve İslamlaştırma görevini verdi. Bunlardan, Kutalmışoğlu Süleyman Şah, Selçuk Bey’in oğlu Arslan Yabgu’nun torunu olup, Anadolu’daki fetih harekatından sonra Antakya’dan Anadolu’ya girdi. 1074 yılında Konya ve havalisini mahalli Rum despotlarından alarak, fetihlere devamla İznik önlerine geldi. 1075 senesinde İznik’i fethederek, emrindeki kuvvetlerin merkezi yaptı. Böylece Türkiye Selçuklu Devletinin temeli atılmış oldu.

Anadolu Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu?

Anadolu Selçuklu Devleti Anadolu’nun fethi ile beraber Süleyman şah liderliğinde kısa sürede kuruldu. 1077 yılında kurulan Devlet, kısa zaman içerisinde Anadolu’nun bütününe hakim olmayı başardı. 1308 yılı olan yıkılışına kadar çok önemli başarılara imza atan Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarları, Türklerin Anadolu’da kalıcı hale gelmesini sağlayan en önemli tarihi kişilerdir.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah’tır. Melikşah tarafından Anadolu’nun fethi için görevlendirilmiş olan Süleyman Şah, kısa zaman içerisinde İznik’e kadar ilerleyerek Anadolu’nun tamamını egemenlik altına aldı. Böylece 1077 yılında Anadolu Selçuklu Devleti’ni kurdu. Bu dönem içerisinde karmaşık olan Bizans’ın içişlerine karışarak, Taht kavgalarında kendi politikasına uygun kişilere destek verdi. Bu doğrultuda daha da güçlenerek Anadolu’nun yanı sıra doğuda Suriye ve çek pek çok bölgeye hakim oldu.

Anadolu Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu?

Anadolu Selçuklu Devleti Özellikleri Nedir?

  • Anadolu’nun kesin olarak Türk yurdu haüne gelmesini sağlamışlardır.
  • Anadolu’da ilk kez büyük ölçüde Türk siyasi birliğini kurmuşlardır
  • Haçlı kuvvetlerine karşı büyük mücadelelerdebulunmuşlardır (i. Kılıçarslan, I. Mesud ve II. Kılıçaralan zamanlannda).
  • Antalya ve Sinop’u fethederek Akdeniz ve Karadeniz’de deniz ticaretini geliştirmişlerdir.
  • Temel gelir kaynakları ticaret olmuştur.
  • Anadolu’yu doğu – batı, kuzey – güney ticaret yollarının kesiştiği bir ticaret merkezi durumuna getirmişlerdir.

Anadolu Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu?

Performans/Proje Ödevleri;

Yorum yapın