Ankara Savaşı Nedir, Ankara Savaşı Ne Zaman Yapılmıştır, Ankara Savaşı Nedenleri Nelerdir?

Ankara Savaşı Nedir, Ankara Savaşı Ne Zaman Yapılmıştır, Ankara Savaşı Nedenleri Nelerdir?

4 Mayıs 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan ankara savaşı hakkında bilgiler nedir, ankara savaşı nerede yapıldı, ankara savaşı sonuçları ve ankara savaşı sebepleri hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Ankara Savaşı Ne Zaman Yapılmıştır?

Ankara Savaşı Nedir?

Ankara Muharebesi, Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ile Timur arasında, Ankara’nın Çubuk Ovası’nda 20 Temmuz 1402 tarihinde yapılan muharebedir.Geç Orta Çağ tarihinin en kanlı çarpışmalarından olan ve Osmanlıların yenilgisiyle sonuçlanan bu muharebe ile Osmanlılar sultanını, sarayını, seçkin birliklerini, Rumeli topraklarının bir kısmını, arşivini ve hazinesini yitirmiş; Fetret Devri (1402-1413) olarak bilinen bir iktidar boşluğu dönemi yaşanmıştır. Osmanlı siyasi tarihinin İstanbul’un Fethi’nden önceki en önemli olaylarından biri olarak değerlendirilir.

Ankara Savaşı Ne Zaman Yapılmıştır?

Ankara Savaşı, 28 Temmuz 1402 tarihinde Osmanlı Devleti ile Moğollar arasında yapıldı. Savaş Osmanlılar ve Moğollar arasında beylik problemleri nedeni ile başladı ve Osmanlı Devleti’nin yenilgisi ile sonuçlandır. Savaş Moğollar tarafından kazanıldı ve Yıldırım Beyazıt Moğol imparatoru Timur’a esir düştü. 8 ay esir kalan Bayezid üzüntüden hastalanarak yaşamını yitirdi.

1400’lü yıllara gelindiğinde Osmanlı Devleti Balkanlar’da istediği gibi hâkimiyet sağlamıştı. Balkanlar’da kazanılan başarının aynısı Anadolu topraklarında henüz tam olarak gerçekleşmemişti. Anadolu Beyliklerinin bir an önce Osmanlı hâkimiyetini tanıması gerekiyordu. Osmanlı Devleti bir yandan Balkanlar’da mücadele ederken, öte yandan Anadolu’da hâkimiyet sağlamaya çalışıyordu.

Ankara Savaşı Ne Zaman Yapılmıştır?

Ankara Savaşı Nedenleri Nelerdir?

 • Anadolu’dan başlayıp Hindistan’a kadar uzanan mühim bir devlet kuran Timur, Anadolu’da hak iddia etmekteydi. Anadolu’da hâkimiyet kurmayı amaçlayan Osmanlı bu durumda Moğol Devletiyle çarpışmak vaziyetindeydi.
 • Timur’un gerçekleştirdiği taarruzlar sonrası Karakoyunlu ve Celayir devleti yıkılmıştır. Celayir hükümdarı Ahmet han ve Karakoyunlu Devletinin hükümdarı Kara Yusuf, Osmanlı Devleti’ne sığınmıştır. Bu olay sonrasında Timur’un sert tepki vermesi. İki tarafın karşılıklı restleşmesi sonucunda Beyazıt ve Timur birbirlerinin topraklarına saldırmaya karar vermiştir.
 • Timur, Halep, Sivas ve Şam istila etmiştir. Bunun üzerine Bayezid Erzincan ve Kamah’ı aynı politika ile istila etmiştir. Esir talepleri savaşı kaçınılmaz hale getirmiştir.
 • Esirler ve karşılıklı istilalar savaş sebebi olsa da ana sebep iki devletin Anadolu’yu hâkimiyeti altına almak istemesidir. Neticede bütün bu sebeplerle Ankara Savaşı çıkmış oldu.

Ankara Savaşı Sonuçları Nelerdir?

Yıldırım Akdağmadeni ve Kadışehir’de Timur’u beklemeye başladı. Ancak Timur yolun tutulduğunu öğrenince rotasını Kayseri Kırşehir yolunu kullanarak Ankara’yı kuşattı. Timur’u gafil avlamak isteyen Yıldırım, Kalecik-Ravlı üzerinden Çubukova-Melikşah köyüne indi. Timur şaşırdı ve ne yapacağını bilemedi ancak Yıldırım yavaş davrandı ve Timur’un mevzi almasına fırsat verdi. 28 Temmuz 1402 yılında iki ordu karşılaştı. Timur’un ordusu 160 bin, Osmanlı’nın ordusu ise 70 ile 90 bin arasındaydı. Timur’un ordusunda 30 fil ve çok sayıda süvari bulunuyordu. Sırp kralı da 20 bin kişilik ordu ile Osmanlı Devleti’ne destek vermişti.

Kara tatarların Osmanlı Devleti’ne ihanet etmesi ile birlikte savaşın seyri değişti. Germiyan ve Neşri askerleri ve diğer Anadolu Beyliklerine ait askerler Timur tarafına geçti. Savaş Timur’un galibiyeti ile sona erdi. Yıldırım Beyazıt yanında bulunan 3000 askerle birlikte esir düştü. Bütün Anadolu Timur’a boyun eğdi.

Ankara Savaşı Ne Zaman Yapılmıştır?

Performans/Proje Ödevleri;

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •