Anasayfa » İSLAM ANSİKLOPEDİSİ » Aşure Günün Önemi -Aşure Günü Yapılan ibadetler

Aşure Günün Önemi -Aşure Günü Yapılan ibadetler

Aşure Gününün Önemi ve Yapılan ibadetler

Aşure Gününde ibadetler
Aşure ibadetler

1-Aşure günü oruç tutmak sünnettir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani].Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [İ.Ahmed] Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)Aşure günü orucunu tavsiye buyurmuş, ancak bu günde Yahudiler de oruç tuttuğundan, onlardan ayrılmak, benzememek için Muharremin 9.’uncu veya 11.’ci günleriyle birlikte tutulmasını tavsiye buyurmuştur.(imamı gazali mukaşefetül-kulup tercümesi sh.699)

2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyruldu.

3- Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud Dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu.

4- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu.

5- Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. Bugünde oruçtan başka hayır, hasenat ve sadaka gibi güzel âdetler de yaşatılmalı. Herkes, bugünlerin faziletini bildiren hadiseleri hatırlayarak ailesine, akraba ve komşularına ihsanda bulunursa şüphesiz sevabını kat kat alır. Peygamberimiz, müminin aile efradına aşure gününde her zamankinden daha çok (fazla külfete girmeden, aile bütçesini zorlamadan) ikramda bulunmasını tavsiye ediyor. Bir hadiste şöyle buyuruyor: “Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.”

6- Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu.Aşure günü gusleden hastalıklardan da kurtulur.

7- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, okumalıdır. Ayrıca Kur’an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı.

8-Sürme çekmek. Hadis-i şerifte, (Aşure günü ismidle sürmelenen, göz ağrısı görmez) buyuruldu.

9-Aşûre günü şu duayı 10 defa okumak faziletlidir.
سُبْحَانَ اللهِ مِلاْءَ الْمِيزَانِ وَمُنْتَهَى الْعِلْمِ وَمَبْلَغَ الرِّضَى وَزِنَةَ الْعَرْشِ
Okunuşu: “Sübhânallâhi mil’el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş”

Mânâsı: Mizanın dolusu kadar ilmin sonu kadar Allah’ın râzı olacağı kadar ve arşın ağırlığı kadar Allah’ı (c.c.) tesbih ederim.

10–100 defa şu Salâtü Selâm okunmalıdır:
اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلَى آلِ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَآدَمَ وَنُوحٍ وَاِبْرَاهِيمَ وَمُوسَى وَعِيسَى وَمَا بَيْنَهُمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَالْمُرْسَلِينَ صَلَوَاتُ وَسَلاَمُهُ عَلَيْهِمْ اَجْمَعِين
Okunuşu. “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhun ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ ve mâ beynehüm minen-nebiyyîne vel-mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn”

Manası: Peygamberimize (s.a.v), Âdem, Nûh, İbrahim, Mûsa ve Îsâ peygamberlere ve bunların aralarında gelip geçen peygamberlerin hepsine salât ve selam olsun.

11-Yine 70 defa şu tesbih okunmalıdır:
لاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ
Okunuşu: “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym” Manası: Bütün güç ve kuvvet, yalnızca en Yüce ve en Büyük ollan Allah’ın (c.c.) yardımıyla elde edilir.”

AŞURE GÜNÜ RESİMLİ MESAJLAR

Aşure günü resimli sözler
Aşure günü mesajları

Aşure günü mesajları instagram
Aşure günü mesajı indir

AŞURE İLE İLGİLİ DİĞER KONULAR

》Aşure Günü Hadisleri

》Aşure Günü Resimli Mesajlar

》Aşure Günün Önemi -Aşure Günü Yapılan ibadetler

》En Güzel Aşure Tarifi 2018
》Aşure Gününde Olan Olaylar

》AŞURE GÜNÜ VE GECESİNİN FAZİLETLERİ. NELER YAPILMALI?

Yorum yapın