Anasayfa » Genel » Basketbol Tarihçesi Ve Kuralları Kısaca

Basketbol Tarihçesi Ve Kuralları Kısaca

basketbol kurallari nelerdir

Bugün size Basketbol’dan ve ortaya çıkış hikayesinden tarihçesinden dünya genelinde tanınmasından ve ek olarak basketbolun en temel kurallarından bahsetmek istiyoruz.

Basketbol Dr James Naismith adında YMCA Koljeinde Fiziksel Eğitmen Uzmanı olarak görev yaptığı sırada bulunmuştur Uzman Olarak çalıştığı massachusetts in springfield kasabasının YMCA Koljinde kondisyon çalışması olarak uygulayarak başlamıştır.Tarihte ilk bilinen basketbola benzer bir oyunun, Amerika’ da Kızılderililer tarafından basit olarak oynandığı belirtilmektedir. 1891 yılında keşfedildikten 5 yıl sonra 1896 tarihinde ilk profesyone basketbol new yorkta başlamıştır Basketbol, Birinci Dünya Savaşından sonra hızla Amerika’dan Avrupa’ ya oradan da Afrika, Asya ve Avustralya’ya yayılmıştır.

Bu spor dalını yönetmek amacıyla çalışan FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) 1932 yılında İsviçre Cenevre’de kurulmuştur. Bilindiği üzere FIBA, basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedir.

İlk Avrupa ve Dünya Şampiyonası
İlk Avrupa şampiyonası 1935 yılında İsviçre Cenevre’ de düzenlenmiş ve Letonya birinci olmuştur. Yine 1936 yılında Berlin’ de yapılan Olimpiyatlara resmi oyun olarak dahil edilmiştir. İlk dünya Şampiyonası ise, 1950 yılında Arjantin Buenos Aires’ te yapılmış ve Arjantin birinci olmuştur.

Basketbolun Türkiye’ de Kısa Tarihçesi
Basketbol Türkiye’de ilk defa, 1904 yılında Amerikan Robert Koleji öğrencileri tarafından oynanmıştır.
Basketbolün Türkiye’de bilinçli ve kapsamlı yayılmasını, 1911 yılında Galatasaray Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni olan Ahmet Robenson sağlamıştır.
Yine 1913 yılında ilk basketbol şubesi Fenerbahçe’de açılmıştır. İlk zamanlarda savaş yılları olması ve oynayacak rakip bulunamaması nedeni ile, basketbolda bir gelişme olamamıştır.
Bilinen ilk resmi müsabaka 1921 yılında Yüksek Öğretmen Okulu öğrencileri ile İstanbul’da yaşayan Amerikalılar arasında olmuştur.
1923 yılında ilk resmi spor teşkilatı olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı kurulması ve yine 1927 yılında Halkevlerinin kurulması, bu spor dalının bütün yurda yayılmasında etkili olmuştur.
Basketbol Milli Takımı 1934 yılında kurulmuş, ilk resmi maçını 1936 yılında Yunanistan’la yapmıştır. 49 – 12 gibi bir skorla galip gelen basketbol takımı şu oyunculardan kuruluydu: Naili Moran (Kaptan) – Jak Habib – Feridun Koray – Dionis Sakalak – Hazdayi Penso Hayri Arsebük – Sadri Usuoğlu ve Nihat Ertuğ.
Basketbol 1936 – 1959’a kadar, Spor Oyunları Federasyonu adı altında voleybol ve hentbolle birlikte yürütülmüştür. 1 Mart 1959 yılında Türkiye Basketbol Federasyonu resmen kurulmuştur. 1966 yılına kadar yapılan Türkiye Basketbol Şampiyonalarının yerini Deplasmanlı Türkiye Basketbol Ligi almıştır.

Basketbolun Temel Kuralları

basketbolungenelkurallarinelerdir

Basketbolda takımlar beş kişiden oluşur.
Hücum zamanı 24 sn olarak belirlenmiştir.
İki devreli karşılaşma yapılır, her devre periyod adı verilen iki çeyrekten meydana gelir.
Avrupa liglerinde her çeyrek 10 dk, NBA de ise 12 dk olarak belirlenmiştir.
Süre bitiminde beraberlik söz konusu ise 5 dk uzatma oynanır.
Avrupa liglerinde her oyuncu 5 faul , NBA de ise 6 faul yapabilir.
Hücum sırası kendinde olan takım kendi sahasını 8 sn içinde terk etmek zorundadır.
Hücum bölgesine geçiş yapan takımlar, kendi yarı sahalarına top gönderemez. Bu duruma geri pas denir ve top rakip takıma verilir.
Her takım ilk 3 periyotta ve uzatma periyodunda ikişer dakikalık 1 mola hakkına sahiptir, 4. periyot olan son periyotta ise mola hakkı 2’dir,
Her takımın dilediği kadar oyuncu değiştirebilir.

“Basketbol Tarihçesi Ve Kuralları Kısaca” üzerine 6 yorum

Yorum yapın