Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgiler, Büyük Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu, Büyük Selçuklu Devleti Özellikleri Nedir?

Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgiler, Büyük Selçuklu Devleti Ne Zaman Kuruldu, Büyük Selçuklu Devleti Özellikleri Nedir?

4 Mayıs 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan büyük selçuklu devleti hakkında bilgiler nedir,  büyük selçuklu devleti nerede kuruldu, büyük selçuklu devleti buluşları ve büyük selçuklu devleti tarihi hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Büyük Selçuklu Devleti Ne Zaman ve Nerede Kuruldu?

Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Bilgiler

Büyük Selçuklu Devleti 1037 yılında kurulmuş olan bir devlettir. Büyük Selçuklu Devleti Orta Çağ’da kurulmuş olan Oğuz Türklerinin Kınık boyu tarafından kurulmuştur. Büyük Selçuklu Devleti Türk-İran geleneğine dayalı olan bir devletti. Devlet ilk kurulduğu anda başkenti Nişabur kenti idi. Büyük Selçuklu Devletinde resmi dil Farsça iken, ordunun dili ise Türkçe idi. Devlette konuşulan diğer yaygın dil ise Arapça idi. Arapça Büyük Selçuklu Devleti içerisinde öğretilen bir dildi.

Büyük Selçuklu Devleti ilk kurulduğu anda küçük bir alana hükmediyordu. Daha sonra ise iyice ilerleyerek Anadolu’ya kadar geldi. Toplamda 3.9 milyonluk bir alana hükmeden Büyük Selçuklu Devleti, Türk tarihinde ki en büyük imparatorluklarından biri idi. İranlılar ile Türklerin kaynaştığı bu imparatorlukta daha sonra Anadolu’ya gelen Selçuklular İran kültürünü de Anadolu’ya yansıttı. Büyük Selçuklu Devleti Türk boylarının artması ile birlikte daha sonra özüne yani Türkleşme sürecine de girmişti. Devlet Kuzey bölgeleri de ele geçirince Büyük Selçuklu Devleti artık tamamen Türkleşme içerisinde olacaktı.

Büyük Selçuklu Devleti Ne Zaman ve Nerede Kuruldu?

Dandanakan zaferinin ardından Çağrı Bey, kardeşinde müthiş bir keskin zeka gördü. Onu toy yani hükümdar tayin etti. Böylece Büyük Selçuklular kazanmış olduğu bu zafer ile birlikte devletleşme sürecine de başlamıştı. Büyük Selçuklular devletleşirken Merv’i de başşehir ilan etmişti. Ardından kurultaylar düzenledi. Fetih hareketi düzenlenecek olan topraklara vezirler ve yetkililer tayin edildi. Oğuz Türkleri’nin Kınık boyundan gelen Büyük Selçuklular Türkmenistan’da yer alan Merv şehrini ele geçirdiler. Böylece 1038 yılında Gazneliler Büyük Selçuklular’a karşı ikinci büyük yenilgisini yaşamıştı.

Gazneliler yenildikten sonra Nişabur kentinden çekilmek zorunda kaldı. Ardından Büyük Selçuklular’da bu kenti ele geçirdikten sonra egemenlik ilan etti. Tuğrul Bey ise hemen ardından sultan ilan edildi. Bu şekilde Büyük Selçuklu Devleti kurulmuş oldu.

Büyük Selçuklu Devleti Ne Zaman ve Nerede Kuruldu?

Büyük Selçuklu Devleti Özellikleri Nedir?

» Adını Selçuk Bey’den almış, devleti Tuğrul ve Çağrı Bey’ler kurmuştur.

» İslamiyet’i dış saldırılara karşı korumuşlardır. İslam ülkelerini bir yönetim altında birleştirmişlerdir.

» Anadolu’nun Türkleşme sürecini başlatmışlardır.

» Türk – İslam kültürünü sentezlemişlerdir. İslam uygarlığını geliştirmiş ve yaymışlardır.

» XI. yy.da doğuda Seyhun Irmağı, batıda Akdeniz ve Marmara, güneyde Mısır ve Basra Körfezi’ne kadar sınırlarını genişletmişlerdir.

Büyük Selçuklu Devleti Ne Zaman ve Nerede Kuruldu?

Performans/Proje Ödevleri;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •