Anasayfa » EĞİTİM » Epik (Destansı) Anlatım Nedir, Epik Anlatım (Destansı) Özellikleri Nelerdir?

Epik (Destansı) Anlatım Nedir, Epik Anlatım (Destansı) Özellikleri Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan tarihi olay ve kişilerin olağanüstülükler temelinde, heyecan ve coşku uyandıracak şekilde anlatılması olan epik anlatım hakkında bilgi vereceğiz. Peki epik anlatım nedir, epik anlatım özellikleri hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Epik Söyleyiş Nedir?

Epik Anlatım Nedir?

Destan, tarihsel gerçekliğe bağlı bir olayın, olağanüstü olay ve kişilerle anlatıldığı uzun şiirlerdir. Destansı anlatım ise, olağanüstü olay ve kişilerin anlatıldığı metinleri karşılar. Epik anlatım daha çok, şiirlerde (doğal destanlar, yapay destanlar, kahramanlık konulu mesnevilerde) görülür.

Epik anlatımlarda bir hareket söz konusudur. Olaylar, zincir halkaları gibi birbirine bağlıdır. Olaylar zinciri, bir roman gibi uzar gider. Bu bakımdan destansı anlatımlarda kişiler, zaman, mekan ve olay bulunur.

Epik Söyleyiş Nedir?

Epik anlatım, tarihi olay ve kişilerin olağanüstülükler temelinde, heye­can ve coşku uyandıracak şekilde anlatılmasıdır. Destansı anlatımın çıkış noktası, doğal destanlardır. Epik an­latım, en belirgin şekilde yapma destanlarda ve yapma destanlarla benzerlik gösteren tarihsel ve edebi metinler­de kullanılır.

Epik Anlatım (Destansı) Özellikleri Nelerdir?

  • Bu Yazıda Neler Var
  • Destansı (Epik) Anlatım
  • Destansı (Epik) Anlatımın Özellikleri
  • Destansı (Epik) Anlatım Örnekleri
  • Destansı (Epik) Anlatım
  • Destansı anlatım, tarihi olay ve kişilerin olağanüstülükler temelinde, heye­can ve coşku uyandıracak şekilde anlatılmasıdır. Destansı anlatımın çıkış noktası, doğal destanlardır.
  • Destansı an­latım, en belirgin şekilde yapma destanlarda ve yapma destanlarla benzerlik gösteren tarihsel ve edebi metinler­de kullanılır.

Epik Söyleyiş Nedir?

Epik Anlatım (Destansı) Örnekleri Nelerdir?

Örnek-1
Pekala, adamlarım! Haydi, şimdi, aslanlarım! Kurşunla­rımızı israf etmeyip bu süprüntü/eri süngümüzle temizleyeceğiz. Hurra, diye bağırdığımda hepinizin arkam­dan geldiğini görmek istiyorum. Kimse geride oyalan­masın. Birbirinizden ayrılmamalısınız, bu en önemlisi. Onlara kim olduğumuzu gösterelim ve yüzümüzü kara çıkarmayalım, tamam mı arkadaşlar!

Örnek-2

Derken, tabur komutanı yine işaret verdi. Yine subaylar fısıltıyla konuşarak emri birbirlerine ilettiler ve kara bir duvar gibi duran 1. bölük çöktü. Onlara yere ve Pest, eline sivri şeyin battığını duydu. Yalnız, 2. bölüğün komutanı ayakta kalmıştı. Kılıcını sağa sola savurup hiç durmadan koştukça tıknaz bölgesi bir öne bir arkaya gidip geliyordu.

Örnek-3

Kuvayi Milliye Destanı’ndan
Dağlarda tek tek
Ateşler yanıyordu.
Ve yıldızlar öyle ışıltılı, öyle ferahtılar ki
Şayak kalpaklı adam
Nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden
Güzel, rahat günlere inanıyordu
Ve gülen bıyıklarıyla duruyordu ki mavzerinin yanında,
Birdenbire beş adım sağında onu gördü.
Paşalar onun arkasındaydılar.
O, saati sordu.
Paşalar: “Üç” dediler.
Sarışında bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun başına kadar,
Eğildi, durdu.
Bıraksalar
İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak
Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlayacaktı.
(Nazım Hikmet)

Epik Söyleyiş Nedir?

Performans/Proje Ödevleri;

Yorum yapın