İslam Dünyasında Yaşanan İlk Ayrılıklar

tarih, tarih hakkında bilgiler, tarih kısa notlar, tarih ipuçları, islam dünyasında ayrılıklar, islam dünyasında ayrılıklar nelerdir, islam dünyası, tarih soruları

Geçmişten günümüze Türk Devletleri dünyanın her sahnesinde yerlerini almıştır. Bu sahnede yer alabilmek için büyük stratejiler, donanmalar, teşkilatlanmalar, yayılmacı politikalar ve daha nice unsurlar çok büyük bir öneme sahiptir. Türkiye tarihini araştıracak olduğumuzda bir hayli geniş ve ayrıntılı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Peki İslam Dünyasında yaşan ilk ayrılıklar nedir? Gelin bu soruya cevap bulalım.

İslam Dünyasında Yaşanan İlk Ayrılıklar Nedir

İslam Dünyasında Yaşanan İlk Ayrılıklar

İslam dünyasında ilk ciddi ayrılıklar Hz. Ali dönemi’nde ortaya çıkmıştır. Bu ayrılıklar ilerleyen dönemlerde mezhepsel farklılıklara etki etmiştir.

Muhammed vefat ettikten sonra da yerine geçecek halifeye karar verilirken görüş farklılıklarından dolayı kaçınılmaz olarak ortaya ayrılıklar çıkmıştır ve toplumlar birbirlerinden ayrılmışlardır. Bu ayrılıklar “Haşimoğulları”, “Muhacirler” ve “Ensar da Mekkeliler”in arasında gerçekleşmiştir.

Benzer konulara buradan ulaşabilirsiniz;

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir