Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Kabenin Kısaca Tarihi

Kabenin Kısaca Tarihi

Kabenin Kısaca Tarihi

Kabe Nedir Kısaca

Kabe:

Hürmetli mescit anlamına gelmektedir. İslam dininin ilk ve en kutsal mekanıdır. Günümüzde Müslümanların ibadet ederken kıble olarak kullandığı bir yapıttır. Suudi Arabistan’a bağlı Mekke şehrinde bulunan yapıt, dört kenarı birbirine eşit küp şeklinde bir yapıya sahiptir.

Hürmetli mescit anlamına gelmektedir. İslam dininin ilk ve en kutsal mekanıdır. Günümüzde Müslümanların ibadet ederken kıble olarak kullandığı bir yapıttır. Suudi Arabistan'a bağlı Mekke şehrinde bulunan yapıt, dört kenarı birbirine eşit küp şeklinde bir yapıya sahiptir.
Kabe eski resimleri

Kabe’nin tarihi;

inanışa göre Kabe Hazreti Adem tarafından yapılmıştır. Cennetten atılan Hazreti Adem ve Hazreti Havva Arafat’a inerler.

Kabe’nin şu anda bulunduğu yere geldiklerinde Hazreti Adem Allah’a yalvarır. Allah’ım bizi yer yüzünde buluşturdun sana şükür edebilmek için bize cennette etrafında tavaf yaptığımız sütunu biz hediye et diye dua eder. Allah tarafından kabul edilen dua neticesinde sütun yer yüzüne indirilir. Bundan sonra Hazreti Adem ve Hazreti Havva tarafından etrafında tavaf etmek suretiyle ibadet yapılır. daha sonraki yıllarda Bu sütun kaybolur. Yerine siyah bir taş kalır. Hazreti Şit tarafından bu sütunun yerine küp şeklinde bir bina yapılır. Kalan siyah taşta bu binanın yanında bir yer yapılarak yerleştirilir. Bugün bu taş “Hacerül Esved” olarak bilinen taştır. Bu yapı Hazreti Nuh zamanına kadar ibadethane olarak kullanılmaya devam eder. Nuh tufanı sırasında Kabe kum altında kalır. Uzun yıllar geçtikten sonra Allah tarafından görevlendirilen, Hazreti İbrahim ve oğlu Hazreti İsmail tarafından kumlar kazılarak Hazreti Şit’in yaptığı binanın temelleri bulunur.

Kabenin Tarihi ve önceki Yıllara ait Resimleri

Kabenin Tarihi

KABE HAKKINDA DİĞER KONULAR

Kabe Hakkında Ayetler
Kabe Hakkında Kısa Bilgi
kabe’nin özellikleri madde halinde
Kabenin Kısaca Tarihi
KABE HAKKINDA BİLGİLER YAPIMI TARİHİ VE ÖNEMİ

“Kabenin Kısaca Tarihi” üzerine bir yorum

  1. Ben sana aşık oldum galiba ama kalbinde kötülük yoktu gülayın çok güzel olmuş ellerine sağlık çok

    Yanıtla

Yorum yapın