Anasayfa » EĞİTİM » Namazın Önemi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Namazın Önemi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

namazın önemi ile ilgili kompozisyon, namazın önemi ile ilgili kompozisyon örnekleri, namazın önemi ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 namazın önemi ile ilgili kompozisyon, 2021 namazın önemi ile ilgili kompozisyon örnekleri, namazın önemi ile ilgili kısa kompozisyonlar, namazın önemi ile ilgili kompozisyon ödevleri, namazın önemi ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Namaz, İslam’ın şartlarından biri olarak kabul edilen bir ibadettir. Kur’an’da günün belli vakitlerinde abdestle birlikte duaya kalkılması ifadesi bulunur. Kur’an’a göre namaz Allah’ı anarak teslimiyetin gösterildiği bir arınma biçimi ve İbrahim peygambere öğretilen bir ibadet şeklidir. Bizde size namazın önemi ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Namazın önemi ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, namazın önemi ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Namazın Önemi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Namazın Önemi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Namaz, Peygamber Efendimizden önce gelen tüm peygamberlere emrolunmuş önemli bir ibadettir. Namaza ruhun ve bedenin arınması, temizlenmesidir. Namaz, Allah’a yakınlaşmanın en güzel yoludur. Namaz kılan kişi, kendisini tamamen Allah’a bırakmakta, ona sığınmaktadır. Namazın önemi, günde 5 vakit olarak emredilmesinden de anlaşılmaktadır. Namaz kılan tüm müslümanlar, Allah’ın huzuruna günde beş defa çıkmaktadır.

Namaz İslam’ın beş şartından biridir. Hatta belki de en önemlisidir. Hem Kur’an’da hem de hadislerde namazın dostoğru kılınması gerektiği ile ilgili birçok tavsiye ve emir buyrulmaktadır. Abdest alınmadan namaz kılmak mümkün değildir. Abdest ise bedenin arınması, vücuttaki statik elektriğin yok olması için çok önemli bir ibadettir. Namazın en makbulü, huşu içinde yapılanıdır. Bu ibadet yapılırken, insanlar sadece Allah’ı düşünmeli, onun büyüklüğünün, yüceliğinin farkına varmalı, onu zikretmeli ve haline şükretmelidir.

Namaz, insanları birçok kötülükten uzak tutmaktadır. Namazına devam eden biri, haram yemekten kendini sakındırır, küfre, dedikoduya, kavgaya bulaşmaz. Temiz yaşar, çevresini, üstünü başını temiz tutar. Namazın cemaatle kılınmasının da çeşitli güzellikleri vardır. Cemaatle kılınan namaz, Müslümanlar arasındaki bağı kuvvetlendirmekte, onların birbirinden haberdar olmasını sağlamaktadır. Her Müslüman, namazına düzgün bir şekilde devam ederse, her türlü kötülükten de uzak olacaktır.

Namazın Önemi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Namaz kılmak dünyadaki ilk ve en önemli vazifemizdir. Namaz kılarken Allah’tan başka bir şey düşünmememiz lazım. Namaz kılarken surelerin anlamını düşünerek Allah’a yakın olduğumuzu hissederiz ve bu Allah’ın hoşuna gider. Peki ben namaz kılarken ne hissediyorum?

Ben ilk namaz kılışımı hatırlamıyorum ama genellikle namazdayken seccadeyle birlikte havada süzülerek özgür olduğumu ve Allah’a yakın olduğumu hissediyorum. Namaz kılmak insana huzur getiriyor ve ben bunu hissediyorum. İlk başta namaz kılmakta zorlanıyorum ama kıldıktan sonra içim huzur doluyor. Abdest almak insana coşku ve ferahlık veriyor. Abdest bedenimizi ve ruhumuzu temizliyor, bizi namaza hazırlıyor.

Abdesti güzel alıp namazı güzel kıldığımızda Allah’ı güzelce anmış, Allah’ın huzurunda olduğumuzu anlamış oluyoruz. Bu duyguları yaşayan kötülük yapar mı? Elbette yapmaz. Hem ahirette hem dünyada mutlu olmak için namazımızı güzelce kılmamız lazım.

Namazın Önemi İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın