Organize İşler Sazan Sarmalı Ne Kadar İzlendi Ve Netflix İle Ne Yaşandı?

0

 

Yılmaz Erdoğan’ın son filmi Organize İşler: Sazan Sarmalı, vizyondaki üçüncü haftasını geride bıraktı. 1 Şubat’ta gösterime giren film, vizyon serüveni sürerken Netflix’e de yüklenmiş ve tartışmaların odağı olmuştu. Mars Media ile mısır krizini yaşayan Erdoğan’ın filminin Netflix’te de yayınlanmasının ardından sinemalarda ne kadar izleneceği merak konusuydu.Son 3 günde 359 bin 464 kişiyi sinema salonlarına çeken komedi türündeki yapım, bu süreçte 5 milyon 893 bin 850 TL hasılat elde etti.

Boxoffice Türkiye verilerine göre; seyirci sayısı 2 milyon 938 bin 694’e yükselen serinin ikinci filminin, 17 günde toplam hasılatı 45 milyon 731 bin 978 TL oldu.

Filmlerin vizyon süreçlerinde üçüncü haftayla birlikte düşüşe girdikleri görülüyor. Ancak, geçtiğimiz yılın dikkat çeken yapımlarından Müslüm, üçüncü hafta sonunda gişede yüzde 18’lik bir düşüşe uğramıştı. 2017’de vizyona giren Aile Arasında’nın düşüşü ise yüzde 8’di. 2016’nın en çok izlenen filmi Dağ 2’nin üçüncü hafta sonu itibarıyla düşüşü ise yüzde 15’ti.

Organize İşler: Sazan Sarmalı’nın yüzde 45’lik düşüşünde ise en büyük etkinin, filmin Netflix’e yüklenmesi olduğu görülüyor.

Bu konu ile ilgili BKM Şöyle bir açıklama yapma ihtiyacı duydu.

Filmin Netflix’e yüklenmesiyle ilgili endişeler dile getirildiğinde yapım şirketi BKM, bir açıklama yapmıştı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada, 1 Şubat’ta sinemalarda gösterime giren filmin, üçüncü haftasında hem sinemalarda hem de Netflix üzerinden gösterime devam etmekte olduğu belirtildi. “Organize İşler Sazan Sarmalı” filminin Netflix üzerinden Türkiye dahil toplam 190 ülkede yayına açılacağı aktarılan açıklamada, BKM olarak, sonuna kadar desteklediğimiz ve yasalaşmasından büyük memnuniyet duyduğumuz sinemalarla ilgili düzenlemenin; kampanyalar ve yazılımlarla ilgili kısmının yürürlüğünün, teknik ve ticari nedenlerle 1 Temmuz 2019’a ertelenmiş olmasına rağmen, filmlerimizin vizyon tarihini ertelemedik ve sezon için hazırladığımız tüm filmlerimizi vizyona çıkarma kararı aldık. Sektörümüzde yaşanan krizde ve değişen dünya koşullarında sinemayı ayakta tutmak adına Netflix ile yaptığımız bu anlaşmanın Türk sinemasını daha iyi yere taşıyacağına eminiz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, filmin gişe rakamlarının beklenen düzeyde devam ettiği belirtilerek, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
“İstanbul’a ait bir filmi dünya çapında milyonlarca izleyiciye sunmak kararımızın gelecekte Türk sinemasının da aynen Türk dizilerinde olduğu gibi dünya seyircisi ile buluşmasına önayak olacağına, ülkemizin ve Türk sinemasının tanıtımına büyük katkı sağlayacağına kalpten inanıyoruz. Ayrıca bu özel anlaşma ile filmimizi dünyanın her yerinde yaşayan sinema seyircisine ve yurttaşlarımıza izletme imkanı bulduğumuz için sevinçli ve gururluyuz. Netflix ile yaptığımız anlaşma sadece “Organize İşler Sazan Sarmalı” filmimiz için geçerlidir ve diğer BKM filmleri yalnızca sinemalarda gösterime girecektir.”

Diyerek BKM Merakları gidermeye çalıştı fakat yinede izleyicilerin sosyal medyadaki eleştirilerinin ve olumsuz yorumların önüne geçemedi izleyiciler sosyal medya aracılığı ile şöyle eleştirilerde bulundu.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.