Rönesans Nedir, Rönesans Özellikleri Nelerdir?

0
139

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan Avrupa’da ortaçağdan sonra insancılığın etkisiyle ortaya çıkan, klasik ilkçağ kültürünü temel alarak gelişen bir durum olan rönesans hakkında bilgi vereceğiz. Peki rönesans nedir, rönesans nedenler, rönesans özellikleri hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Islahat Fermanı Ne Zaman İlan Edildi?

Rönesans Nedir?

Rönesans, kelime anlamı olarak “yeniden doğuş” demektir. Rönesans kelimesi ilk kez dini bir terim olarak kullanılmış. Yaşamını yitirmiş bir kişinin yeniden hayata gelmesine Rönesans denilmiştir. Gerçek anlamda rönesans nedir ölüp yeniden dirilmek yerine daha çok günahlardan arınmak gibi bir anlama karşılık gelmektedir. Yenilenme ‘regeneration’ kelimesi ile de eş anlamlıdır. Avrupa’da Orta Çağ sonrasında; siyasi, kültürel, politik, bilim, sanat, mimari ve eğitim alanlarında bir yenilenmeye gidilmiştir. 14. yüzyıl ile 17. yüzyılı içeren bu yenilenme dönemi de Rönesans dönemi olarak adlandırılmıştır.

Rönesans Tarihi Hakkında Bilgiler

Rönesans döneminin tarihçesi Orta Çağ Avrupa’sında başlamaktadır. Bu dönemde kilise baskısı o kadar yoğundur ki; toplumsal yaşam ve sanat içerisinde yalnızca din konularına yer verilmektedir. Rönesans döneminin başlamasıyla birlikte kilisenin etkisi azaltılmış ve yenilenme dönemine girilmiştir.

İtalya’da başlayıp, tüm Avrupa’yı etkisi altına alan Rönesans’ın oluşmasında bazı faktörler büyük rol almıştır. Matbaanın gelişmesiyle bilim ve yeni düşüncelerin büyük kitlelere ulaşması kolaylaşmış, pusulanın gelişmesiyle de coğrafi keşifleri ve keşiflerle gelişen sanatı destekleyen bir sınıf oluşmaya başlamıştır. Orta Doğu bölgesine düzenlenen Haçlı Seferleri de Rönesans döneminin oluşmasını oldukça etkilemiştir. Bu seferlerin neticesinde skolastik düşünce yapısı oldukça büyük bir darbe almış, yeni üretim ve teknikler geliştirilmeye başlanmıştır.

Islahat Fermanı Ne Zaman İlan Edildi?

Rönesans Nerede Ortaya Çıkmıştır?

Rönesans İtalya’da ortaya çıkıp tüm Avrupa’yı etkisi altına almıştır. Yani tarihçe olarak Orta Çağ Avrupası’nda başlar. O dönemdeki yoğun kilise baskısı sadece din konularına önem ve öncelik vermektedir. Toplumsal yaşam ve sanat konuları göz ardı edilmiştir. İtalya’da ortaya çıkan Rönesans ile birlikte kilisenin etkisi azalmıştır.

Rönesans Özellikleri Nelerdir? 

  • Avrupa kilise baskısından kurtulup modernleşmeye başladı.
  • Kilise merkezli olan skolastik düşünce yapısı yıkıldı.
  • Reform hareketleri için önemli bir temel oluştu.
  • Avrupa ülkelerinde sanatı koruyan önemli bir sınıf ortaya çıktı.
  • Ekonomi ve eğitim alanlarında çok ciddi gelişimler gerçekleşti.
  • Matbaanın gelişmesi ile beraber İncil pek çok farklı dilde çevrildi.
  • Bilim ön plana çıktı ve özellikle deneye ve gözleme dayalı bilim daha önemli hale geldi.

Islahat Fermanı Ne Zaman İlan Edildi?

Performans/Proje Ödevleri;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here