Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Doğa ile ilgili Kısa Kompozisyon Örnekleri

16

Doğa ile ilgili Kompozisyon Yazıları ve Örnekleri

Doğanın önemini anlatan yazılar

Doğayı anlatan yazılar ve kompozisyon örnekleri

Doğa her insanın sahip çıkması ve sevmesi gereken en güzel armağanlardan biridir. Doğa bize en güzel güzellikleri ve nimetleri sürekli olarak bize sunmaktadır.

Arkadaşlar doğa sevgisi çocuk yaşlı genç demeden doğa sevgisini insanlara aşılamamız gerekmektedir. Doğa bize her zaman yardımcı olmuştur. Nimetleri bir bir soframıza gelmesinde, evlerimizin yapımında piknik alanları ile temiz oksijenle sürekli olarak bize yararlı olmakta ve bizden sade sevgi bekleyen Yüce Allah tarafında bir armağan olduğunu aklımızdan çıkarmamak gerekmektedir…

İşte bu nedenlerden dolayı sürekli olarak doğayı sevmeyi ve doğayı korumak gerekir ve unutmamak gerekir doğa bizim degil gelecek nesillerin bize emanet ettiği bir armağandır


Doğa, bizim yaşadığımız çevrenin bir faliyetidir. Doğadaki temiz oksijen sayesinde ; nefes alırız, sağlıklı yaşarız ve geçimimizi sürdürürüz. Bazen yiyecek olarak tahıl ve meyvelermizi doğadaki yetişen ağaçlardan alırız.

Doğa, pek çok canlıyı ele alarak onların yaşamaları için farklı farklı konumlarla çevrilidir. Sağlıklı bir hayat ve güzel bir çevre bırakabilmek için doğamızı kirletmemeli, kitletenleri uyarmalı ve temiz bırakmalıyız.

Doğamız, ağaçlar sayesinde güzelleşir ve sağlıklı aynı şekilde dayanıklı kalır. Doğa Allah’ın insanlara sunduğu müthiç bir mucizedir.

Doğal çevrenin diğer ismi Ekosistem’dir. Ekosistem insan etkisi olmadan doğal şekilde oluşur. Bir bölgedeki organizmalar ve canlı varlıklar, bitkiler, o bölgenin doğal çevresini oluşturur. Doğal çevre oluşumunda, bölgede bulunan canlı ve cansız varlıklar birbirine güçlü bir bağ ile bağlıdır ve bu unsurlar doğal çevreyi oluşturur.

Canlı ve cansız varlıklar doğada birbirlerini etkileyerek doğal çevre oluştururlar. Doğal çevreyi oluşturan önemli etkenler maddeler, antibiyotik maddeler, tüketiciler, üreticiler olarak ayrılan canlılardır. Organizmalar birbirleri ile bir döngü, bir besin alış verişi içerisinde olurlar. Ekosistem bu şekilde işler. Ancak insanlar doğal çevreyi bozmaktadırlar. Doğal çevreyi bozmadan yaşamak gayet mümkündür. Dünyada bir çok ülke doğal çevreye zarar vermeden, doğayı koruyarak yaşamlarına sağlıklı bir şekilde devam etmektedirler. Doğal çevreyi bozmamak adına, ağaçlara zarar vermemeli, ormanları yok edip yerine binalar yapmamalıyız. Suları kirletmemeli, içme ve kullanma sularımıza kimyasal atıklar atmamalıyız. Ayrıca, gölleri ve denizleri çöp ve kimyasal atıklarla kirletmemeliyiz.

Doğaya ve çevreye saygılı şekilde yaşamak gayet mümkündür. Hepimiz bilinçli kişiler olmalıyız ve doğal çevreye zarar vermemeliyiz. Unutmayalım ki, doğal çevre yok olursa bizler de yok oluruz.


Çevre ,

insanın içini açan, ferahlatan , huzurlu kılan en büyük faktödür. Çevrede insanın huzur bulması, onun elindedir. İnsan ki eğer çevresine özen verip, temiz tutarsa ondan daha mutlu ve yararlı kişi bulunmaz.

Ne yazık ki buna zıtlık koşarak çevremizden duyarsız bir çok insan var. Sanki onlara görevmiş gibi çevreyi sürekli kirleten aciz toplum her yerde var. Çevremizin kirlenmesinin en önemli faktörü devletimizdir. Halbuki devlet , bir uyarı verse herkes nerde ve ne zaman çevresini temiz tutacağını bilir.

Bizler bu duruma maruz kalmamak için biz biz olalım ve çevremizin temizliğine ve güzelliğine sahip çıkalım. Güzel insan, güzel çevre..

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

16 yorum

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap