Anasayfa » Genel » Aşkın Anatomisi Bölüm(4)

Aşkın Anatomisi Bölüm(4)

İşte Kadında Bu Hormon Salgılanıyor Ve Kan Yoluyla Amigdalaya Gelip Onu Susturuyor. Bu Arada Neden Kadınlarda Amigdala Aktif Oluyor Kendisine Birisinin İlgi Gösterdiğini Anladığında, Birisinin Ona Aşık Olduğunu Fark Ettiğinde? Çünkü Erkeklerde Testesteron Hormunu Var Ve Bu Suç Hormonu Olarak Biliniyor. Erkeklerin Saldırgan Olmasının Sebebi Aha Bu Hormone. Kadınlarda Bu Hormonun Seviyesi Çok Daha Az Olduğunda Dünya Üzerindeki Suçların Çoğunu Erkekler İşliyor. Hatta Erkekler Kadınlardan Yüzde 800 Daha Fazla Suç İşleme Oranına Sahip.
İşte Kadında Kendisiyle İlgilenen Bir Erkeği Fark Ettiğinde, Potansiyel Bir Tehdit Olarak Algılıyor Ve Amigdala Yanmaya Başlıyor. Dikkat Et Bak Bu Kereste Sana Zarar Verebilir Falan. Ama Sonrasında Hafif Bir Olumlu Etkileşim Olduğunda, Yani Korkulacak Bir Şey Olmadığını Fark Ettiğinde Ki Bu Oksitosinle Oluyor Dedik, Amigdala Bu Hormonun Etkisiyle Susmaya Başlıyor. Süreç Şöyle İşliyor: Amigdala Önce Uyarılar Veriyor Yani Stress Oluşuyor. Bu Süreç Biraz Zorlu Ama Eğer Karşıyla Bir Temas Yani Sosyal Etkileşim Olurda Bu Süreç Olumlu Geçerse Yani Karşıdan Da Pozitif Mesajlar Alınırsa Oksitosin Salgılanıyor Ve Amigdalayı Susturuyor. Amigdala Susuncada Muhabbet Başlıyor.. Hemde Gecelere Kadar. Sevdiğiniz Kişiyi Etkilemek İçin Onlarca Çaba Harcamak Yerine, Beyninden Amigdalasını Almak Kesin Çözümdür, Buradan Aşıklara Tüyo Vermis Olalım Jksd.

Ask hakkında

Manyetik Görüntülemeye Sokulan Yeni Aşık Bir Erkeğe, Sevdiği Kızı Düşünmesi İstendiğinde, Dürtüsel Beyin Dediğimiz Orta Bölümün Cayır Cayır Yandığı Görülmüş. Üst Beyin Yani Neo Kortex’te İse Pek Bir Hareketlilik Gözlenmemiş. Üst Beyin Bildiğimiz Gibi Akılcı, Bilinçli Ve Mantıklı Düşünen, Planlar Yapmamızı Sağlayan Kısaca Bizi Hayvanlardan Ayıran Bölge. Yani Aşık Olan Erkeğin Üst Beyni Devreden Çıkıyor Ve Bu Bir Bakıma Erkeğin Aklını Kaybettiğini Gösteriyor. Kadınlarda Da Bu Durum Var Ama Erkekler Kadar Şiddetli Olmadığı Gözlemlenmiş. Erkeklerde Böyle Olması Gerekiyorki Aşık Olunan Kişinin Hatalarını Görmeyin, Davranışlarını Ve Düşüncelerini Kritik Etmeyin, Onu Suçsuz, Günahsız Ve Dünyanın En Güzel Şeyi Olarak Görün. Öyle Görünkü Tüm Zamanınızı Ona Ayırabilin. Vücudumuzun Ağırlık Olarak Sadece Yüzde 2’Sini Oluşturmasına Ragmen Enerjisinin Yüzde 20’Sinden Fazlasını Harcayan Beynin Tüm İşyükünün Çok Büyük Bir Bölümünü Ona Ayırmamızın Temel Sebebi De Açıklanmış Oluyor Bu Şekilde. Varoluşsal Sıkıntılar Dışında Kalan Zamanın Çoğu Buna Gidiyor Jksd

“Aşk; İnsanın Uykusunu, İştahını Ve Rahatını Kaçıran Şeydir.” Demiş Mevlana. Beyninizin O Kadar Büyük Bir Bölümünün Üzerinde Mesai Harcadığı Kişi İçin, Rahatınız Bozuluyor, Tüm Düzeniniz Alt-Üst Oluyor, Gelecek Planlarınız Erteleniyor, Uykunuzda Bile Onu Görüyorsunuz, Nereye Baksanız O. İşte Bunlar Hep Genleri Sonrakilere Aktarmanın Bizde Oluşturduğu Birer Yanılsama. Yani Böyle Olduğunu Bilmenize Ragmen, Sanki Öyle Değilmiş Gibi Yaşamak Daha Güzel Jksd
Demin Bahsettiğimiz Hormonlara Da Kısaca Değinmek Gerekirse:

Sinirsel Bir İletim Kimyasalı Olan Dopamin, Salgılandığı Zaman Vücutta Mutluluk Ve Huzur Hislerini Uyandırır. Bireye Ek Bir Enerji Ve Dikkat Katar. Bu Sayede, Aşık Olunan Birey Üzerine Odaklanılır Ve Ona Ulaşılmak İçin Gereken Ek Enerji Ve Dikkat Sağlanabilir. Ayrıca, Aşık Olmaktan Hoşlanmamızın Sebebi, Bu Güzel Duygulardır. Çeşitli Uyuşturucu Ve Sakinleştirici İlaçların Yarattığı Etkiyle Aynı Etkiye Neden Olur. Bağımlılığın Temelinde De Bu Hormone Vardır. Hatta Çeşitli Alışkanlıklarımızın Ödülünü De Bu Hormon Sahiplenmektedir.

Aşık Olduğumuzda Duyduğumuz Strese Karşı Salgılanan Hormondur Noradrenalin. Stres, Birey Üzerinde Oluşturulan Her Türlü Çevresel Baskıdan Kaynaklanabilir Ve Aşk, Bu Baskılardan Sadece Biridir. (Stres Çok İlginç Bir Şeydir, Mesela Yeni Doğan Bir Canlıda Stress Seviyesi Tavan Yapıyor. Ne Oluyor Lan Nerdeyim Ben Falan) Ancak Noradrenalinin Salgılanması Sebebiyle Kalp Atışları Hızlanıyor, Dudaklar Ve Ağız Kuruyor, Kaslara Giden Kan Artıyor, Mide Ve Bağırsak Kasları Gevşiyor. Bir Başka Önemli Şeyse, Aşkın Tarih Boyunca Hep Kalp İle Eşleştirilmesi Yanılgısının Ana Sebebi De Bu Aslında. Noradrenalin Nedeniyle, Aşık Olduğumuzda Kalbimiz Hızlandığından Ve Midemizdeki Kaslar Gevşediğinden, “Kalp İle Aşık Olduğumuzu” Ve “Karnımızda Kelebeklerin Uçuştuğunu” Hissederiz.

Aşk Hormonları Arasına Göreceli Olarak Yeni Katılan Bu Kimyasal İse Sinir Büyüme Faktörü. Özellikle İlk Aşık Olduğumuz Zamanlarda Hızla Artışa Geçmekte, 1 Seneden Sonra İse Kademeli Olarak Azalmakta Ve Eski Haline Dönmektedir. Dolayısıyla Bilim İnsanları, Gerçekte Aşkın Ömrünün 1-2 Sene Civarında Olduğunu Düşünmektedirler.

Bir Diğer Başlıca Mutluluk Hormonu Olan Serotonin İse Aşkın Temel Hormonları Arasında Yer Almaktadır. Ancak Serotonini Aşk Açısından Özel Kılan, Bu Mutluluk Hissinden Çok, Obsesif-Kompulsif Davranış Bozukluğuna Sahip, Bir Diğer Deyişle “Takıntılı” İnsanlarda Bu Hormonun Aktivitesindeki Sorundan Kaynaklanan Bir Açıklamanın Bulunuyor Olmasıdır: Aşık Olduğumuzda, Tek Bir Kişiden Başkasını Düşünememe Sebebimiz, Serotonin Düzeylerindeki Dalgalanmadır. Kısaca Aşık Olduğumuzda, Tıpkı Ciddi Bir Hastalık Olan Obsesif-Kompülsif Davranış Bozukluğunda Olduğu Gibi, Takıntılı Bir Hal Alırız.

Bu Konu Hakkında Son Bir Bilgi: İlk Görüşte Beğenip, Ahanda Bu Tam Bana Göre Dediğiniz Kişinin Genetic Olarak Size Çok Az Benzediği Fark Edilmiş. Bu Şekildeki Bir Mekanizma Da Doğada Çeşitliliği Arttırmada Önemli Bir Husus.

Sanıyorum Artık Yazıyı Sonlandırmanın Zamanı Geldi, Çünkü Bu Konu Bitirilebilecek, Her Açıdan Araştırılıp Öğrenilecek Bir Konu Değil. Aşkın Temelinde Yatan Şeyi Öğrendimizde Rahatsızlık Duymamız Çok Normal. Çünkü Bu Kadar Güzel Ve Masum Bir Duygu Yukarıda Bahsettiğimiz Ve Farkında Olmadığımız İçgüdüler, Tabi Burada Şu Şarkıyı Patlatmak Hoş Olabilir: Https://Www.youtube.com/Watch?V=Ky4cdn0x58a , Bilinçaltı Davranışlar; Evrimsel Biyolojinin Bize Hissettirmeden Üstünü Örtüp Bizi Ayakta Uyuttuğunu Gösteriyor. Şu An Yaşayan Dünyanın En Zeki İnsanlarından Teorik Fizikçi Michio Kaku’ya Göre, İki Omuzumuz Üzerinde Taşıdığımız Bu Şey Evrendeki En Karmaşık Yapı. Sinan Canan’a Göre İse 3.5 Milyar Yıllık Bir Ar&Genin Ürünü. Yani Onu Anlamak Çok Zor. Tabi Bu Organ Bir Dişiye Takıldığında Ortaya Çıkan Şeyi Anlamak İse Tahmin Edildiği Gibi İmkansıza Yakın.

Buraya Kadar Dayanıp Okuduysanız, 

‘’Nefes Aldığın Şehir Ne Kadar Şanslı
Kim Bilir, Sesini Gökyüzü Sanan Kuşlar Bile Vardır.”

Ve,

“Bir

Sairin Siirinden İbaret Tum Bildiğin..”

 

 

Aşkın Anatomisi Bölüm(1)

Aşkın Anatomisi Bölüm(2)

Aşkın Anatomisi Bölüm(3)

Aşkın Anatomisi Bölüm(4)

Yorum yapın