Anasayfa » EĞİTİM » Atatürk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Atatürk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

atatürk ile ilgili kompozisyon, atatürk ile ilgili kompozisyon örnekleri, atatürk ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 atatürk ile ilgili kompozisyon, 2021 atatürk ile ilgili kompozisyon örnekleri, atatürk ile ilgili kısa kompozisyonlar, atatürk ile ilgili kompozisyon ödevleri, atatürk ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Mustafa Kemal Atatürk, Türk asker, devlet adamı ve Türkiye Cumhuriye ti’nin kurucusudur. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusunda görev yapan Atatürk; Çanakkale Cephesi’nde miralaylığa, Sina ve Filistin Cephesi’nde ise Yıldırım Orduları komutanlığına atandı. Bizde size atatürk ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Atatürk ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, atatürk ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Atatürk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Atatürk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Atatürk, kapkaranlık bir ülkenin üzerine doğan güneş demektir. Atatürk Cumhuriyetimizin kurucusu, medeniyetin ve özgürlüğün savunucu olmuş ve ileri görüşlülüğü sayesinde yok olmakta olan bir milleti küllerinden doğurtmayı başarabilmiştir.

Bugün sahip olduğumuz pek çok hak, yaşadığımız vatan hepsi Atatürk sayesinde elde edilmiştir. Atatürk olmasaydı ne bizim bu topraklarda yaşamamız ne de bugün Türk olarak varlık gösterebilmemiz mümkün olmayacaktı. Bu nedenle Atatürk tarihin görmüş olduğu en büyük liderlerden bir tanesidir. Çünkü o yokluktan bir varlık ortaya çıkarmış, tüm dünyaya eşi benzeri görülmemiş bir zaferi ilan etmiştir.

Bugün Atatürk’ü anlamayanlar, onu sevmeyenler mevcuttur. Ancak bu kişiler unutmamalıdır ki bugün bu topraklarda Türk olarak yaşıyorsak bu Atatürk sayesindedir. O tüm inançlara, tüm vicdanlara, tüm fikirlere saygılıdır; ona saygı göstermeyen kişiler öncelikle ellerini vicdanlarına koyarak onun yaşam öyküsünden bu saygıyı öğrenmelidir.

Atatürk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin kurucusu olduğu gibi, devlet yönetimi konusunda da manevi önderliğini halen korumaktadır. Onun getirdiği yenilikler, haklar ve özgürlükler, onu yaşatmamızı sağlamaktadır. Bizler Atatürk’ü sıradan bir insan olarak görmeyiz. Onu; çağdaş, özgürlükçü, barışçıl, halkçı, milliyetçi, yenilikçi ve ilerici olarak tanırız. Bir anlamda asıl değer verdiklerimiz onun sadece kendisi değil, bize bıraktığı mirastır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı en güzel miras, Türkiye Cumhuriyetidir. Kendisi ”Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet yaşayacaktır.” diyerek, aslında onun şahsından çok, devrimlerine önem vermemiz gerektiğini vurgulamıştır. Atatürk, üstün zekası ve ileri görüşlülüğü ile Osmanlı Devletinin içinde bulunduğu vahim durumu anlamış, bunun sebeplerini kendisince tespit etmiş ve tüm bu sebepleri ortadan kaldırmak için çaba sarf etmiştir. Nitekim bunun için neredeyse tüm Anadoluyu dolaşmış, toplumlarla iletişime geçmiş ve birlikteliğin getireceği olumlu gelişmeleri herkese aktarmıştır. Onun öncelikli hedefi bağımsızlık ve özgürlüktür. Ancak bağımsızlık ve özgürlüğün, bir devletin huzur ve refahı için yeterli olmayacağını ön görmüş, ülkesini çağdaş hale getirmek için birçok adımlar atmıştır. Ülkede geçmişten beri varlığını sürdüren çeşitli hurafeleri, toplumsal eşitsizlikleri ortadan kaldırmakla işe başlamış ve bunu çok iyi bir şekilde başarmıştır.

Her zaman barıştan yana olmuş ve çeşitli ulusal ve uluslararası sorunları, diplomasi yolu ile halletmeyi yeğlemiştir. Sadece ırk bazında bir milliyetçiliği hoş görmemiş, bir toprak üzerinde aynı bayrak altında yaşayan her kesimi bir millet olarak görmüştür. Bilime ve sanata fazlası ile önem vermiş ve kendisi de bu konuda en güzel örnek olamaya çalışmış ve toplumdaki cinsiyet eşitsizliklerini ortadan kaldırmıştır. Atatürk, Atatürkçülüğün simgesidir. Atatürkçülük ise her türlü haksızlığın, adaletsizliği, eşitsizliğin ve mantıksızlığın önüne geçmek, bağımsızlık ve özgürlük uğruna gerekirse canını feda etmektir. Atatürkçüyüm diyen insanların, en başta yapması gereken şey çok çalışmak ve daima ilerlemektir. Bağnazlıktan kurtulmak ve mantıklı düşünmektir. İşte, gerçek anlamı ile bunları yapabildiğimiz zaman Atatürk’ü anlamış ve yaşatmış olacağız.

Atatürk İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın