Anasayfa » EĞİTİM » Azim İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Azim İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

azim ile ilgili kompozisyon, azim ile ilgili kompozisyon örnekleri, azim ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 azim ile ilgili kompozisyon, 2021 azim ile ilgili kompozisyon örnekleri, azim ile ilgili kısa kompozisyonlar, azim ile ilgili kompozisyon ödevleri, azim ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Azim, bir kimsenin bir işteki engelleri yenme istenci, istek ve kararı. Bizde size azim ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Azim ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, azim ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Azim İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?
Azim İle İlgili Kompozisyon Ödevleri

Azim İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Her insan, bir amaç için gelir dünyaya. Doğar, yaşar ve ölür. Ancak yaşarken yaptıkları, onun ölümsüzleşmesine, ismini yaşatmasına sebep olabilir. Nitekim tarihteki birçok şahsiyet, bunu başarabilmiştir. Kemiklerinin bile nerede olduğu bilinmeyen öyle şahsiyetler vardır ki, azimleri sayesinde gerçekleştirdikleri başarıları ile herkes tarafından tanınır, anılır olmuşlardır. Azim, başarma isteğidir. Başarma uğruna sarf edilen emektir, vazgeçmemektir, direnmektir. Ancak bunları yapanlar başarıya ulaşır, kendilerine ve diğer insanlara faydalı olabilirler.

Azmin ön koşulu inanmaktır. Başaracağına inanmak, başarmanın yarısıdır. ”Zafer, zafer benimdir, diyebilenindir.” sözü, bu tezi doğrulamaktadır. Başarabileceğine inanan insan, başarmak için bütün gücüyle çalışır, gerekirse çeşitli fedakarlıklarda bulunur. Herkes bilir ki, hiçbir başarıya çiçekli yollardan gidilmez. Her başarının ardında, bir fedakarlık söz konusudur. Öyle insanlar vardır ki, gece çalışırken veya yazarken, uyumamak için saçlarını bir ip yardımı ile tavana bağlamışlar ve istem dışı uyuduklarında, acı çekerek uyanıp çalışmalarına devam etmişlerdir. İşte, bunun sonucunda başarıyı yakalamış ve günümüzde hala isminden bahsettirmişler ve eserlerini okutturmuşlardır. Kimisi uykusundan, kimisi malından, kimisi canından feragat etmiştir. Ama bu fedakarlığın meyveleri bol olmuştur. Çoğumuz hazıra alışmış, bir şeylere sahip olmak için çaba sarf etmez duruma gelmişiz.

Önümüzde en ufak bir engel gördüğümüzde hemen pes ediyor, başaramayacağımıza kendimizi inandırıyor ve nitekim de başarısız oluyoruz. Oysa, başarı öyle kolay gelen bir şey olmamalı. Başaran kişinin, diğer insanlardan bir farkı olmalı. İnsanoğlu isterse, yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Hiçbir şey, ulaşılamayacak kadar yüksekte değildir. Yeter ki ulaşılması gerekene nasıl ulaşabileceğimizi bilelim ve bu uğurda her şeyi göze alalım.

Azim İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Acelecidir insanoğlu… Aklına geleni en kısa zamanda, zorluk çekmeden, yorulup bunalmadan kazanmak ister genellikle… Şu kısa hayatta ideallerine kavuşmak en büyük arzusudur. Bu arzusuna kavuşmak için kendince bir yol çizer. Bu yolda ummadığı bir zorlukla, yenilgiyle karşılaşırsa hemen kırılıverir, umutlarını yitirir ve geri dönme gereğini hisseder. Tabii bu hal ancak zayıf insanlara özgü bir davranıştır

Herhangi bir işe girişmeden önce o iş ve çalışma sistemi hakkında iyice düşünmelidir. Düşünülmeden, planlaştırmadan girişilen her iş insanı hayal kırıklığına uğratabilir. Giriştiğimiz işlerde karşılaştığımız zorluklar, önceden aklımıza gelmeyen ilhamlar verebilir. Yeter ki bunların farkına varacak kadar manen kuvvetli, azimli ve düşünceli olalım. Bir işi başarmak için türlü yollar vardır. Bazen şartların elverişsizliği ve türlü nedenler yüzünden tuttuğumuz yol olumlu neticeler vermez. Bu defa başka bir yol denememiz gerekir. Bu arada, bir meydana türlü yollarla çıkıldığı unutulmamalıdır.

Azim İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın