Çevre Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Çevre Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

16 Temmuz 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

çevre koruma haftası ile ilgili kompozisyon, çevre koruma haftası ile ilgili kompozisyon örnekleri, çevre koruma haftası ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 çevre koruma haftası ile ilgili kompozisyon, 2021 çevre ile ilgili kompozisyon örnekleri, çevre koruma haftası ile ilgili kısa kompozisyonlar, çevre koruma haftası ile ilgili kompozisyon ödevleri, çevre koruma haftası ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

İnsanların sürekli yaşadıkları yere çevre denir. Başbakanlığa bağlı Çevre Müsteşarlığı 5-11 Haziran tarihleri arasını çevre koruma haftası olarak kabul etti.  Bizde size çevre koruma haftası ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Çevre koruma haftası ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, çevre koruma haftası ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Çevre Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Çevre Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Sadece insanların değil doğada gözümüzün gördüğü ya da görmediği bilinen ya da bilinmeyen tüm canlı varlıkların yaşadıkları alana, habitata çevre denir. Bu tanıma göre de çevre olmazsa ya da sağlıklı çevre olmazsa canlı yaşamıda olmaz anlamına gelir. Düşünün ki tüm dünya Sahra Çölü gibi bir yere dönmüş. Sadece bilimkurgu filmlerinde ki gibi yer altında ya da sanal gökkubbeler altında yaşayabilen bir insan ırkı oluşabilir. Diğer canlıları saymıyoruz bile onların kurtulması imkansız olur.

Bu sebeple çevre olmadan insanoğlunun yüksek teknolojik gelişimi ya da ekonomik olarak kalkınmasının hemen hemen hiçbir anlamı olmamaktadır. Yaşarken yaşadığımız dünyanın bir cehenneme dönmesini istemiyorsak bu konuda STK’ların, devlet kuruluşlarının yönlendirmelerini ciddiye almalı ve yaşam tarzımızı yeniden gözden geçirmeliyiz.

1972 yılında toplanan BM Çevre Konferansında 5 Haziran tarihi Dünya Çevre Günü olarak ilan edilmiş ve ülkemizde de 5 ile 11 Haziran tarihleri arasında Çevre Koruma Haftası olarak okullarda çeşitli etkinliklerin yapılması husunda karar alınmıştır. Bu karardan amaç geleceğin teminatı sayılan çocukların gençlerin çevre konusunda daha da bilinçlendirilmesi ve bu konuda yapılacak olan gönüllü çalışmalara / etkinliklere yönlendirilmeleridir.

Çevre Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Canlıların yaşam olanaklarını sağlayan ve canlı, cansız varlıklararın oluşturduğu ortama çevre denir. Çevre kavramı canlı ve cansız varlıklarla birlikte açıklanır. İnsanlar, her türlü hayvan, bitki, taşlar, toprak, cansız kuru bitkiler çevrenin birer unsurlarıdır. Canlıların yaşam ortamları ister ova, ister tepelik, ister bozkır olsun bir çevre oluşur ve bu çevreyle ayrılmaz bir bağ oluşur. Çevreyi oluşturan canlı ve cansız varlıklardaki değişimler, diğerlerini etkiler. Canlı varlıklar kendi yaşamsal gereksinimlerini karşılayacak çevrelerde bulunurlar. Biz buna sağlıklı çevre arayışı diyebiliriz. Her canlının uygun ve temiz bir çevrede yaşama hakkı olmalıdır. Yaşamın devamı için beslenme ve barınma ortamlarının sağlıklı olması gerekir. Bilinçle hareket edebilen bir canlı olarak insanın, çevre koruma duyarlılığna sahip olması beklenir. İşte bu nedenle, başta okullar olmak üzere tüm kurumlarda Çevre Koruma Haftası etkinlikleri düzenlenir. Çevre Koruma Haftası ile ilgili kompozisyon yazma ve resim, afiş, kısa film yarışmaları düzenlenir.

Doğal çevrenin korunması sadece odamızın, evimizin ya da sokağımızın temiz tutulması ile olmaz. Çevre dedğimiz ortam yaşadığımız bu ortamı çevreleyen her şeydir. Canlıların yaşamak için gereksinim duyduğu hava, su ve besin kaynaklarının kirletilmemiş olması gerekir. Hava ve su kirliliği doğrudan zararları yanında bitki ve hayvanlar üzerinden de tehlike potansiyeli taşımaktadır. Örneğin zehirli fabrika atıkları ile sulanan tarım alanlarından yetişen sebze ve meyveler insanlar için büyük sağlık sorunu oluşturmaktadır. Aynı şekilde bu zehirli kimyasal maddeler, ağaçların ve bitkilerin kurumasına, irili ufaklı bir çok hayvanın ölümüne neden olabilmektedir.

Çevre sağlığı ve temizliği sadece tek tek bireylerin değil devletlerin de sorumluluğudur. Nükleer sızıntılar gibi çok büyük çevre felaketleri bölgesel değil, küresel çevre sorunlarıdır. Bu tehlikelerin olası zincirleme etkileri karşısında tüm yaşamın bitme riski bile vardır. İster küçük çaplı, ister büyük çaplı çevre sorunu olsun, üstesinden gelmenin ilk yolu toplumsal bir çevre bilinci oluşturmaktır. İşte Çevre Koruma Haftası’nın en net amacı da budur. Çevre Koruma Haftası ile ilgili kompozisyon yazmak, kısa film çekmek, afiş hazırlamak etkinliklerinin içi ancak bu şekilde doldurulur.

Çevre Koruma Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •