Dünya Kadınlar Günü Kompozisyon Örnekleri

Dünya Kadınlar Günü Kompozisyon Örnekleri

31 Temmuz 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

dünya kadınlar günü ile ilgili kompozisyon, dünya kadınlar günü ile ilgili kompozisyon örnekleri, dünya kadınlar günü ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 dünya kadınlar günü ile ilgili kompozisyon, 2021 dünya kadınlar günü ile ilgili kompozisyon örnekleri, dünya kadınlar günü ile ilgili kısa kompozisyonlar, dünya kadınlar günü ile ilgili kompozisyon ödevleri, dünya kadınlar günü ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart’ta kutlanan uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Bizde size dünya kadınlar günü ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Dünya kadınlar günü ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, dünya kadınlar günü ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Dünya Kadınlar Günü Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Dünya Kadınlar Günü Kompozisyon Örnekleri 1

Her sene 8 mart, Dünya Kadınlar Günü adı altında kutlanmaktadır. Bugün Birleşmiş Milletlerce kabul görmüş olması nedeniyle tüm dünyada kutlanır. Bugünde şiddete maruz kalan kadınların sesi duyurulmaya çalışılır. Tarihte Amerika’da çalışma şartları yüzünden eylem yapan 129 kadın ölmüş o gün; 8 Mart 1857’den itibaren her yıl Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır ve o kadınlar anılmaktadır. Birleşmiş Millet tarafından ise 16 Aralık 1977’de bugün kabul görmüştür.

Kadınlar gününün hedefi; tüm dünyada kadın haklarını duyurmaktır. Bugünde pek çok kadın toplanır ve günlük hayatta kadınların maruz kaldığı sorunları görüşür, bu sorunlara çözümler üretir. Türkiye’de ise Kadınlar günü ilk defa 1921 senesinde kutlanmıştır. O yıldan itibaren her sene sivil toplum örgütlerince kutlanan bir gün olmuştur.

Dünya Kadınlar Günü Kompozisyon Örnekleri 2

Dünya kadınlar günü bir gündür fakat biz kadınları tüm bir yıl boyunca sevmeliyiz. 8 Mart günü sadece onlar için özel tasarlanan bir gündür. Bizim onları sadece bir gün sevmemiz için yapılmamıştır. Ülke olarak kadınlara verdiğimiz önemi hem iyi hem kötü örneklerle açıklayabileceğimiz birçok olayla karşılaşıyoruz. Televizyonlarda her gün kadınlara yapılan birbirinden farklı birçok şiddet görmekteyiz. “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” diyen Mustafa Kemal Atatürk döneminde kadınlara birçok hak verilmiştir. Ama o günler geride kaldı. Toplumumuz artık kadınlara karşı duyarlı değil. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. İşte bu yüzden gün geçtikçe kadınlar gününün önemi artmaktadır. Çünkü ne zaman kadınlar günü olsa dünya, kadınları önemser hale geliyor. Bundan dolayı kadınlarda bu güne özel olarak hazırlanarak kendi sorunlarını dile getirebiliyorlar.

Oysaki “kadınlar çiçektir” “cennet annelerin ayakları altındadır” sözleriyle büyümüştük biz. Kadınlara hep iyi davranıp, hep mutlu olmaları için elimizden geleni yapardık. Yine de ülkemizin her yerinde o kadar güzel örnekler var ki kadınlara duyulan sevgi üzerine anlatılsa kelimeler yetmez. Babamızın annemize duyduğu sevgi, anneannemize veya babaannemize duyulan saygı bunların en iyi örnekleridir. Biz gençler olarak doğruyu ve yanlışı ayırt edebilen bireyleriz. Bir kadına vurabilecek kadar aşağı konuma geldiysek ne yazık bize ne yazık bizi büyüten annemizin hakkına.

İlk olarak dünyadaki tüm kadınların erkeklerden hiçbir farkı olmadığını benimsememiş gerekiyor. Tabi ki bazı meslekler veya bazı durumlar vardır ki erkek ile kadın eşit sayılamaz. Peki ya bir erkek diğeriyle her koşulda eşit midir? Cevabımız hayır. İşte bu yüzden önemli olan adalettir. Kadınlara verilen haklara sahip çıkmak, onların yaşam şartlarını yükseltip onlara uygulanan haksızlıklara önce erkekler olarak bizim dur dememiz gerekiyor. Çıkın ve doğaya bir bakın. Hangi hayvan eşine kötü davranıyor. Peki ya kadınlara kötü davrananlar dışarıda gördüğümüz hayvanlardan daha kötü değiller mi?

Dünya Kadınlar Günü Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •