Ekzosfer Nedir, Ekzosferin Özellikleri Nelerdir?

0
178

Atmosferin tabakalarından biridir. Termosferin sona erdiği termopoz düzeyinin üstünde kalan atmosfer bölümü olan ekzosfer nedir, ekzosferin özellikleri nelerdir, ekzosfer hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Ekzosferin Özellikleri Nelerdir?

Ekzosfer Nedir?

Atmosferin bir tabakası olan Ekzosfer, Termosferin sona erdiği termopoz düzeyinin üstünde kalan atmosfer bölümüdür. Çok seyrek hidrojen ve helyum atomlarından oluşur, giderek seyrelip gezegenler arası ortamla birleşir. Atmosferin bir tabakası olan Ekzosfer, Termosferin sona erdiği termopoz düzeyinin üstünde kalan atmosfer bölümüdür. Çok seyrek hidrojen ve helyum atomlarından oluşur, giderek seyrelip gezegenler arası ortamla birleşir.

Atmosferin en dış sınırıdır. Çok seyrelmiş iyonlardan oluşmuştur. Bu tabakada yükseldikçe iyonların oranı azalarak uzay boşluğuna geçilir. Ekzosfer tabakasına gelen Güneş ışınlarının değerine solar konstantı veya Güneş sabitesi denir. Bu enerji çok yüksektir. Isıya dayanıksız olan metalleri kısa sürede eritebilir. Ancak Ekzosferde Güneş enerjisini tutabilecek ortamda gaz olmadığından uzay gibi bu tabakada soğuktur.

Ekzosferin Özellikleri Nelerdir?

Ekzosferin Özellikleri Nelerdir?

Ekzosfer, atmosferin en dış bölgesidir. Bu bölgede molekül sayısı çok az olduğundan moleküllerin birbiriyle çarpışma olasılığı da çok düşüktür. Parçacıkların üzerinde etki­yen kuvvet, yalnızca Yer’in kütleçekimi alanıdır; bu parçacıklar, balistik yörünge denilen bir hat doğrultusunda devinir. Ekzosferin alt sınırı, Yer’den 500-1.000 km arasında değişen yüksekliklerde başlar.

Ekzosfer, atmosferimizin en uç noktasıdır. Bu katman atmosferin geri kalanını dış alandan ayırır. Yaklaşık 6.200 mil (10.000 kilometre) kalınlığındadır. Neredeyse Dünya’nın kendisi kadar geniştir. Bu katman hidrojen ve helyum gibi gazlara sahiptir. Ekzosfer’de Nefes alacak hava yoktur ve çok soğuktur.

Ekzosferin Özellikleri Nelerdir?

Performans/Proje Ödevleri;

Dünyanın Hareketlerinin Sonuçları Nelerdir, Dünya Hareketlerinin İnsan Yaşamına Etkisi Nedir?
Doğal Çevrenin Yanlış Kullanılmasının Sonuçları Nelerdir? Çevre Kirliliği Hakkında Bilgiler
Temiz Su Kaynakları Nelerdir, Suyun Verimli Kullanılmasının Önemi Nedir?
Heyelan Nedir, Heyelanın Zararları Nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here