Anasayfa » EĞİTİM » Empati İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Empati İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

empati ile ilgili kompozisyon, empati ile ilgili kompozisyon örnekleri, empati ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 empati ile ilgili kompozisyon, 2021 empati ile ilgili kompozisyon örnekleri, empati ile ilgili kısa kompozisyonlar, empati ile ilgili kompozisyon ödevleri, empati ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Empati, eşduyum ya da duygudaşlık, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak anlamında da kullanılır. Bizde size empati ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Empati ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, empati ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Empati İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Empati İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Empati, kendini başkasının yerine koyabilme ve onun düşüncelerini, hislerini anlayarak dünyaya onun gözleriyle bakabilme yeteneğidir. Empati yeteneği ya da becerisi herkesin sahip olması gereken bir yetenektir. İnsan dünyada yalnız yaşamaz. Kendinden başka insanların yanı sıra, başka canlılarla da birlikte yaşar. İnsan bu dünyada tıpkı diğer canlılar gibi misafirdir. Ağaçlarla, kuşlarla, koyunlarla, kuzularla, ineklerle, develerle, koçlar ve kurbağalarla birlikte aynı yeryüzünü paylaşırız. Bu da insanın bencillik etmemesini ve diğer canlıları anlamasını gerektirir. İnsan annesini, babasını, kardeşini, ablasını ya da abisini anlamaya çalıştığı gibi, ağaçta yuva yapan kuşu da anlamaya çalışmalıdır.

Empati yeteneği dünyayı başka birinin gözünden görebilmemizi sağlar. Bu sadece dünya görüşümüzü geliştirmek için değil, okuldaki ya da iş yerindeki iletişimimiz ve ilişkilerimiz için de gereklidir. Okulda empati yeteneğimizi arkadaşlarımızı ve öğretmenimizi anlamak için kullanabiliriz. İş yerinde bir çalışan olarak patronumuzu anlamak için empati yeteneğimizi kullanabiliriz.

Patron da çalışanlarını anlamak için onlarla empati kurmalıdır. Dünyada yalnız değiliz. Empati yeteneği insanın çok önemli becerilerinden sadece biridir. Başka insanlardan ya da canlılardan üstün olmadığımızı anlamak için kendimizi sokaktaki kedinin ya da kesilmek üzere olan bir koyunun yerine koyabiliriz. Böylece tüm egolarımızdan kurtulmak, yalnız olmadığımızı anlamak ve bakış açımızı genişletmek için büyük bir adım atmış oluruz.

Empati İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Herhangi bir durumda ya da meydana gelen bir olayda o olayı yaşayan kişinin yerine geçebilme, o kişinin yerinde kendini düşünebilme sanatına empati adı verilir.

Her insan hayatında bir çok olay yaşar başka bir deyişle hayat herkese farklı güler ve farklı durumlarla karşı karşıya bırakır. Böyle durumlarda önemli olan; zor durumda olan zor olaylardan geçen kişilerin yerine kendimizi koymak ve o kişiler gibi düşünerek o kişileri anlamaktadır. Empati denilen olay da budur aslında. Kişi karşısındaki insanı anlamalı ve gerekirse o şartlara uygun olarak o kişiye destek olmalıdır.

Bir kişinin yerine kendimizi koyup onun penceresinden olaylara bakamıyorsak aslında empati kuramıyoruz demektir. Çünkü empati denilen olgu, o kişinin penceresinden olayları görebilmek ve yorumlayabilmek demektir. Kısacası; insanlar başkalarına bir kötülük yapacaklarında ya da herhangi bir söz söyleyeceklerinde önce kendilerini o kişinin yerine koymalıdır ve ne düşüneceğini, kendini nasıl hissedeceğini kestirebilmelidir.

Empati İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın