Anasayfa » EĞİTİM » Engelliler Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Engelliler Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

engelliler haftası ile ilgili kompozisyon, engelliler haftası ile ilgili kompozisyon örnekleri, engelliler haftası ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 engelliler haftası ile ilgili kompozisyon, 2021 engelliler haftası ile ilgili kompozisyon örnekleri, engelliler haftası ile ilgili kısa kompozisyonlar, engelliler haftası ile ilgili kompozisyon ödevleri, engelliler haftası ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler’e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel haftadır. Engelliler Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Bizde size engelliler haftası ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Engelliler haftası ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, engelliler haftası ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Engelliler Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Engelliler Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Ülkemizin birçok yerinde engelle kişilerle karşılaşabiliriz. Milletimiz duyarlı bir millettir. Tekerlekli sandalye ile otobüse binen bir kişi gören insanımız daha onun özel çıkış rampası hazırlanmadan hemen yardım ederek otobüse bindirir. Görme engelli bir kişi karşıdan karşıya geçerken hemen koluna gireriz., ona yardımcı oluruz. Ama bazen kötü örneklerle de karşılaşabilmekteyiz. Bazen zihinsel engelli kişilerin davranışları bizlerden farklı olabilmektedir. Onlar bize hiçbir zaman zarar vermeyi düşünmezler. Ama bazı kötü kişiler onlara fiziksel şiddet uygulayabilmektedir. Ülkemiz genelinde otoparklarda, yollarda, tiyatroda, sinemada ve bunun gibi birçok yerde engelli kişilere özel yerler ayrılmaktadır. Bazı kişiler onların yerlerini kullanabilmektedir. İşte böyle durumla karşılaşırken hemen yetişkinlere haber vermeliyiz. Çünkü bizler o durumda olsak ne olur hiç düşündük mü? Ve bizlerin akılları başlarındayken onlara kötülük yapıyorsak acaba biz mi engelli oluyoruz yoksa onlar mı?

Engelle kişilerin normal insandan farkı yoktur. Onların zihinsel birtakım problemleri olması insan olmalarının önünde engel değildir. Aynı şekil vücutlarındaki bir kusur da onları insanlıktan çıkartmaz. Öncelikle bunları net bir şekilde anlamalıyız. Kolumuz kırıldığını düşünelim. Biz o an kısmi bir engelliyizdir. Bunun ömür boyu sürmesi durumunda biz, insanlığımızdan bir şey kaybeder miyiz? Engelli kişiler de sadece kendi özel durumları olan değerli insanlardır.

Bir engele sahip olup nice başarı hikayeleri vardır ki belki de bizlerin ulaşamayacağı. Ünlü ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu görme engellidir. Daha 7 yaşında geçirdiği suçiçeği yüzünden görme yeteneğinin çoğunu kaybetmiştir. Çoğu insan istediği halde bağlama çalmayı öğrenemezken O, görmeden çalarak halk ozanı olmuştur. Aşık Veysel bizden daha az mı değerlidir? Tabi ki hayır. Engel kişiye değer kaybettirmez hatta üstüne değer katar. Çünkü bazı eksikliklere rağmen kazanılan başarılar, her şeye sahip kişilerin başarılarından daha zordur.

Engelliler Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Her sene 10 Mayıs ile 16 Mayıs arası, Engelliler Haftası olarak kabul edilmiştir. Öncelikle empati kurarak bu yazıyı yazmamız gerekiyor ki, engellilerin duygularına, düşüncelerine tercüman olabilelim.
Her şeyden önce, hepimizin birer engelli adayı olduğumuzun bilincinde olmalı, duygularımızı ve düşüncelerimizi buna göre yoğurmalıyız. Ne engelliler önceden bildi engelli olacaklarını, ne de bizler biliriz olup olmayacağımızı. Her şey kaderin bir cilvesi. Bu dünyada nasıl yaşanması gerekiyorsa öyle yaşanır ve nihayetinde herkes gibi göçüp gidilir. Önemli olan, insanın göçüp gitmeden kendisi, ailesi, milleti ve devleti için bir şeyler yapmış olmasıdır.

Faydalı bir şeyler yapmak, sadece engelsiz insanlara has bir özellik değildir. Öyle azimli engelliler vardır ki engel tanımazlar. Bizim gibi engelsizleri cebinden çıkarırlar. Bu kişiler, engelli kelimesini hafızasından silebilmeyi başarmış kişilerdir. Gerçekten inanmış ve bulunduğu durumu kabullenmiş insanlardır.
Engellilere acımamalıyız, normal insan gibi davranmalıyız, yoksa kendini dışlanmış hissederler, saçmalıklarına girmeyeceğim elbette. Acımak da neymiş, normal insan, dışlanmak? Bana göre bir insan başarmak için çaba sarf etmiyorsa, kendine inanmıyorsa, kendini kabullenmiyorsa, kardeşim ister eli olsun ister olmasın, ister görsün, ister görmesin o kişi engellidir. Ama kolu olmayan biri, ayağı ile yemeğini yemeye çalışıyorsa, o engelli değildir. Onun alnını da öperim, ayağını da.

Her şey, kendine inanmakla başlar. Ey kendisine engelli diye hitap edilen kardeşim! Sen engelli değilsin. Kendini öyle hissediyorsan, engelin beynindedir. Onu kaldırmayı başarırsan, her şeyin efendisi olursun. Helen Keller, diye bir isim duydun mu bilmem. Kendisi henüz bebeklik çağında hem görme hem duyma hem de konuşma yetilerinin tamamını yitirdi. Ama kendisine inandı. Okumayı, yazmayı, konuşmayı hatta sağlıklı insanlara seminer vermeyi bile başardı. Senin neyin eksik?

Engelliler Haftası İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın