İstanbul İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

istanbul ile ilgili kompozisyon, istanbul ile ilgili kompozisyon örnekleri, istanbul ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 istanbul ile ilgili kompozisyon, 2021 istanbul ile ilgili kompozisyon örnekleri, istanbul ile ilgili kısa kompozisyonlar, istanbul ile ilgili kompozisyon ödevleri, istanbul ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

İstanbul, Türkiye’de Marmara Bölgesi’nde yer alan şehir ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin 81 ilinden biridir. Ülkenin nüfus bakımından en çok göç alan ve en kalabalık ilidir. Ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan önde gelen şehirlerden biridir. Şehir, iktisadi büyüklük açısından dünyada 34. sırada yer alır. Bizde size istanbul ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. İstanbul ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, istanbul ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

İstanbul İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

İstanbul İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Tarih boyunca pek çok devlete başkentlik yapmış olan İstanbul’un topraklarının yarısı Asya kıtasında yarısı ise Avrupa kıtasında yer almaktadır. Şehir hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en kalabalık şehridir. Bölgede geçim kaynaklarının oldukça fazla olması sebebiyle Türkiye’nin diğer illerinden oldukça fazla göç almaktadır.

İstanbul asırlardır pek çok devlete ev sahipliği yapması ve çok önemli ticari merkezler üzerinde bulunması sebebiyle bünyesinde köklü bir kültür birikimini ve tarihi eserleri de barındırmaktadır. Şehirde birçok müze, saray, sur, hisar turistik açıdan İstanbul’a katkı sağlamaktadır. Yılın her mevsimi Türkiye’den ve dünyadan birçok yerli ve yabancı turist şehri ziyarete gelerek İstanbul’a önemli miktarda turizm geliri bırakmaktadır.

İstanbul yedi tepenin üzerine, tarihi bir yarımadanın üstüne kurulmuş olan bir şehirdir. Şehrin güzelliği yıllarca şiirlere, romanlara konu olmuştur. Yahya Kemal Aziz İstanbul adlı şiirinde İstanbul’a hayranlığını dile getirir. Bununla birlikte pek çok müzisyen de İstanbul sevdalarını bestelerine, şarkılarına taşımışlardır.

Şehrin geçim kaynakları sanayi, ticaret, ulaşım ve turizmdir. Şehirde bulunan birçok üniversite İstanbul’u ayrıca bir ilim ve kültür merkezi haline getirmektedir. İstanbul’da hem vakıf hem devlet üniversiteleri olmak üzere birçok üniversite yer almaktadır. Boğaziçi Köprüsü, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı şehrin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerinden bazılarıdır.

İstanbul İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, yaklaşık 2700 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski metropollerinden biri. Birçok uygarlığın merkezinde yer alan şehir, eski dönemlerde konstantinopolis olarak da adlandırılmış. Yedi tepe üzerine kurulmuş olan İstanbul, bu özelliği ile “Yedi tepeli şehir” olarak da bilinir.

Tam ortasından geçen İstanbul Boğazı; şehrin batısının Avrupa, doğusunun ise Asya kıtasında yer almasını sağlar ve bu özelliği ile her iki kıtada da toprağı bulunan tek şehir olma özelliğine sahiptir. Yüzyıllar öncesine dayanan zengin tarihi, özellikle “Altın Boynuz” olarak adlandırılan ve aynı zamanda doğal bir liman olan Haliç çevresinde ağırlıklı olarak öne çıkar. Dünyanın önde gelen eserlerinden Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii veya Ayasofya gibi eserler birbirine yakın olarak konumlanmakta ve bu bölgede yer almakta…

Surları, sarayları, camileri ve mesire yerleriyle birçok tarihi ve eğlence mekanlarıyla açık hava müzesi gibidir. İstanbul’un güzellikleri saymakla bitmez keşke istanbul’a dışardan bakabilsek diye düşünürüm hep içindeyken bilinmiyor kıymeti belki de çoğumuz sadece okul gezilerinde yada uzaktan bir misafirimiz geldiğinde gezeriz bu güzellikleri oysa istanbul’dan uzak olan kişiler buraları görmek için can atar ha insanı canından bezdiren kısmı yok mu kalabalığı ve trafiği gerçekten bazen boğuyor insanı ama bu kadar güzelliğe sahip bir şehir için düzeltilebilir bir sorun bence. İstanbul öyle bir şehirdir ki her dönem sanatçılarada ilham kaynağı olmuştur ve daha da tüm güzellikleriyle ayakta durarak bizi yaşatacaktır.

İstanbul İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir