Anasayfa » EĞİTİM » Trafik Kazaları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Trafik Kazaları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

trafik kazaları ile ilgili kompozisyon, trafik kazaları ile ilgili kompozisyon örnekleri, trafik kazaları ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 trafik kazaları ile ilgili kompozisyon, 2021 trafik kazaları ile ilgili kompozisyon örnekleri, trafik kazaları ile ilgili kısa kompozisyonlar, trafik kazaları ile ilgili kompozisyon ödevleri, trafik kazaları ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Trafik kazası, bir karayolu taşıtının diğer bir taşıta, yayaya, hayvana, ağaca veya herhangi başka bir nesneye çarpmasıdır. Trafik kazaları sonucu yaralanma, maddi zarar ve ölüm meydana gelebilir. Trafik kazaları genellikle yaralanma, ölüm ya da maddi hasarla sonuçlanır. Bizde size trafik kazaları ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Trafik kazaları ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, trafik kazaları ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?,

Trafik Kazaları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Trafik Kazaları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Ülkemizde her sene trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısı çok yüksektir. Yaşanan trafik kazalarının büyük bir kısmı dikkatsizlikten kaynaklanmaktadır. Trafik öyle bir şeydir ki dikkatsizliği asla kabul etmez. En ufak bir dikkatsizlikte, tekerleklerin milim oynamasında çok feci kazalar yaşanabilir ve yaşanıyor da. Her sürücünün trafikte çok dikkatli olması gerekir. Her şeyden önce sadece kendi şoförlüğümüze güvenmemeliyiz. Ben iyi şoförüm deyip hız yaparsak, dikkatli olmazsak olmadık kazalara karışabiliriz. Bildiğimiz gibi sarhoş sarhoş trafiğe çıkanların, annesinin babasının elini bırakıp bir anda yola fırlayan çocukların haddi hesabı yok. Bunlara bir de acemi şoförler de eklenince işimiz daha da zorlaşıyor.

Bana göre trafikte dikkatimizi dağıtan en önemli şey aşırı hızdır. Aşırı hız yapan sürücülerin hem dikkatleri dağılmakta hem de olası bir duruma karşı önlem almaları zorlaşmaktadır. Örneğin aniden arabanın önüne atlayan bir çocuğu ezmemek için hızımızın düşük olması gerekir. Böyle bir durumda biz hızlı isek frene bassak dahi pek işe yaramayacaktır.

Ayrıca araba sürerken sigara içmek, telefonla konuşmak, radyo veya teyp ile uğraşmak, bir şeyler yiyip içmek de dikkati dağıtan hususlardır. Bu konuda çok dikkatli olursak hem kendi canımızı hem de başkalarının canını tehlikeye atmış olmayız.

Trafik Kazaları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Trafik yoğunluğu ve buna bağlı kazalar günümüzdeki en önemli sorunlardan biridir. Bu soruna etkin rol oynayanlar insanların kendileridir. Çoğu zaman insanların dikkatsizliği ile ortaya çıkan kazalarda maddi-manevi büyük kayıplar verilmiştir. Türkiye’de trafik kazaları sonucu her yıl ülkemizde 10 bin kişi ölmekte ve 150 bin ile 190 bin kişi de yaralanmaktadır. Bu yaralı ve ölüler bir yılda savaşlarda yaşamını yitiren askerlerden fazladır.

Trafik kazaları kişilerin dikkatsizliği, hoşgörüsüz olması ve kendine aşırı güvenmesi sonucu meydana gelmektedir. Ekranlarda her gün rastladığımız kaza haberleri, önlem alınmadığı ve sürücülerin saygılı ve hoşgörülü olmadığı sürece devam edecektir. Kazaları araçlar değil, insanlar yapar. O zaman değişime insanlardan başlanmalı. O yoğunlukta bile hoşgörülü diğer araçlara karşı saygılı olan aşırı hız yapmayan insanların olması belki de çoğu şeyi değiştirir. Çünkü hız felâkettir, saygı ise erdemdir. Kurallara saygılı davranmak, diğer araçlara ve yayalara karşı hoşgörülü olmak korkaklık değil, içimizde hep var olan bir erdemdir.

İnsanların trafikte sabırlı olması, kötü düşünmeyip iyi niyetli olması büyük kazaları önleyip maddi-manevi değerlerimizi kaybetmememiz demektir. Trafik kurallarına uyan birisi korkak değil, aksine kendine aşırı güvenen insanlardan daha cesur ve cesaretlidir. Trafik kuralları insanların kötülüğü için değil onları korumak adına var olan kanunlardır. Kanunların var olması tek başına yetmeyip, bilinçli ve erdemli insanların bu kurallara uyması gerekir.

Trafik Kazaları İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın