Anasayfa » EĞİTİM » Tropikal İklim Nedir, Tropikal İklim Özellikleri Nelerdir?

Tropikal İklim Nedir, Tropikal İklim Özellikleri Nelerdir?

Bol yağışlı ve sıcak bir iklim kuşağı olan tropikal iklim hakkında bilgi vereceğiz. Peki tropikal iklim nedir, tropikal iklim özellikleri nelerdir, tropikal iklim hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Tropikal İklim Nerelerde Görülür?

Tropikal İklim Nedir?

Tropikal iklim yada Savan iklimi, 10° – 20° Kuzey ve Güney enlemleri arasında ve 0° – 10° enlemlerinde 1000 m. den sonra görülür. Ekvatoral kuşak ile çöller arasında bir geçiş iklimidir. Yıllık ortalama sıcaklık 20°C dolayındadır. Yıllık sıcaklık farkı 4 – 5°C dir. Yıllık yağış miktarı 1000 – 2000 mm. arasındadır. Güneş ışınlarının dik geldiği yaz ayları yağışlı, kışlar kuraktır. Tabii bitki örtüsü yüksek boylu ve gür bitki toplulukları olan savanlardır.

Bu iklimle karıştırılan en önemli iklim Muson İklimidir ikisindede yaz yağışları ağırlık kazanır. Grafikler yorumlanırken muson ikliminde yağış dönemi aynı olmasına rağmen ciddi bir yağış farkı vardır. tropikal ikliminde sıcaklık ortalamaları daha yüksektir. Savan bitki örtüsü yüksek boylu ot topluluklarıdır, muson ikliminde ise muson ormanları görülür.

Tropikal İklim Nerelerde Görülür?

Tropikal iklim, Sudan, Çad, Nijerya, Mali, Moritanya, Brezilya, Venezuela, Kolombiya, Peru ve Bolivya gibi ülkelerde etkili olmaktadır. 10˚-30˚ kuzey ve güney enlemlerinde görülür. Sıcaklık ortalaması bütün yıl 20 °C’nin üstündedir. Bu iklim bölgesinde güneş ışınları yılda iki kez dik açıyla düşer.

Tropikal İklim Nerelerde Görülür?

Tropikal İklim Özellikleri Nelerdir?

Sıcaklığı en düşük olduğu dönemde sıcaklık ortalaması 20 °C ile 25 °C arasındadır. Sıcaklığın en yüksek olduğu dönemde ise sıcaklık ortalaması 25 °C ile 30 °C arasındadır. Bu iklim bölgesinde yağışlı ve kurak olmak üzere iki mevsim belirginleşmiştir (Grafik 1.5.6). Yıllık yağış 1500 mm civarındadır. Yıllık yağışın tamamına yakını yazın düşer.

Yazları yağışlı tropikal iklim bölgesinde doğal bitki örtüsü savandır (Fotoğraf 1.5.21). Savan, yaz yağışlarıyla yeşeren yüksek boylu otlardır. Daha fazla yağış alan yerlerde savanlar arasında yer yer ağaçlar da görülür. Bunlara da ağaçlı savan denir. Bu bölgelerde ayrıca park ya da galeri adı verilen ormanlar görülmektedir.

Tropikal İklim Nerelerde Görülür?

Performans/Proje Ödevleri;

Dünyanın Hareketlerinin Sonuçları Nelerdir, Dünya Hareketlerinin İnsan Yaşamına Etkisi Nedir?
Doğal Çevrenin Yanlış Kullanılmasının Sonuçları Nelerdir? Çevre Kirliliği Hakkında Bilgiler
Temiz Su Kaynakları Nelerdir, Suyun Verimli Kullanılmasının Önemi Nedir?
Heyelan Nedir, Heyelanın Zararları Nelerdir?

Yorum yapın