Anasayfa » EĞİTİM » Troposfer Nedir, Troposferin Özellikleri Nelerdir?

Troposfer Nedir, Troposferin Özellikleri Nelerdir?

Atmosferin yere temas eden en alt katımanı olan traposfer nedir, traposfer özellikleri nelerdir, traposfer hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Troposferin Özellikleri Nelerdir?

Troposfer Nedir?

Troposfer, atmosferin yere temas eden en alt katıdır. Gazların en yoğun olduğu kattır. Kalınlığı kutuplarda 6, ekvatorda 16 km. civarındadır ve mevsimlere göre değişiklik gösterir. Güçlü yatay ve dikey hava hareketleri görülür. Ekvator üzerindeki kalınlığı 16–17 km.,45° enlemlerinde 12 km, kutuplardaki kalınlığı ise 9–10 kmdir.

Bunun nedeni ekvatorda ısınan havanın hafifleyerek yükselmesi kutuplarda ise soğuyan havanın ağırlaşarak çökmesidir. Yani ekvatorla kutuplar arasındaki sıcaklık farkıdır. İçinde bizimde yaşadığımız bu katman bütün atmosfer kütlesinin yaklaşık %75’ini kapsar, yoğunluk en fazladır. Eğer troposfere kirlilik ilave edilirse, atmosfere karışan bu kirleticiler birkaç gün ya da birkaç hafta sonra asit yağmurları vb. olarak yere geri dönecektir. Bu troposferin kendi kendini temizleme mekanizmasıdır. Daha çok yerden yansıyan ışınlarla ısınır.

Troposferin Özellikleri Nelerdir?

  • En dinamik olan, dünya yüzeyiyle doğrudan temas halinde olan atmosferin alt tabakasıdır. Bu nedenle hem olumlu hem de olumsuz etkileri ile tüm gezegeni kapsayan bir sistem oluşturur.
  • Troposferde bulunan gazların sirkülasyonu sayesinde dünyanın sıcaklığı düzenlenir ve mevcut nem dağılımı sağlanır.

Troposferin Özellikleri Nelerdir?

  • Bununla birlikte, bu katman aynı zamanda insanların içine soktuğu kirleticileri dünya çapında dağıtır.
  • Troposfer ortalama 12 km yüksekliğe ulaşır, bu ekvator enlemlerinde daha yüksektir, 19 km’ye kadar ve yükseklikte 9 km’ye kadar olan kutuplarda yükselir.
  • Stratosfer ile sınırı, tropopoz adı verilen bir geçiş bölgesidir.
  • Atmosferik gaz kütlesinin yaklaşık% 80’i troposferde ve özellikle deniz seviyesinden 6.000 metrenin altındaki havanın% 50’si bulunur.
  • Bu katmanda, atmosferin en yüksek yoğunluğuna ve basıncına ulaştığı yerdir.

Troposferin Bileşenleri Nelerdir?

Troposferdeki hava yüzde 78 azot ve yüzde 21 oksijendir. Yüzde 1 ise argon, su buharı ve karbondioksitten oluşmaktadır. Yüzünüzde rüzgarı hissettiğinizde, gökyüzünde bulutları gördüğünüzde ve bir kuşun uçuş sırasında kanatlarını çırpışını izlediğinizde, troposferi deneyimliyorsunuz demektir.

Troposferin Özellikleri Nelerdir?

Performans/Proje Ödevleri;

Dünyanın Hareketlerinin Sonuçları Nelerdir, Dünya Hareketlerinin İnsan Yaşamına Etkisi Nedir?
Doğal Çevrenin Yanlış Kullanılmasının Sonuçları Nelerdir? Çevre Kirliliği Hakkında Bilgiler
Temiz Su Kaynakları Nelerdir, Suyun Verimli Kullanılmasının Önemi Nedir?
Heyelan Nedir, Heyelanın Zararları Nelerdir?

Yorum yapın