Ekzotermik Nedir, Ekzotermik Tepkimelerin Özellikleri Nelerdir?

0
69

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan  ısı formunda enerji salan bir işlem veya reaksiyonu tanımlanan ekzotermik hakkında bilgi vereceğiz. Peki ekzotermik nedir, ekzotermik özellikleri nelerdir, ekzotermik hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Ekzotermik Tepkimelerin Özellikleri Nelerdir?

Ekzotermik Nedir?

Ekzotermik bir reaksiyon bir ısı veya ışık şeklinde enerji açığa çıkaran kimyasal reaksiyon. Ekzotermik kelimesi Yunanca kelimelerden türemiştir. ekzo bu “dışarı” anlamına gelir ve termos’ısı’ olarak tercüme edilir. Bunun nedeni, reaktanların moleküllerinde bulunan enerjinin, ürünlerin moleküllerinde bulunan enerjiden daha büyük olması ve bu kimyasal enerjinin bir kısmının, örneğin ışık ve ısı gibi başka bir şekilde açığa çıkmasıdır.

Örneğin, potasyum permanganat (oksijen içeren katı) ve gliserin (yanıcı organik sıvı), reaksiyona girdiğinde ışık ve ısı (ateş) üreten iki maddedir. Diğer bir örnek, hidrojen peroksit ve potasyum iyodür karışımının sonucudur; bu karışımdan bir kabarcıklanma, ısı ve son olarak duman üretilir; bu, bu ekzotermik reaksiyondan açığa çıkan enerjidir.

Öte yandan oksidasyon reaksiyonlarının çoğunlukla ekzotermik reaksiyonlar olduğu da belirtilmelidir. Aynı şekilde, bir ekzotermik reaksiyonun zıttı bir endotermik reaksiyon, enerjinin emildiği yerdir.

Ekzotermik Tepkimelerin Özellikleri Nelerdir?

Çoğu kimyasal reaksiyon, enerjiyi ısı, ışık veya ses şeklinde açığa çıkarır. Bunlar ekzotermik reaksiyonlardır . Ekzotermik reaksiyonlar kendiliğinden meydana gelebilir ve sistemin daha yüksek rasgeleliğine veya entropisine (ΔS> 0) neden olabilir. Negatif ısı akışı (ısı çevreye kaybolur) ve entalpi azalması (ΔH <0) ile gösterilirler. Laboratuvarda ekzotermik reaksiyonlar ısı üretir ve hatta patlayıcı olabilir.

İlerlemek için enerjiyi emmesi gereken başka kimyasal reaksiyonlar da vardır. Bunlar ekzotermik reaksiyonlardır . Ekzotermik reaksiyonlar kendiliğinden meydana gelemez. Bu tepkilerin oluşması için çalışmalar yapılmalıdır. Ekzotermik reaksiyonlar enerjiyi emdiğinde, reaksiyon sırasında bir sıcaklık düşüşü ölçülür. Ekzotermik reaksiyonlar, pozitif ısı akışı (reaksiyona) ve entalpi artışı (+ ΔH) ile karakterize edilir.

Ekzotermik Tepkimelerin Özellikleri Nelerdir?

Ekzotermik Reaksiyon Örnekleri Nelerdir?

  • Yanma reaksiyonları: Karbon ve odun gibi organik bileşikler, karbondioksit oluşturmak için oksijenle reaksiyona girdiğinde, ışık ve ısı üretilir.
  • Deterjan reaksiyonu: su ile toz deterjan ısı üretir.
  • Amonyak oluşumu: nitrojenin hidrojen ile reaksiyonundan kaynaklanır.
  • Hücrelerde glikoz oksidasyonu: ATP formunda karbondioksit ve enerji üretmek için oluşur.
  • Kabartma tozu ve sirke: karbondioksit ve ısı açığa çıkar.

Ekzotermik Tepkimelerin Özellikleri Nelerdir?

Performans/Proje Ödevleri;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here