Anasayfa » EĞİTİM » Toprak Kirliliği Nedir, Toprak Kirliliği Hakkında Bilgiler

Toprak Kirliliği Nedir, Toprak Kirliliği Hakkında Bilgiler

performans ödevi, proje ödevi, toprak kirliliği, toprak kirliliği nedir, toprak kirliliği zararları, toprak kirliliği nasıl oluşur, toprak kirliliği hakkında bilgiler, toprak kirliliği özellikleri

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan katı, sıvı ve radyoaktif artık ve kirleticiler tarafından toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin bozulması durumu olan toprak kirliliği hakkında bilgi vereceğiz. Peki toprak kirliliği nedir, toprak kirliliği özellikleri nelerdir, toprak kirliliği hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Toprak Kirliliği Nasıl Oluşur?

Toprak Kirliliği Nedir?

Toprakların kirlenmesinde tarımda kullanılan kimyasallar ve böcek ilaçları çok etkilidir. Örneğin tarımda kullanılan böcek ilaçları hasatlar üzerinde bulunan böcekleri öldürse de kimyasal ilaçların toprağa karışıp yiyeceklerimize işlemesine neden olur.

Toprak kirliliği oluşumunun en büyük nedeni çevreye attığımız maddelerin ortaya yaydığı toksik etkidir. Yasa dışı çöp dökümü, atıklarda bulunan kimyasallar ve toprağa karışması çok uzun yıllar süren maddelerin toprağa atılması toprak kirliliğine neden olur.

Toprak kirliliği hem insanların hem de toprak üzerinde yaşayan bitki ve tüm hayvanların sağlığını tehdit eder. Nükleer çalışmalar da toprak kirliliğine neden olur. Fabrikalarda ve evlerde kullanılan atık suların doğru yönetilmeden ve arıtılmadan toprağa karışması sonucu toprak kirliliği oluşur.

Tarımda kullanılan kimyasal ilaçlamalar hem toprağın verimliliğini düşürür hem de tüm canlıların yaşamını tehdit eder. Toprak Kirliliğinin artması ile birlikte çoraklaşma ve topraklarda verimsizlik baş gösterir.

Toprak Kirliliği Nasıl Oluşur?

Toprak kirliliği, fabrika atıklarının doğaya bırakılıp toprağa karışması, yapay yani suni gübre kullanımı ve kimyasal atıklar sebebiyle olur. Toprak kirliliğinin en önemli nedeni tarımda yapay gübre kullanımıdır. Toprak kirliliği, sanayi atıklarının sulara karışması, sular sayesinde toprağa karışması ve de insan eylemleri tarafından açığa çıkan karbondioksit ve azotun atmosfere karışıp, asit yağmurları olarak yeryüzüne dönmesi nedeniyle oluşur. Tüm bu eylemlerden dolayı toprak kirlenir ve zararlı maddeler ile dolar.

Toprak Kirliliği Nasıl Oluşur?

Toprak Kirliliği Nedenleri Nelerdir?

  • Yerleşim alanlarından çıkan kullanılmış atıkların ve çöplerin gelişigüzel olarak boşaltılması, kanalizasyon sularının arıtılmadan direkt olarak doğaya salınması
  • Şehirlerde kullanılan araçların egzozlarından çıkan karbonmonoksit, kükürtdioksit, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metallerin hava yayılması ile canlılar tarafında solunması veya rüzgarlar vasıtasıyla başka yerlerde gitmesi yağışla toprağa inmesi nedeniyle
  • Tarımsal uygulamalarda; bilinçsiz ve aşırı olarak kullanılan tarım ilaçlarının ve suni gübrelerin kullanılması nedeniyle meydana gelen topraktaki toksik maddelerin toprakta birikmesi ve doğal ortamın kirletmesi
  • Endüstriyel atıkların kontrolsüz bir şekilde doğaya verilmesi toprak ve çevre kirliliğinin temel nedenlerini oluşturmaktadır.
  • Petrol kaynaklı kirlenmeler ise çok geniş alanlarda etkili olmakta ve topraktan uzaklaştırılması çok zor bir kirlenmedir.

Toprak Kirliliği Nasıl Oluşur?

Performans/Proje Ödevleri;

Yorum yapın