Anasayfa » SAĞLIK » Baş ve Boyun Kanserleri Hakkında Bilgiler

Baş ve Boyun Kanserleri Hakkında Bilgiler

Baş ve Boyun Kanserleri, Baş ve Boyun Kanserleri nedir, Baş ve Boyun Kanserleri hakkında bilgiler, Baş ve Boyun Kanserleri özellikleri, Baş ve Boyun Kanserleri belirtileri, Baş ve Boyun Kanserleri nedenleri, Baş ve Boyun Kanserleri tedavisi, Baş ve Boyun Kanserleri ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Baş ve Boyun Kanserleri hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Baş ve Boyun Kanserleri hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Baş ve Boyun Kanserleri Nedir ? Baş ve Boyun Kanserleri nedenleri nelerdir ?, Baş ve Boyun Kanserleri belirtileri nelerdir ?, Baş ve Boyun Kanserleri tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Baş ve Koyun Kanserleri

Baş ve Boyun Kanserleri Nedir

Baş ve boyun kanserleri, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen kanser türleri arasında yer almaktadır. Baş ve boyun kanserlerinin büyük çoğunluğu erken dönemde belirti verirler. Belirtiler erken fark edilip, doktor erken uyarılırsa, doktorun zamanında doğru teşhis koyması kolaylaştırılabilir.

Baş ve Boyun Kanserleri Hakkında Bilgiler

Baş boyun kanserleri, baş veya boyun bölgesinde gelişen geniş bir kanser grubudur ve oldukça yaygındır. Nedeni kesin bilinmese de özellikle tütün ürünleriyle alkolün birlikte kullanımı, en önemli tetikleyicisidir. Belirtileri türlerine göre farklılık gösterir ama genellikle kalıcı boğaz ağrısı, yutmada güçlük ve seste değişiklik veya ses kısıklığı yaşanır. Bu kanserlerin tedavisi türüne, konumuna, büyüklüğüne ve evresine göre değişir. Çoğunlukla cerrahi, radyoterapi ve kemoterapiyi içerir. Tedaviden sonra baş boyun kanserlerinin iyileşmesi, işitme kaybı, yeme zorluğu, diş problemleri, tiroid sorunları, nefes alma veya konuşma zorluğu gibi yan etkilerle baş etmek için rehabilitasyon uzmanları ve diğer uzmanlarla çalışmayı içerebilir.

Baş ve Boyun Kanserlerinin Nedeni Nedir ?

Sigara ve benzeri ürünlerle nikotin kullanımı, alkolizm ve kötü beslenme baş ve boyun kanserlerinin başlıca nedenleridir. Korunmasız uzun süre güneş ışığına maruz kalma dudak kanseri ile ilişkili olabilir. Nazofarinks kanserinde Epstein-Barr Virüsü, baş boyun kanserlerinde Human Papilloma Virüs (HPV) ile ilişkilidir. Son çalışmalar ağız kanserlerinin %25’inin, boğaz kanserlerinin ise %35’inin HPV ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.

Baş ve Boyun Kanserlerinin Belirtileri Nedir ?

Baş ve boyunda şişlik (ağrısız), ağız içinde, dilde veya dudakta iyileşmeyen yaralar, ağızda uyuşukluk hissi, çiğneme ve yutma güçlüğü, ses kısıklığı, nefes alma güçlüğü, burun tıkanıklığı veya burun kanaması, göz çevresinde şişlik veya çift görme, devam eden kulak ağrıları, çınlaması, işitme kaybı ve boyunda şişlik olabilir.

Baş ve Koyun Kanserleri

Baş ve Boyun Kanserlerinin Tedavisi Nedir ?

Baş ve boyun kanserleri tükürük bezinden kulak kepçesine kadar her noktaya yerleşebiliyor. Dil, gırtlak, damak, boğaz, ağız içi, dudak ve diş eti kanserlerine neden olan ve hastanın yaşamını kabusa çeviren bu kanser türü, iyileşme evresinin uzunluğuyla da psikolojik bir yıkım yaratıyor.Özellikle yemek yiyememe, yutkunamama, dilde sürekli ağrı, kötü nefes kokusu, geçmeyen kulak ağrıları ve kulak çınlaması gibi sonuçlar, hastanın günlük yaşamını devam ettirememesine hatta insan içine çıkamamasına neden oluyor.

Bu yazıyı okuyanlar Ayrıca Bunlarıda okudu.

Mesane Kanseri Hakkında Bilgiler

İnce Bağırsak Kanseri  Bilgiler

Böbrek Kanseri Hakkında Bilgiler

Baş ve Boyun Kanserleri Bilgiler

Makat Kanseri Hakkında Bilgiler

Kan Kanseri Hakkında Bilgiler

Yorum yapın