Anasayfa » SAĞLIK » İnce Bağırsak Kanseri Hakkında Bilgiler

İnce Bağırsak Kanseri Hakkında Bilgiler

İnce Bağırsak Kanseri, İnce Bağırsak Kanseri nedir, İnce Bağırsak Kanseri hakkında bilgiler, İnce Bağırsak Kanseri özellikleri, İnce Bağırsak Kanseri belirtileri, İnce Bağırsak Kanseri nedenleri, İnce Bağırsak Kanseri tedavisi, İnce Bağırsak Kanseri ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere İnce Bağırsak Kanseri hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. İnce Bağırsak Kanseri hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki İnce Bağırsak Kanseri Nedir ? İnce Bağırsak Kanseri nedenleri nelerdir ?, İnce Bağırsak Kanseri belirtileri nelerdir ?, İnce Bağırsak Kanseri tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

İnce Bağırsak Kanseri

İnce Bağırsak Kanseri Nedir ?

İnce bağırsak kanseri, ince bağırsak dokusunda malign kanser hücreleri büyüdüğünde ortaya çıkan nadir bir kanserdir. Zamanla, ince bağırsak kanseri büyüyebilir ve ince bağırsağı tıkayabilir. İnce bağırsağın rolü, besin maddelerinin ve minerallerin çoğunluğunu yiyeceklerden emmektir.

İnce Bağırsak Kanseri Hakkında Bilgiler

İnce bağırsak, vücudun sindirim sisteminin bir parçasıdır ve mideyi kalın bağırsağa bağlayan uzun bir tüpdür. İnce bağırsağın rolü, besin maddelerinin ve minerallerin çoğunluğunu yiyeceklerden emmektir. Zamanla, ince bağırsak kanseri büyüyebilir ve ince bağırsağı tıkayabilir. En sık görülen tipte ince bağırsak kanseri, karsinoid tümörü ve ardından adenokarsinomdur. İnce bağırsak adenokarsinomu, ince bağırsağın astarında bulunan ve mukus yapmak ve salgılamaktan sorumlu olan glandüler hücrelerde başlar. Bu tümörlerin çoğu midenin yakınındaki ince bağırsakta (çoğunlukla duodenum) meydana gelir. Diğer daha az görülen kanser türleri arasında sarkomlar, lenfomalar ve gastrointestinal stromal tümörler bulunur.

İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

En sık görülen kolon kanseri belirtileri sürekli ishal ve kabızlık, her zaman normal bir kalınlıkta gelen büyük abdestin incelmesi, anüsten ve büyük abdestten kan gelmesi, büyük abdestte yumurta akı görünümlü salgıdır. Kanserin ilerlediği ve bağırsağı tıkadığı durumlarda ise karında şişlik ve ağrı oluşmaktadır. Bu tür şikayetleri olanların doktora başvurması, erken tanı için önemlidir.

  • Bağırsakların yeterince boşalamaması hissi,
  • Dışkılama güçlüğü
  • Ağrılı dışkılama
İnce Bağırsak Kanseri

İnce Bağırsak Kanseri Tedavisi

Kolon kanserinde kolonoskopide alınan poliplerin üzerinde, kanser erken evrede yakalandığında ameliyat gerekmeyebilir. Sadece yakın takibe alınır. Poliplerin erken evrede, kansere dönüşmeden teşhisinde kolonoskopinin büyük önemi vardır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda kolonoskopi yapılarak poliplerin erken devrede çıkarılması ile kolon kanserinin büyük ölçüde engellenebildiği gösterilmiştir. Bu nedenle 45 yaşından sonra her erkek ve 50 yaşından sonra her kadın, dışkıda gizli kan taraması ve kolonoskopi yaptırmalıdır. Kolonoskopi sırasında hasta konforuna büyük önem verilmektedir. Bu nedenle hasta “bilinçli sedasyon” denilen damardan hafif bir ağrı kesici ile yarı baygın hale getirilmektedir.

Bu yazıyı okuyanlar Ayrıca Bunlarıda okudu.

Mesane Kanseri Hakkında Bilgiler

İnce Bağırsak Kanseri  Bilgiler

Böbrek Kanseri Hakkında Bilgiler

Baş ve Boyun Kanserleri Bilgiler

Makat Kanseri Hakkında Bilgiler

Kan Kanseri Hakkında Bilgiler

Yorum yapın