Anasayfa » SAĞLIK » Böbrek Kanseri Hakkında Bilgiler

Böbrek Kanseri Hakkında Bilgiler

Böbrek Kanseri, Böbrek Kanseri nedir, Böbrek Kanseri hakkında bilgiler, Böbrek Kanseri özellikleri, Böbrek Kanseri nedenleri, Böbrek Kanseri belirtileri, Böbrek Kanseri tedavisi, Böbrek Kanseri ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Böbrek Kanseri hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Böbrek Kanseri hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Böbrek Kanseri Nedir ? Böbrek Kanseri nedenleri nelerdir ?, Böbrek Kanseri belirtileri nelerdir ?, Böbrek Kanseri tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri Nedir

Vücudun en önemli organlarından olan böbrekler, kandaki ürik asit, kreatinin ve üre gibi metabolizma artıklarının vücuttan idrar yolu ile atımını sağlar.

Böbrek Kanseri Hakkında Bilgiler

Vücudun en önemli organlarından olan böbrekler, kandaki ürik asit, kreatinin ve üre gibi metabolizma artıklarının vücuttan idrar yolu ile atımını sağlar. Ayrıca vücuttaki tuz, potasyum, magnezyum gibi mineraller ile glikoz, protein ve su gibi elzem vücut bileşenlerinin dengeli olarak vücut dokularına dağılımına yardımcı olur. Kan basıncı düştüğünde ya da kanda sodyum miktarı azaldığında böbrek hücrelerinden renin, kandaki oksijen miktarı düştüğünde ise eritroprotein denilen hormonlar salgılanır. Böbrekler, renin hormonu ile kan basıncını düzenlerken, eritroprotein hormonu ile kemik iliğinin uyarılmasını sağlayarak kan hücresi yapımını destekler. Vücuda alınan D vitamininin daha verimli kullanılmasını sağlayan böbrekler kemik ve diş gelişiminde önemli rol oynar.

Böbrek Kanseri Nedenleri Nelerdir ?

Yetişkin kanserlerinin yüzde 3’ünü oluşturan böbrek tümörlerinde son yıllarda görülen artış dikkat çekmekle beraber bu kanserlerin erken evrede yakalanması ve yapılan cerrahi tedavi başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor. Böbrek kanserinde yaş önemli bir risk faktörüdür. Hastalığın ilk dönemlerinin de sessiz seyrettiği göz önünde bulundurularak, özellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerin sağlık kontrollerini aksatmamaları tavsiye edilmektedir. Böbrek kanserleri için risk faktörlerinin başında sigara geliyor. Doğal olmayan ve katkı maddesi barındıran gıdalar, yağdan zengin beslenme alışkanlığı, çevresel etkenler ve çeşitli kimyasallara maruz kalmak da böbrek kanserinin risk faktörleri arasında sayılıyor.

Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Böbrek kanseri nadiren erken evrelerde belirti veya bulguya neden olur. Günümüzde de belirtilerin olmaması durumunda böbrek kanseri taraması için kullanılan rutin testler bulunmamaktadır. İlerleyen evrelerde böbrek kanserinin belirti ve bulguları aşağıdakileri içerebilir:

  • İdrarda kan bulunması sonucu idrarın pembe, kırmızı ya da kola renginde görünmesi
  • Geçmeyen sırt ya da yan ağrıları
  • İştah kaybı
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Yorgunluk
  • Başlayıp kendiliğinden geçen ateş (aralıklı)
Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri Tedavisi Nedir ?

Lokal ilerlemiş böbrek kanserlerinin en yaygın tedavisi, tümör içeren böbrek dokusunun cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Lokal ilerlemiş böbrek kanserleri, radikal nefrektomi olarak adlandırılan ameliyat ile tedavi edilebilir. Bu işlemin açılımı, tümör içeren böbrek dokusu ve etrafındaki dokuların çıkarılmasıdır. Radikal nefrektomi, açık veya laparoskopik olarak yapılabilir. Eğer cerrahi imkansız veya çok riskli ise embolizasyon önerilebilir.

Bu yazıyı okuyanlar Ayrıca Bunlarıda okudu.

Mesane Kanseri Hakkında Bilgiler

İnce Bağırsak Kanseri  Bilgiler

Böbrek Kanseri Hakkında Bilgiler

Baş ve Boyun Kanserleri Bilgiler

Makat Kanseri Hakkında Bilgiler

Kan Kanseri Hakkında Bilgiler

Yorum yapın