Anasayfa » SAĞLIK » Makat Kanseri Hakkında Bilgiler

Makat Kanseri Hakkında Bilgiler

Makat Kanseri, Makat Kanseri nedir, Makat Kanseri hakkında bilgiler, Makat Kanseri özellikleri, Makat Kanseri belirtileri, Makat Kanseri nedenleri, Makat Kanseri tedavisi, Makat Kanseri ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Makat Kanseri hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Makat Kanseri hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Makat Kanseri Nedir ? Makat Kanseri nedenleri nelerdir ?, Makat Kanseri belirtileri nelerdir ?, Makat Kanseri tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Makat Kanseri Nedir

Anal kanser, anüs açıklığının hemen çevresindeki ya da doğrudan içindeki hücrelerden gelişir. Burada ortaya çıkan kanserlerde sıklıkla skuamoz hücreli kanser adı verilen bir tip görülür.

Makat Kanseri Hakkında Bilgiler

Kanser genel olarak, vücutta normal hücrelerin kontrol dışı olarak büyüyüp çoğalması ile karakterize hastalıklar olarak tanımlanabilir. Kanserler büyüdükçe çevrelerindeki dokuları istila edebilir (lokal invazyon) ya da vücüdun başka bölgelerine yayılarak oralarda tutunup büyümeye devam edebilirler (metastaz). Anal kanser, anüs açıklığının hemen çevresindeki ya da doğrudan içindeki hücrelerden gelişir. Burada ortaya çıkan kanserlerde sıklıkla skuamoz hücreli kanser adı verilen bir tip görülür. Diğer nadir kanser tipleri de anal kanalda oluşabilirler, bu nedenle uygun değerlendirme ve tedavi seçenekleri mutlaka hekiminiz tarafınca belirlenmelidir.

Makat Kanseri Nedenleri Nedir ?

İnsan papilloma virüsü (HPV): Bazı HPV türleri anal kanser ile yakından ilişkilidir. Anal kanseri olan insanların yaklaşık % 79’unda HPV 16 veya 18, % 8’inde diğer HPV türleri görülür.
Çok eşlilik: Birden fazla cinsel partner anal kanser ve HPV’ye yakalanma riskini arttırır.
Anal ilişki: Erkek ve kadınlarda anal ilişki anal kanser geliştirme riskini artırır. HIV pozitif olan ve eşcinsel erkeklerde, genel topluma kıyasla anal kanser geliştirme riski 90 kat fazladır.
Diğer kanserler: Vajinal veya serviks (rahim ağzı) kanseri olan kadınların ve penis kanserli erkeklerin anal kanser geliştirme riski yüksektir. Bu aynı zamanda HPV enfeksiyonuyla da bağlantılıdır.
Yaş: Makat kanseri riski – çoğu kanser gibi – ileri yaşlarda artar.
Zayıflamış bağışıklık sistemi: HIV veya AIDS hastası olan kişiler ve transplantasyondan (organ nakli) sonra bağışıklık baskılayıcı ilaç kullananlar artmış risk altındadır.

Makat Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

  • Makattan kanama. Dışkıda ya da tuvalet kağıdında farkedilebilir.
  • Anal bölgede ağrı, acı.
  • Anüs etrafında kabarcıklar.
  • Anüsten jelimsi dokuda akıntı.
  • Kaşıntı.
  • Bağırsak hareketlerinde değişiklik; ishal gibi.
  • Şişkinlik.
  • Kadınlar bel ağrısı ya da vajinaya bir tümör baskısıyla ağrı yaşayabilir.
  • Kadınlar vajinal kuruluk yaşayabilir.

Makat Kanseri Tedavisi Nedir ?

Makat kanser tedavisi, tümörün türü, büyüklüğü, yerleşim yeri, kanserin yayılma derecesi ve hastanın genel sağlık durumu gibi çeşitli faktörlere göre planlanır. Cerrahi, kemoterapi ve radyasyon tedavisi ana seçeneklerdendir.

Bu yazıyı okuyanlar ayrıca bunlarıda okudu.

Yorum yapın