Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 4

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 4

‘Sudan’ (Doğrusu ‘Suwdan’ Şeklindedir) , Arapça’daki ‘Eswed’ (Siyâh) Sözcüğünün Çoğulu (Cem’i) Olup ‘Siyâhlar’ Demektir. Aslında ‘Sudan’, Bütün Orta Afrika İçin Kullanılan Bir Coğrafî Addır, Tüm Afrika’nın Üçte İkisini Kapsar.

Sudan Bayrağı

Kızıldeniz Kıyısındaki ‘Eritre’ Ülkesinin Adı, Yunanca’daki ‘Erythra Thalassa’ Adından Gelmedir Ve ‘Kızıldeniz’ Demektir.

‘Etiyopya’ Adının Kökeni, Eski Yunanca’da ‘Siyâhderili İnsan’ Anlamına Gelen ‘Aethiops’ Sözcüğüdür. Görüldüğü Gibi Etiyopya, Sudan Ve Moritanya, Bu Üç Ülke De ‘Adaştır’; İsimleri Aynı Anlama Geliyor.

‘Cibuti’ Adının Kökeni Afarî Dilindeki ‘Gabouti’ Sözcüğüdür. Anlamı, ‘Palmiye Yapraklarından Yapılmış Minder’.

‘ Somali’, Adını Hz. Mûhâmmed (Sav) ’İn Soyundan Gelen Somali Âîlesinden Alıyor. Resûlullâh (Sav) Zamanında, Mekkeli Müşriklerin Zûlüm Ve İşkencelerinden Dolayı Cafer Bin Ebi Talib (Hz. Ali’nin Kardeşi) Önderliğindeki Müslümanların Hîcret Ettiği Ve İslam’ın Afrika’ya İlk Yayıldığı Yer Bu Ülkedir. O Zamanlar Somali Diye Bir Ülke Yoktu Ve Burası Habeşistan’a (Etiyopya) Ait Olduğu İçin, Biz Tarihte Bu Olaya ‘Habeşistan’a Hîcret’ Diyoruz. Ancak Hîcret Edilen Coğrafya, Sanıldığı Gibi Bugünkü Etiyopya Değil, Somali’ydi.
‘Kenya’ Adının Kökeni Kambas Dilindeki ‘Kima Ja Kegnia’ İfadesidir Ve ‘Beyaz Dağ’ Demektir. Burada Kastedilen, Tepesi Kardan Dolayı Her Zaman Beyaz Olan, Bu Ülkede Bulunan Ve Afrika’nın En Yüksek Dağı Olan (5895 M) Klimanjaro Dağı’dır, Elbette. Görüldüğü Gibi Kenya Ve Lübnan, Aynı Anlamdadır; Sadece Biri Tekil İken, Biri Çoğuldur. Kenya, Kambas Dilinde ‘Beyaz Dağ’ Demekken, Lübnan İbranîce’de ‘Beyaz Dağlar’ Anlamındadır.

Tanzanya Ülkesi, İki Ayrı Bölgeden Oluşur. Ülkenin Asıl Toprak Parçası Olan ‘Tanganyika’ Ve Hind Okyanusu Üzerindeki ‘Sansibar’ (Zenzibar) Adası. ‘Tanzanya’, Bu İki İsmin Birleşimidir. Bu İkisi, 1964’Te Tanganyika – Sansibar Federasyonu Kurmuşlardı.

‘Burundi’ İsmindeki ‘Bu’ Sözcüğü ‘Ülke’ Demektir. ‘Rundi’ İse ‘Ruanda’’Dır. Yani ‘Burundi’, Anlam Olarak ‘Ruanda Ülkesi’ Demektir.

‘Uganda’, İsmini 19. Yy’a Kadar Bölgenin En Güçlü Devleti Olan Buganda Krallığı’ndan Alır Ve Anlamı ‘İnsanların Ülkesi’’Dir. Az Önce De İfade Ettiğimiz Gibi, ‘Bu’ Sözcüğü ‘Ülke’ Demektir, ‘Ganda’ İse ‘İnsanlar’ Anlamındadır.

‘Orta Afrika Cumhuriyeti’, Afrika’nın Tam Ortasında Olduğu İçin Bu Adı Almıştır.

‘Nijer’, Adını Nijer Nehri’nden Alır.

Nijerya’’Ya Gelince. Eskiden İngiliz Sömürgeciler, Nijer Nehri’nden Dolayı Bütün Batı Afrika İçin ‘Nijerya’ (Nigeria) Adını Kullanıyorlardı. Bu İsim, Sonradan Sadece Bir Ülke, Bugünkü Nijerya İle Sınırlı Kaldı. Nijerya’nın Kuzeyinde Bulunan Ve Müslümanların Yaşadığı ‘Sokoto’ Bölgesinin İsmi Fulani Dilinde Bir İsimdir Ve ‘Bilinmezlik’ Demektir. (Bu Konuda Ayrıntılı Bilgi İçin, Daha Önce Bu Sitede Yayınlanan ‘Nijeryalı Şehîdler’ Adlı Yazımıza Bakılabilinir)

‘Mali’, İsmini Kral Malinke’nin Kurduğu Büyük Mali İmparatorluğu (10. Yy – 16. Yy) ’Ndan Almıştır.

‘Senegal’, Adını Sénégal Nehri’nden Alır.

‘Kap Verde’, Portekizce’deki ‘Cabo Verde’ (Yeşil Burun) ’Dir. Eskiden Ülkemizdeki Atlaslarda Bu Ülkenin Adı Olarak ‘Yeşilburun Adaları’ Yazılırdı, Ama Sonra Ne Hikmetse, ‘Kap Verde’ Diye Yazmaya Başladılar. Türkçe’den Mi Vazgeçtiler, Yoksa Portekizce’ye Mi Yöneldiler, Anlamadım.

‘Gambiya’, Adını Gambiya Nehri’nden Alır.

‘Gine’ Adının Kökenine Gelince: Berber Dilindeki ‘Aguinaoui’ (Siyâh) Veya ‘Tuareg Aginaw’ (Siyâh İnsanlar) Sözcükleri, Ülke Adının Kaynağıdır. ‘Guinea’ (Gine) , Ayrıca Bu Dilde ‘Altın Sikke’ Demektir. Moritanya, Sudan Ve Etiyopya’ya ‘Adaş’ Bir Ülke Daha.

Gine – Bissao’ İse, Adının Sonuna, Sırf Gine Ülkesinden Ayırt Edebilmek İçin, Başkentin Adı Eklenerek (Bissao) Oluşturulmuştur.

‘Sierra Leone’, Portekizce ‘Serra Lyõa’ (Aslanlar Dağı) ’Dan Gelmedir. 15. Yy’da Burayı İşgal Eden Portekizliler Bu İsmi Taktılar.

‘Liberya’, İngilizce’dir Ve ‘Özgür Ülke’ Demektir.

Bir Zamanlar Fildişi, Denizaşırı Ticarette Afrika’nın En Büyük Madeni Olduğu İçin Bir Ülkeye ‘Fildişi Sahili’ Dendi.

Burkina Faso’ İsmi Suaheli Dilinde Bir İsimdir. ‘Burkina’ Sözcüğü ‘Dürüst İnsanlar’ Anlamına Gelirken, ‘Faso’ Sözcüğü İse ‘Ülke’ (Baba Yurdu) Demektir. ‘Faso’ Kelimesi, ‘Fa’ (Baba, Ata) Ve ‘So’ (Köy) Sözcüklerinden Meydana Gelen Bileşik Bir Kelimedir.

‘Gana’, İsmini Eski Batı Sudanlı Gana İmparatorluğu’ndan Alıyor. Fakat İlginçtir; Şimdiki Gana, Bu İmparatorluğa Hiçbir Zaman Ait Olmamıştı.

‘Togo’, Ewe Dilinde ‘Su’ Demektir.

‘Benin’, Adını 13. – 19. Yy’lardaki Benin Krallığı’ndan Alıyor. Bu Krallığın Topraklarının Büyük Bir Kısmı, Bugünkü Nijerya’daydı. Benin’in 1975’Ten Önceki Adı ‘Dahomey’ İdi.

‘Kamerun’ Adı Portekizce’de ‘Karides’ Anlamına Gelen ‘Camaroes’ Sözcüğünden Gelmedir. Bu Ülkedeki Wuri Nehri’nde Çok Karides Bulunduğu İçin, Fernando Póo, 1472’De Nehrin Adını ‘Rio Dos Camaroes’ (Karides Nehri) Olarak Değiştirdi. Bu İsim Sonra Bu Ülkenin Adı Oldu.

Diğer Ülkeler Ve Bayrakları Hakkındaki Yazılarımıza’da Buradan Ulaşabilirsiniz.

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 2

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 3

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 4

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 5

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 6

Yorum yapın