Anasayfa » DÜNYA ÜLKELERİ » Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 6

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 6

Grenada’, İsmini İspanya’nın Endülüs Topraklarındaki ‘Granada’ Şehrinden Alıyor.

‘Barbados’, İspanyolca’da ‘Sakallı’ Demektir. Bu İsim İspanyol Gemiciler Tarafından 16. Yy’da Bu Ülkeye, Burada Yetişen Dünyaca Ünlü İncir Ağaçlarının Çok Kıllı Olan Yapraklarından Dolayı Verildi.

Yenizelanda Bayrağı

Surinam’, Adını Surinam Nehri’nden Alır. Bu İsim, Aynı Zamanda, Avrupalı Sömürgecilerden Önce Burada Yaşayan Halkın Etnik Adıydı.

‘Guyana’, Kızılderili Dilinde ‘Çok Su Ülkesi’ Demektir. Kızılderililer’de Ayrıca ‘Guainázes’ Kelimesi Vardır Ve Bu Da ‘Değerli Halk’ (Değerli İnsanlar) Anlamına Gelir.

‘Venezuela’, İtalya’nın Venezia (Venedik) Şehrinin İspanyolca Adıdır Ve ‘Küçük Venedik’ Demektir.

”Kolombiya’, Adını Christoph Colomb’dan Alır. Bu İsim Ülkeye 1863 Yılında Verildi. Yani Colomb’dan 400 Yıl Sonra.

‘Ekvator’, Adını Bu Ülkeden Geçen Ekvator Enlemi (Oº) ’Nden Alır.

Peru’, Adını Bugünkü Ekvator Topraklarında Akan Bir Irmaktan Alır. Bu Nehrin İnka Dilindeki Adı ‘Pirú’ İdi.

‘Bolivya’, Adını Büyük Özgürlük Savaşçısı Ve Bu Ülkenin İlk Devlet Başkanı Olan Simón Bolívar (1783 – 1830) ’In Adından Alır.

‘Paraguay’, Bir Kızılderili Dili Olan Guaraní Dilinde Bir Sözcüktür Ve ‘Denizi Doğuran Irmak’ Demektir.

Venezuela Bayrağı

‘Brasìl(Brezilya) , Amazon Ormanları’nda Yetişen Ve Kırmızı Renkli Olan Bir Ağacın Kızılderili Dilindeki Adıdır. Bu Ağaç, Portekiz Koloniciliğinin İlk On Yılında, Dışarıya Götürülen (‘Kaçırılan’ Desek Daha Doğru Olur) En Önemli Üründü. Portekizliler Bu Ülkeyi Kastettikleri Zaman Bunu Bu Ağacın Adını Anarak Yaptıkları İçin, Ağacın Adı, Ülkenin Adı Oldu.

‘Uruguay’, Adını Uruguay Nehri’nden Alır Ve Kızılderili Dilinde ‘Kuş Nehri’ Demektir.

‘Argentina’ (Arjantin) Adı, Beyaz ‘Keşifçilerin’ Bu Ülkeye Taktığı Latince Bir İsimdir Ve ‘Gümüş Ülke’ Demektir. Nitekim Ülkenin En Başta Gelen Nehirlerinden Birinin Adı Da ‘Río De La Plata’ Olup, İspanyolca’da ‘Gümüş Nehir’ Demektir.

Chile’ (Şili) Adının Kökeni, Bir Kızılderili Dili Olan Kuechua Dilindeki ‘Çili’ (Şili) Sözcüğüdür Ve ‘Dünyanın Sonu’ Demektir. Şili, Hakikaten Dünyanın Son Bulduğu Noktadır.

Son Olarak Avustralya (Okyanusya) Kıt’âsındayız. Dünyanın Beşinci Kıt’âsı Olan ‘Avustralya’ Kıt’âsına İlk Ayak Basan Hollandalılar, Buraya ‘Yeni Hollanda’ Adını Verdiler. Sonra Bu Topraklara Latince’de ‘Keşfedilmemiş Güney Ülkesi’ Anlamına Gelen ‘Terra Australis Incognita’ Adı Verildi. 19. Yy’da Bu İsim Kısaltılarak ‘Australia’ (Avustralya) Şekli Verildi.

‘Yeni Zelanda’, Adını Hollanda’nın ‘Zelanda’ (Zeeland) Vilâyetinden Alır. Avustralya’ya ‘Yeni Hollanda’ Adını Veren Hollandalılar, Bu Ülkeye De ‘Yeni Zelanda’ Adını Verdiler Ve Bu İsim Sonradan Değişmedi; Öylece Kalıp Günümüze Dek Geldi. (Küçük Bir Bilgi Notu Olsun Diye Söyleyelim: Abd’nin New York Kentinin İlk Kurulduğunda Adı ‘New Amsterdam’, Yani ‘Yeni Amsterdam’ İdi. Çünkü Şehir, Hollanda’nın Başkenti Amsterdam Örnek Alınarak İnşâ Edilmişti.)

‘Mikronezya’, Yunanca Bir İsimdir Ve ‘Küçük Adalar’ Anlamına Gelir.

‘Marshall Adaları’, Adını 1788’De Adaları ‘Keşfeden’ Britanyalı Kaptan John Marshall’ın Adından Alır.

 

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 2

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 3

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 4

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 5

Dünya Ülkeleri İsimleri Ve Anlamları 6

Yorum yapın