Anasayfa » Hamilelik ve Bebek » Anne karnında 14. Hafta Bebek Gelişimi

Anne karnında 14. Hafta Bebek Gelişimi

Anne karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Anlatım Ve Resimleri

HAFTALAR

5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36

Hamileliğin 13. Haftası Bebeğin Gelişimi

Karnınız iyice büyümeye başladı değil mi? O zaman hamile kıyafetleri almanın şimdi tam sırası. Haydi eşinizle alışverişe, baba olmak o kadar kolay değil elbet.

Anne karnında bebeğin 14. Haftası görüntüleri ve gelişimi hakkında bilgiler
  • 98.gün Ve işte ultrasonda bebeğinizin “gerçek” bir bebeğe benzeyen ilk görüntüleri!
  • 99.gün Çalışan anne adayları için artık iştekilere bu güzel haberi vermenin zamanı geldi. Ancak dikkat amirinizin tepkisi hiç de beklediğiniz gibi sıcak olmayabilir.
  • 100.gün Egzersiz sırasında bile olsa sırt üstü yatmamaya dikkat edin. Bu rahminize olan kan akışını azaltır.
  • 101.gün Hamileliğiniz ilerledikçe vajinal akıntılarınız artacaktır.
  • 102.gün Pamuklu hamile elbiseleri hem şık hem de sağlıklı!
  • 103.gün Bebeğiniz artık çişini yapıyor ve bu çiş her üç saatte bir yenilenen amniyotik sıvıya karışıyor.
  • 104.gün Çoğu hamile bitkisel çay içmekte bir sakınca görmez. Oysa aşırı miktarda tüketilen bazı bitkisel çaylar ishal ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olurlar.

Hamileliğin 14. Haftasında anne vücudu

Rahat bir nefes alabilirsiniz çünkü düşük yapma riskiniz ilk üç aya göre önemli ölçüde azaldı. Aynı zamanda mide bulantısı, yorgunluk ve göğüs gerginliği gibi semptomların da hafiflediğini fark edebilirsiniz. (Eğer hala bunlardan şikayetçiyseniz, biraz bekleyin. Bu rahatsızlıkların sona ermesi çok uzun zaman almayacak). Pek çok hamile kadın şimdi değişen vücutlarıyla daha enerjik ve rahat hissettiklerini söylüyorlar. Eğer ilk kez anne oluyorsanız bu haftadan itibaren karnınız belirginleşmeye başlıyor. (Eğer daha önce çocuğunuz olduysa, muhtemelen karnınızı göstermeye daha önce başlamışsınızdır.) Rahminizin üst kısmı kasık kemiğinizin hala çok az üstünde olmasına karşın, bu büyüme göbeğinizi biraz daha öne çıkarmak için yeterli olabilir. En sonunda, sizin ve eşinizin beklediği, hamileliğin görünür kanıtı ortada! Bu hayret verici zamanı planlamak, hayal etmek ve bunun tadını çıkarmak için kendinize zaman ayırın. Hamilelikle ilgili kaygılarınız olması normal ama kendinize ve bebeğinize özen göstermeye, odaklanmaya ve kendi vücudunuzu ilerleyen günler için hazırlamaya çalışın.

 

Yorum yapın