Anasayfa » Hamilelik ve Bebek » Hamilelikte 24. Hafta Bebeğin Gelişimi ve Resimleri

Hamilelikte 24. Hafta Bebeğin Gelişimi ve Resimleri

Anne karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Anlatım Ve Resimleri


HAFTALAR

5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36


Hamileliğin 24. Haftası Bebeğin Gelişimi

Bir yandan işiniz, diğer yandan hamileliğin getirdiği zorluklar… Hepsiyle başa çıkmak zor elbette! O halde haydi biraz nazlanın ? Eşinize size yardımcı olması için fırsat tanıyın.

Anne karnında bebeğin 24.Haftası görüntüleri ve gelişimi

168.gün Bebeğiniz artık sesinizi, kalp atışlarınızı ve mide gurultularınızı hissetmeye başladı.

169.gün Hamilelik ve çalışma hayatı bir arada zor yürüyor ama üzülmeyin doğum izninize az kaldı.

170.gün Klasik müzik sizi rahatlatıyor değil mi? Aynı şey bebeğiniz için de geçerli. Üstelik zeka gelişimini sağlıyor.

171.gün Hamileliğiniz eşinizle olan ilişkilerinizi etkiliyor mu? Foruma katılarak başkalarıyla sorunlarızı anlatmak ister misiniz?

172.gün Karnınız daha da büyümeden tüm alışverişinizi tamamlamanızda yarar var. Şimdiki tercihiniz rahatça uyuyabileceği bir puset!

173.gün 24. – 28. haftalar arasında anne adaylarının yüzde 4’ü diyabet riski altında. Doktoruzla bu risk ile ilgili konuşun.

174.gün Rutin kontrolünüz öncesi merak ettiğiniz soruları bir kağıda not alın. Böylece unutma riskini yaşamayın.

Hamileliğin 24. Haftasında anne vücudu;

Rahminizin üst noktası şu anda göbeğinizin 2,4 cm veya biraz daha fazla üzerinde ve bu da göbeğinizin yaklaşık bir futbol topu büyüklüğünde olduğunu gösteriyor. Karın ve göğüs deriniz gerildikçe şimdi ve ilerleyen zamanlarda biraz kaşıntı hissedebilirsiniz. Eğer cildiniz kuruysa, onu nemlendirmek işe yarayabilir. Aynı zamanda gözlerinizin ışığa karşı duyarlı olduğunu ve kumlu gibi ve kuru hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Bu, göz kuruması olarak bilinen oldukça normal bir hamilelik semptomudur. Bu rahatsızlığı hafifletmek için, gözlerinizi nemlendirmek amacıyla suni gözyaşı

damlası kullanın. Ayakkabılarınız biraz dar mı geliyor? Bunun nedeni kısmen şişlik olsa da, hamilelik hormonları da tüm vücudunuzdaki kasları gevşetiyor ve ayak kemiklerinizin yanlara doğru yayılmasına neden oluyor.

Kadınların büyük bir kısmı 24 ve 28. haftalar arasında bir glikoz tarama testine (aynı zamanda glikoz yükleme testi veya GCT de denir) girecekler. Bu test, hamilelik boyunca ortaya çıkabilecek yüksek kan şekeri durumu olan gebe diyabetini kontrol eder. Yüksek kan şekeri eğer tedavi edilmezse zor bir vajinal doğum yapma riskinizi artırır ve bebeğinizin vücudunun özellikle üst tarafının orantısız şekilde şişmanlamasına neden olacağı için bir sezaryen doğum gerektirebilir. Aynı zamanda bebeğinizin doğumda düşük kan şekeri gibi komplikasyonlar yaşaması riskini artırır. GCT testinden çıkan pozitif bir sonuç gebe diyabeti olduğunuz anlamına gelmez ama gerçek durumu görmek için glikoz tolerans testini (GTT) tekrar yapmanız anlamına gelir.

Yorum yapın