Anasayfa » Hamilelik ve Bebek » Anne Karnında Bebek Gelişimi 10. Hafta

Anne Karnında Bebek Gelişimi 10. Hafta

Anne karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Anlatım Ve Resimleri

HAFTALAR

5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36

Hamileliğin 10. Haftası Bebeğin Gelişimi

Gloria Steinem, “Doğum bir keşiften daha önemli, bir savunmadan daha zor ve her ikisinden de daha fazla cesaret isteyen bir iştir.” diyor. Cesaretinizi asla kaybetmeyin, başaracaksınız.

Anne karnında 10.hafta bebek gelişimi resimleri
  • 70 .gün Yaşınız 35’in üzerindeyse ya da daha önce sakat doğum yaptıysanız doktorunuzdan size bazı özel testler yapmasını isteyin.
  • 71.gün Bu günlerde bebeğiniz hem şekil hem de boy olarak neye benziyor biliyor musunuz? İri bir karidese!
  • 72.gün Hamilelikte de egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemli.
  • 73.gün Işyerinizde hamile biri için riskli olabilecek unsurlar var mı? Bugün bunu araştırın.
  • 74.gün Anne baba olan arkadaşlarınızdan tavsiyeler almaya bakın.
  • 75.gün Bebeğinizin sağlıklı dişlere ve kemiklere sahip olabilmesi için günde en az 1000 mg kalsiyum tüketmeye çalışın.
  • 76.gün Artık miniğin el ve ayak parmakları oldukça belirgin!

Hamileliğin 10. Haftasında anne vücudu;

Bir sonraki doktor ziyaretinizde, doktorunuzun göbek bölgesinde gezdireceği elle tutulan ses dalgalı bir stetoskop olan bir Doppler yardımı ile bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Pek çok kadın bebeklerinin küçük kalp seslerinin dörtnala giden atlar gibi ses çıkardığını ve onu ilk defa duymanın ilk üç ayın en büyük eğlencelerinden biri olduğunu söyler.

Hamile olmadan önce, rahminiz yaklaşık olarak bir armut büyüklüğündedir. Şimdi ise bir greyfurt büyüklüğünde. Böylesine hızlı bir büyüme ve ağırlık artışı rahminizi destekleyen bağ dokuların gerilmesine sebep olabilir. Bu gerilmenin sonucu olarak abdominal bölgede meydana gelen ağrılar ilk üç ayda nadiren görülür, bu nedenle herhangi bir rahatsızlık hissederseniz, ve özellikle de bu ağrıya lekelenme, kanama, ağır ateş ve üşütme, hafif vajinal akıntı, idrar yaparken rahatsızlık, mide bulantısı ve kusma eşlik ediyorsa veya ağrı birkaç dakikalık bir dinlenmeden sonra geçmiyorsa doktorunuza başvurun.

Yorum yapın