Anasayfa » Hamilelik ve Bebek » Hamileliğin 12. Haftası Bebeğin Gelişimi ve Görüntüleri

Hamileliğin 12. Haftası Bebeğin Gelişimi ve Görüntüleri

Anne karnında Bebek Gelişimi Hafta Hafta Anlatım Ve Resimleri

HAFTALAR

5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36

Hamileliğin 12. Haftası Bebeğin Gelişimi

Anne karnında bebeğin 12. Haftası Bebeğin Gelişimi ve görüntüleri
  • 84.gün Bebeğiniz gün geçtikçe gelişiyor. Bu günlerde ise el ve ayak parmakları birbirlerinden iyice ayrılıyor.
  • 85.gün Vücudunuz daha fazla melanin üretiyor bu nedenle özellikle boyun bölgenizde koyu lekeler oluşması normal.
  • 86.gün Bebeğinize mektuplar yazmaya ne dersiniz? Ona her şeyi anlatın; sıkıntılarınızı, hislerinizi ve daha şimdiden onu ne kadar çok sevdiğinizi.
  • 87.gün Günde en az 8 bardak su içerek hem kabızlıkla savaşabilir, hem de vücudunuzun toksinlerden arınmasını sağlayabilirsiniz.
  • 88.gün Hamileyken de şık olabilirsiniz. En güzel hamile kıyafetleri sizi bekliyor! Bugünler alışveriş için çok uygun.
  • 89.gün Bugün önemli bir gün; ilk üç ayınız doluyor ve ilk üç ayda daha sık rastlanan düşük riskiniz de oldukça azalıyor.
  • 90.gün Arabadayken emniyet kemerine dikkat; alt kemer karnınızın altından, çapraz olansa göğüslerinizin arasından geçmeli.

Hamileliğin 12. Haftasında bebek gelişimi;

Rahminiz pelvik kemiklerinizin üzerine doğru yükseliyor ve doktorunuz şimdi karnınızın alt bölgesinde onun alt kısmını (fundus) hissedebilir. Muhtemelen birkaç haftaya kadar hamile giysilerine ihtiyacınız olmayacaksa da, bel çevrenizin kalınlaştığını ve geniş ve daha az sıkıcı elbiselerle daha rahat ettiğinizi kesinlikle fark etmişsinizdir.

Aynı zamanda, sıklıkla göğüs kemiğinizin altından boğazınızın alt bölümüne kadar uzanan bir yanma hissi olan mide yanması durumu da yaşıyor olabilirsiniz (aynı zamanda asit hazımsızlığı da denir). Bu, hamileliğin yaygın yan etkilerinden biridir ve nedeni de vücudunuzdaki hormonal ve fiziksel değişimlerdir. Hormonlar yemek borusunu mideden ayıran kapakçığı gevşetirler ve böylece gastrik asidin özellikle yaslandığınızda yemek borusuna geri sızmasına neden olurlar. Bu asitler rahatsız edici bir yanma hissi yaratır. Ağrı şiddetli ve huzursuz edici olabilir ve çoğunlukla yemek yeme ve uyuma keyfini ortadan kaldırabilir.

Yorum yapın